Wyjeżdżasz za granicę do pracy lub na studia? Co zabrać i o czym pamiętać!

Wielu z nas decyduje się na zdobycie doświadczenia zawodowego za granicą. Jest to nie tylko niezwykła przygoda i możliwość poznania wspaniałych ludzi, ale również nieoceniona okazja do zdobycia fachowej wiedzy i praktyki, które w przyszłości mogą pomóc nam nabrać wiatr w żagle kariery. Wyjazd za granicę wymaga jednak starannych przemyśleń i bardzo skrupulatnych przygotowań. Podjęcie zbyt pochopnej decyzji może przysporzyć nam wiele problemów.

Kierunek: Zachód?

Być może zabrzmi to zabawnie, jednak podstawową kwestią jaka wiąże się z wyjazdem za granicę do pracy czy na studia jest wybranie państwa i miasta. Możliwości jest wiele i łatwo można się zgubić w gąszczu propozycji i ofert. Warto uświadomić sobie co jest naszym priorytetem. Czy chcesz być blisko rodziny w Polsce? Czy wolisz kraj, który oferuje najwyższe zarobki? Być może wybierzesz miasto, które znasz lub gdzie mieszka ktoś znajomy? Na Twoją decyzję może wpłynąć również znajomość języka, kultury, popyt na pracowników z danym wykształceniem, a nawet pogoda. Warto rozpisać sobie wszystkie za i przeciw i wybrać kraj, w którym naprawdę chcesz przeżyć kolejne kilka lat.

Reklama

Bez dokumentów ani rusz!

Następny krok to przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, takich jak paszport, świadectwa potwierdzające Twoje wykształcenie, staż pracy, itp. Dokumenty, które mogą decydować o tym, czy zostaniesz przyjęty do pracy lub na studia powinny zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na oficjalny język, jakim posługuje się kraj, do którego się wybierasz. Poza spakowaniem oryginałów, warto też dla bezpieczeństwa (i wygody!) zapisać skany dokumentów w pamięci USB lub w chmurze. Pamiętaj również o referencjach od byłych pracodawców, starannie przygotowanym CV i liście motywacyjnym. W ten sposób zamiast zamartwiać się gdzie skopiować niezbędne dokumenty w nowym mieście, którego jeszcze nie znasz, od razu możesz rozpocząć poszukiwanie pracy. Profesjonalizmu nigdy za wiele!

Zadbaj o dach nad głową!

Znalezienie mieszkania za granicą nie należy do łatwych zadań, szczególnie jeśli szukamy przez Internet z Polski. Dobrym rozwiązaniem na początek może być akademik lub hostel. Łatwiej tam nawiązać znajomości i można liczyć na pomoc w poszukiwaniu prywatnego pokoju czy mieszkania. Tego typu zakwaterowanie jest też z reguły tańsze i można wybrać lokalizację, która nam odpowiada. Nie trzeba też podpisywać kontraktów, więc w przypadku zmiany pracy czy stażu łatwiej będzie Ci się przeprowadzić. Bardzo popularne są również różne serwisy internetowe np. w Wielkiej Brytanii tanie pokoje można znaleźć na Gumtree. Niezawodną pomocą okazują się znajomi lub rodzina, którzy już mieszkają w danym kraju. Dzięki ich know-how, możesz znaleźć idealne zakwaterowanie szybko i bez stresu.'

Bezpieczeństwo to podstawa

Nigdy nie lekceważ niebezpieczeństw jakie czyhają za granicą. Przed wyjazdem koniecznie zanotuj wszystkie numery alarmowe, adres i telefon ambasady polskiej, numery bliskich (na wypadek gdyby Twoja komórka odmówiła posłuszeństwa). Zapoznaj się z trybem postępowania w razie utraty dokumentów tożsamości, itp. Takie przygotowanie nie zajmie wiele czasu i pozwoli Ci czuć się bezpiecznie za granicą.

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze

Nie możesz zapomnieć o najważniejszej kwestii, tj. pieniądzach. To, ile oszczędności zabierzesz ze sobą zależy od tego, czy masz już umówioną pracę lub staż, jak drogie jest życie w wybranym przez Ciebie mieście, jakie masz wykształcenie i przede wszystkim jak dobrze znasz język (co może wpłynąć na szybsze znalezienie pracy. Warto oszacować kwotę, jaką będziesz potrzebować miesięcznie i ewentualnie upewnić się czy rodzina w Polsce będzie w stanie Ci pomóc w ciężkiej sytuacji. Jeśli uznasz, że nie masz wystarczających oszczędności - zaczekaj z decyzją o wyjeździe, i postaraj się odłożyć tyle, by móc przeżyć pierwsze miesiące za granicą bez stresu.

Nie zapominaj o tym, co zostawiłeś w Polsce

Pierwsze kroki w nowym kraju mogą być ekscytujące. Nie zapominaj jednak o tych, których zostawiłeś w Polsce. Dzwoń i informuj ich o stanie sytuacji, nowej pracy i zmianie mieszkania. Nie zapominaj również o aktywnych rachunkach czy kredycie hipotecznym, które nie opłacają się same. Wbrew pozorom, ich opłata jest niezwykle łatwa! Na terenie wielu zachodnich państw funkcjonują firmy, które oferują tanie przelewy zagraniczne, bez horrendalnie wysokich prowizji i potrzeby czekania w kolejce. Jedną z najbezpieczniejszych ofert na rynku jest obecnie transfer pieniężny oferowany przez TransferGo ze stałą opłatą za przelew w wysokości 99 pensów/centów. Pieniądze docierają do odbiorcy w przeciągu maksymalnie jednego dnia roboczego, co ułatwia spłatę rat wszystkim tym, którzy mają tendencję do robienia wszystkiego na ostatnią chwilę.

Kusi Cię wizja pracy lub studiów za granicą? Zanim spróbujesz swoich sił w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, czy Norwegii, upewnij się, że jesteś w pełni przygotowany na nowe wyzwanie, a na pewno unikniesz rozczarowań.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »