Agencje czekają na twój ruch

Agencja Nieruchomości Rolnych ma jeszcze do sprzedania 90 zespołów pałacowo-parkowych. Większość z nich trafi do osób, które podejmą się ich rekonstrukcji i renowacji - poinformowała PAP rzecznik ANR Grażyna Kapelko.

-Choć oferta nie jest zbyt duża, to obserwujemy, że w ostatnim okresie zainteresowanie zakupem zabytkowych obiektów wzrosło - powiedziała Kapelko. Dodała, że w poprzednich latach były trudności ze znalezieniem nabywców i często trzeba było unieważniać przetargi.

Według rzeczniczki, najbardziej poszukiwane są nieduże dworki, które można np. zaadaptować na pensjonat. Oferowane obiekty znajdują się przeważnie na terenach popegeerowskich, tj. w północno-zachodniej i północno-wschodniej Polsce oraz na Dolnym Śląsku.

Kapelko zwróciła uwagę, że sprzedaż zabytkowych nieruchomości przeważnie dokonywana jest w ramach pierwszeństwa nabycia przysługującego dzierżawcy. Jeżeli prawo pierwszeństwa nie ma zastosowania, to sprzedaż nieruchomości odbywa się w drodze przetargu.

Reklama

Wśród zabytków, które w najbliższym czasie zostaną wystawione na sprzedaż znajdują się m.in.: zespół pałacowo-parkowy z zabytkowym folwarkiem i stawami w Ligocie Strupińskiej (woj. dolnośląskie), pałac w Dobrocinie (woj. dolnośląskie), zespół pałacowo-parkowy Borek Strzelińsk i pałacyk z parkiem w miejscowości Darż (Zachodniopomorskie). Jak zaznaczyła Kapelko, są to duże obiekty, które mogą być przeznaczone na hotele.

Większość zabytkowych obiektów, które były w posiadaniu ANR, znalazła już nabywców. Agencja przejęła łącznie 2314 zabytkowych zespołów dworskich i pałacowo-parkowych, właścicieli znalazło 1437 zespołów, w tym 1068 zostało sprzedanych, a 148 było wniesionych do jednoosobowych spółek.

Nadal w dyspozycji Agencji pozostaje 877 zespołów, z tego w dzierżawie jest 654, w administrowaniu 128, w zarządzie i wieczystym użytkowaniu 5. Na nowego właściciela czeka 90 zespołów.

Przykładowo na jesieni ubiegłego roku Agencja sprzedała zespół pałacowo-parkowy Stradzewo (woj. zachodniopomorskie) wraz z 64 ha gruntów za 1,8 mln zł; zespół pałacowo-parkowy w Starkowie z 3 ha gruntów znalazł nabywcę za 250 tys. zł, ale ten obiekt był w złym stanie; zaś 2 mln zł zapłacił nabywca za zabytkową nieruchomość Rogoźnik (Dolny Śląsk) z 70 ha gruntów.

Według rzeczniczki, Agencja chętnie pozbyłaby się zabytkowych obiektów, gdyż wymagają one remontów, ale jednym z głównych czynników, które to uniemożliwiają - jest brak rozstrzygnięć reprywatyzacyjnych.

Agencja szacuje, że roszczenia reprywatyzacyjne dotyczą około 200 zabytkowych obiektów. Na ogół właściciele, bądź ich prawni spadkobiercy, nie wykazują chęci kupna w drodze przysługującego im pierwszeństwa, ANR natomiast nie może ich sprzedać osobom trzecim, gdyż nie zezwala na to prawo.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »