Reklama

2015 rok będzie jeszcze lepszy, niż miniony

Według Emmerson Evaluation *, rok 2015 może być jeszcze lepszy dla deweloperów niż miniony. Powód? Popyt na mieszkania będzie znaczny za sprawą rosnących możliwości zakupowych Polaków. Dodatkowo rynek pierwotny ma w perspektywie duże wsparcie ze strony Funduszu Mieszkań na Wynajem uruchomionego przez BGK.

Również rządowy program MdM - o ile nowelizacja ustawy stanie się faktem - będzie stymulować zakupy mieszkań deweloperskich w większym stopniu niż dotychczas. Ingerencja obu programów w rynek może spowodować, że ceny nowych mieszkań, przede wszystkim w dużych miastach i w drugiej połowie roku, będą rosnąć.

Dużo nowych inwestycji teraz, większa podaż na rynku pierwotnym za chwilę

Optymizm, który zapanował wśród deweloperów w minionym roku pokazują dane GUS: w 2014 r. liczba nowo rozpoczętych budów (ponad 69 tys.) była o 36 proc. wyższa niż w 2013 r. Liczba wydanych pozwoleń na budowę nowych mieszkań sięgnęła 77 tys. (wzrost o 39 proc.). W 2015 i w 2016 r. osoby zainteresowane nowymi mieszkaniami będą miały w czym wybierać - mówi Dariusz Książak, prezes Emmerson Evaluation, zwracając jednocześnie uwagę, że rynkowi pierwotnemu mocno będą sprzyjać m.in. działalność Funduszu Mieszkań na Wynajem należącego do BGK Nieruchomości oraz, w nieco większym stopniu niż dotychczas, program "Mieszkanie dla Młodych".

Reklama

BGK wpłynie na rynek, MdM pomoże bardziej niż dotychczas

Szczególne znaczenie dla sytuacji na rynku pierwotnym może mieć wg ekspertów Emmerson Evaluation, działalność Funduszu Mieszkań na Wynajem, który posiadane 5 mld zł zamierza wydać na nabycie ok. 20 tys. mieszkań. W ubiegłym roku na rynku pierwotnym w największych miastach Polski sprzedało się około 40 tys. mieszkań. Oznacza to, że rozmiar inwestycji BGK pokrywa ok. 50 proc. rocznej sprzedaży sektora deweloperskiego. Najwięcej inwestycji Fundusz zamierza zakupić właśnie w 2015 i 2016 r., co oznacza ponad 7 tys. mieszkań rocznie (ok. 18 proc. ubiegłorocznej sprzedaży). Zakup inwestycji przez BGK zmniejszy podaż mieszkań przeznaczonych na sprzedaż w konkretnych lokalizacjach i sprawi, że popyt przesunie się na inne projekty w tym obszarze stwarzając przestrzeń dla wzrostu ich cen - mówi Książak podkreślając jednocześnie, że choć rządowy program MdM w ujęciu ogólnym nadal będzie miał mały wpływ na rynek, to dzięki planowanym zmianom w konstrukcji programu (o ile nowelizacja Ustawy szybko wejdzie w życie) może on być skuteczniejszy.

Rynek wtórny w cieniu

Eksperci Emmerson Evaluation wskazują, że aktywność deweloperów i rosnąca liczba nowych inwestycji wprowadzanych do sprzedaży odwróci uwagę części kupujących od rynku wtórnego. Z ofertą deweloperską mogą konkurować atrakcyjne (np. pod względem standardu wykończenia) mieszkania używane, wybudowane w ostatnich kilku latach. Również tak zwane "okazje cenowe" będą cieszyć się zainteresowaniem inwestorów. Zmniejszeniu może ulec obrót lokalami na rynku wtórnym kupowanymi w czasie boomu i zabezpieczonymi kredytami hipotecznymi denominowanymi do franka szwajcarskiego - mówi Dariusz Książak.

- - - - -

Emmerson Evaluation Sp. z o.o. istnieje od 2008 r. i należy do Grupy Kapitałowej EMMERSON, obecnej w Polsce od 1994 r. Emmerson Evaluation świadczy usługi wycen nieruchomości mieszkaniowych, komercyjnych (biura, handel, magazyny) oraz inwestycji deweloperskich. Spółka wykonuje wyceny dla wszelkich celów, w tym m.in. dla potrzeb zabezpieczenia wierzytelności, sprawozdań finansowych i oceny opłacalności zakupu lub sprzedaży.

* Analiza cen transakcyjnych na rynku nieruchomości w całej Polsce: Raport E-VALUER INDEX 2015

Pobierz za darmo program PIT 2014

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »