Reklama

600 zł miesięcznie za dwupokojowe mieszkanie tylko do końca roku

Kupując 50-metrowe mieszkanie na kredyt można dostać z państwowej kasy ponad 60 tys. zł dopłaty do odsetek. Warunkiem jest jednak spełnienie wymagań stawianych przez program "Rodzina na swoim". Dzięki niemu miesięczna rata kredytu zaciągniętego na zakup dwupokojowego mieszkania może nie przekroczyć 600 złotych.

Już tylko cztery miesiące pozostały, aby skorzystać z dopłat w programie "Rodzina na swoim". Ostatnie wnioski o kredyty z dofinansowaniem będą przyjmowane przez banki tylko do 31 grudnia 2012 roku. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że przez osiem lat kredytowania budżet państwa pokryje około połowę odsetek. Przez ten okres dopłata przy zakupie mieszkania dwupokojowego może wynieść nawet ponad 61 tys. złotych - wynika z badania przeprowadzonego przez Home Broker (w analizie założyliśmy, że kredytobiorcy posiadają wkład własny; bez niego suma dopłat mogłaby wynieść nawet ponad 76 tys. zł).

Reklama

Sprawdziliśmy jaką ofertę kredytową banki przedstawiłyby trzyosobowej rodzinie, w której dwie pracują na umowę o pracę. Rodzice chcą się zadłużyć na 25 lat korzystając z dopłat w programie "Rodzina na swoim". O ile poprawi to warunki kredytowe, rodzice skłonni są otworzyć konto i wziąć kartę kredytową. Za pożyczone od banku pieniądze rodzina chce kupić 50-metrowe mieszkanie wykorzystując górną granicę limitu cen dla nowego mieszkania w programie "Rodzina na swoim". Posiadają 20-proc. wkład własny.

Z dopłatą taniej o 640 złotych miesięcznie

W Warszawie nowe mieszkanie o powierzchni 50 m kw. może kosztować maksymalnie 295,2 tys. zł, aby można było je kupić z dopłatą. Gdyby rodzina posiadając 20-proc. wkład własny chciała tę nieruchomość kupić wykorzystując standardowy kredyt w złotych, to musiałaby się liczyć z miesięczną ratą na poziomie 1590 zł (przez 25 lat). Dzięki dopłatom na pierwszą ratę trzeba byłoby wydać jedynie 950 zł miesięcznie. Korzystając z dofinansowania można więc zaoszczędzić 640 zł w ciągu miesiąca.

W pozostałych sześciu badanych miastach kwota ta byłaby niższa, bo i maksymalne ceny kwalifikujące do dopłat są niższe. W Poznaniu maksymalną ceną nowego 50-metrowego mieszkania jest niecałe 270,9 tys. zł, we Wrocławiu 259,4 tys. zł, w Katowicach 208,4 tys. zł, w Gdynia 206,7 tys. zł, w Lublinie 192,8 tys. zł, a w Szczecinie 184 tysiące. W efekcie w miastach tych modelowa rodzina, gdyby wykorzystywała standardowy kredyt w złotych, musiałaby się liczyć z ratą na poziomie od 990 zł miesięcznie (Szczecin) do 1460 zł miesięcznie (Poznań). Zaciągając kredyt z dopłatami, można te kwoty znacznie obniżyć. W Szczecinie modelowa rodzina kupując mieszkanie 50-metrowe z wykorzystaniem kredytu z dopłatą, mogłaby płacić ratę na poziomie zaledwie 580 zł miesięcznie (wysokość pierwszej raty). W Lublinie byłoby to niecałe 610 złotych, w Gdyni 650 złotych, w Katowicach 670 zł, we Wrocławiu 840, a w Poznaniu 870 zł miesięcznie. W efekcie sumę dopłat przez pierwszych osiem lat kredytowania można oszacować na od niecałych 40 tys. zł (Szczecin) do około 60 tys. zł (Warszawa).

626 złotych oszczędności z wyboru optymalnej oferty

Tyle mówią średnie. Warto jednak zauważyć, że oferty poszczególnych banków przedstawione modelowej rodzinie są mocno zróżnicowane. Rata kredytu z dopłatą dla przyjętych założeń w ofercie najkorzystniejszej i najmniej korzystnej mogłaby różnić się nawet o 626,4 zł - wynika z informacji przesłanych przez banki. Najwyższą ratę w "Rodzinie na swoim" przy zakupie 50-metrowego mieszkania w Warszawie o cenie 295,2 tys. zł zaproponował BZ WBK. Pierwszą ratę oszacował na 1 489 zł. Na drugim biegunie jest Bank Pocztowy. W nim modelowa rodzina mogłaby liczyć na ratę na poziomie 862,6 zł.

Obecne zasady programu "Rodzina na swoim":

1) Przez pierwszych 8 lat kredytowania można liczyć na dopłatę blisko połowy odsetek 2) Z dofinansowania mogą skorzystać rodziny, osoby samotnie wychowujące dzieci i single, o ile nie posiadają nieruchomości mieszkalnej (single nie mogli też posiadać jej wcześniej)

3) Powierzchnia mieszkania nie może przekraczać 75 m kw. (w przypadku singli 50 m kw.), powierzchnia domu nie może być większa niż 140 m kw. (nie dotyczy singli),

4) Dofinansowanie wypłacane jest do 70 m kw. powierzchni domu, 50 m kw. mieszkania (w przypadku singli 30 m kw. mieszkania),

5) Program funkcjonuje tylko do 31 grudnia 2012 roku,

6) Wymagany limit wieku kredytobiorcy na poziomie 35 lat nie dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci. Wymaganie to uznawane jest ponadto za spełnione w przypadku rodzin, w których przynajmniej jeden z małżonków ma maksymalnie 35 lat.

7) Cena metra nieruchomości nie może przekroczyć wartości publikowanych przez BGK. Są one wyższe dla rynku pierwotnego niż wtórnego. Np. w Warszawie jest to obecnie 5904 za m kw. dla rynku pierwotnego i 4723,2 za m kw. na rynku wtórnym.

Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »