Reklama

PKO Bank Polski: Jan Emeryk Rościszewski nowym prezesem. Zapowiada kontnyuację cyfryzacji

Rada nadzorcza PKO BP powołała na stanowisko prezesa Jana Emeryka Rościszewskiego który dotychczas pełnił funkcję wiceprezesa nadzorującego obszar rynku detalicznego. Wiceprezesem został Marcin Eckert, do poniedziałku członek zarządu PZU.

- Rada nadzorcza banku powołała Jana Emeryka Rościszewskiego, dotychczasowego wiceprezesa, na stanowisko prezesa zarządu banku na bieżącą wspólną kadencję zarządu banku, która rozpoczęła się z dniem 3 lipca 2020 r., pod warunkiem wyrażenia zgody na powołanie przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz z dniem wydania tejże zgody. Do czasu wydania zgody Komisji Nadzoru Finansowego rada nadzorcza powierzyła panu Janowi Emerykowi Rościszewskiemu kierowanie pracami zarządu - napisał bank w komunikacie.

Rada nadzorcza powołała również Marcina Eckerta na wiceprezesa banku, na bieżącą wspólną kadencję zarządu banku, która rozpoczęła się z dniem 3 lipca 2020 r.

Powołanie nowego prezesa jest następstwem rezygnacji poprzedniego - Zbigniew Jagiełło po blisko 12 latach w maju złożył rezygnację ze skutkiem na 7 czerwca. Pod koniec maja prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Interii poinformował, że nowym prezesem banku zostanie jeden z członków zarządu banku (choć decyzja o powołaniu prezesa należy do rady nadzorczej).

Reklama

- To dla mnie wielkie wyróżnienie i wymagające wyzwanie. Podejmuję je z pokorą i ze świadomością ogromnej odpowiedzialności jaka wiąże się ze sterowaniem organizacją o takiej skali. W najbliższej perspektywie w banku skupimy się na dokończeniu realizacji obecnej strategii i wypracowaniu kolejnej. Właściwą drogą, którą powinien podążać bank, jest kontynuacja cyfryzacji - powiedział Jan Emeryk Rościszewski, wiceprezes PKO Banku Polskiego, kierujący pracami zarządu.

Jan Emeryk Rościszewski

Absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Institut d’Etudes Politiques de Paris. Posiada też dyplom Executive MBA oraz uprawnienia brokera ubezpieczeniowego. Odbył liczne szkolenia w dziedzinie finansów, ubezpieczeń i zarządzania we Francji, Wielkiej Brytanii i Polsce.

W latach 1990-1991 pracował we Francji dla AXA Banque oraz AXA International, a w latach 1991-1993 dla Groupe Azur. W latach 1993-1996 był członkiem Zarządu TU Azur Ostoja S.A. oraz TUnŻ Azur Życie S.A. Od 1996 roku związany z BNP Paribas; w latach 1998-2016 jako prezes Zarządu kierował TUnŻ Cardif Polska S.A. i pełnił też w okresie 2001-2016 funkcję dyrektora generalnego Cardif Assurance Risques Divers w Polsce.

Pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej Polskiej Izby Ubezpieczeń. Był przewodniczącym Rady Nadzorczej (RN) Pocztylion-Arka PTE S.A. (1998-2016), wiceprzewodniczącym RN Pocztowej Agencji Usług Finansowych S.A. (2000-2014), członkiem Komisji Rewizyjnej Polskiej Izby Ubezpieczeń (2012-2016), członkiem RN BBI Development NFI S.A. (2011-2018), członkiem RN: PKO Leasing S.A. (2016-2018), PKO Faktoring S.A. (2017-2018) i PKO Banku Hipotecznego S.A. (2017-2019) oraz wiceprzewodniczącym RN Banku Pocztowego S.A. (2017-lipiec 2020).

Do kwietnia 2021 był przewodniczącym RN: PKO TFI S.A., PKO Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. i PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

Obecnie zasiada w radzie nadzorczej PKO Banku Hipotecznego S.A. i Grupy Żywiec S.A.

W latach 1981-1983 działał w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności. Jest Kawalerem (KH&D) Zakonu Maltańskiego i pełnił funkcję szpitalnika Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Jest m.in. członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Warszawskiego Klubu Wysokogórskiego. Odznaczony jest Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta oraz Bene Merito MSZ za wzmacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Autor i współautor książek historycznych oraz artykułów z dziedziny finansów i zarządzania.

Marcin Eckert

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu Jest też absolwentem Advanced Management Program w Harvard Business School oraz ukończył Leadership Academy for Poland.

Od 28 marca 2019 roku do 7 czerwca 2021 był członkiem zarządu PZU. Od 1 maja 2019 roku był również członkiem zarządu PZU Życie. Z Grupą PZU związany był od 2017 roku, gdzie wcześniej sprawował funkcję dyrektora zarządzającego ds. korporacyjnych. W ramach Grupy PZU odpowiadał między innymi za strategię i projekty, biuro administracji, biuro nadzoru korporacyjnego, biuro nadzoru nad spółkami zagranicznymi oraz Pion Technologii Informatycznych. W latach 2018-2020 był wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Alior Banku oraz był przewodniczącym Rady Nadzorczej PZU Zdrowie. Następnie do 7 czerwca 2021 r. był wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Banku Pekao. Obecnie zasiada w Radzie Nadzorczej Develia.

Eckert od 2001 roku wykonuje zawód radcy prawnego. Specjalizuje się w tematyce prawa handlowego, prawa podatkowego oraz prawa pracy. Przed zatrudnieniem w Grupie PZU piastował stanowisko Senior Associate w Bird & Bird Szepietowski i Wspólnicy (lider praktyki Benefits & Compensation). Związany był również z TGC Tax Advisers sp. z .o.o. (dyrektor Działu Podatkowego), Mazars Audyt Sp. z o.o. (dyrektor Działu Prawno-Podatkowego) oraz Ernst & Young (senior manager).  

PKO Bank Polski jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając 18,4 proc. udziałów w rynku oszczędności, kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.).

Bank ma ponad 9,51 mln kart płatniczych, jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Na koniec 2020 r. bank miał ponad 5 mln aktywnych aplikacji IKO.

W kwietniu NWZ banku zaakceptowało możliwość oferowania frankowiczom ugód. PKO BP utworzył fundusz w wysokości 6,7 mld zł z przeznaczeniem na pokrycie strat, które powstaną w następstwie zawierania takich ugód.

Bank w I kwartale sprzedał kredyty mieszkaniowe o wartości 2,8 mld zł, podczas gdy w IV kwartale było to 2,6 mld zł. PKO BP podał, że w lutym zwiększył dostępność kredytów hipotecznych poprzez powiększenie parametru LTV do 90 proc., co przełożyło się na dodatkowy wzrost sprzedaży kredytów.

Współczynnik kapitału Tier 1 wynosi 16,9 proc., natomiast łączny współczynnik kapitałowy TCR jest na poziomie 18,1 proc.

Na koniec marca 2021 roku wartość aktywów zarządzanych przez PKO TFI wyniosła 37,6 mld zł. W trzech pierwszych miesiącach tego roku klienci ulokowali w PKO TFI 2,8 mld zł. 

PKOBP

21,8800 -0,8300 -3,65% akt.: 28.09.2022, 11:19
  • Otwarcie 22,2000
  • Max 22,5000
  • Min 21,8200
  • Kurs odniesienia 22,7100
  • Suma wolumenu 1 581 402
  • Suma obrotów 35 084 720,02
  • Widełki dolne 19,9800
  • Widełki górne 24,4200
Zobacz również: ALIOR ALIOR BNPPPL


BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »