Będą zmiany w zasadach sprzedaży ziemi

Jak podaje ANR, trwają prace nad zmianami ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Teraz obowiązuje zakaz sprzedaży państwowej ziemi i minister Krzysztof Jurgiel zapowiada, że będzie tak do końca obecnej kadencji Sejmu. ANR zostanie zlikwidowana. Ma natomiast powstać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jednym z jego zadań będzie monitorowanie obrotu ziemią "w celu kompleksowego wykorzystania obszarów wiejskich do różnych zadań".

O prowadzeniu takich prac agencja poinformowała po spotkaniu prezesa Waldemara Humięckiego, dyrektorów oddziałów ANR i prezesów wojewódzkich izb rolniczych.

W tym gronie we Włodzimierzowie pod Piotrkowem Trybunalskim dyskutowano o realizacji ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych.

Teraz obowiązuje zakaz sprzedaży państwowej ziemi i minister Krzysztof Jurgiel zapowiada, że będzie tak do końca obecnej kadencji Sejmu. ANR zostanie zlikwidowana. Ma natomiast powstać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jednym z jego zadań będzie monitorowanie obrotu ziemią "w celu kompleksowego wykorzystania obszarów wiejskich do różnych zadań".

Reklama

Minister stwierdził, że wstrzymanie sprzedaży ziemi jest akceptowane przez rolników i nie będzie zmiany ustawy "w zakresie samej filozofii gospodarowania ziemią, ewentualnie zmiany mogą dotyczyć spraw technicznych np. rozstrzygnięcia kto ma opiniować przy przetargach itp."

Takie plany i kierunek zmian potwierdza właśnie spotkanie we Włodzimierzowie. Jak wynika z informacji przekazanej przez ANR po tych rozmowach, dyskutowano głównie o roli izb rolniczych i Społecznych Rad Terenowych "w podejmowaniu decyzji w zakresie rozdysponowania nieruchomości Zasobu" - czyli w przetargach dotyczących dzierżaw. Zarówno izby, jak i Społeczne Rady Terenowe - wg prezesa ANR - zapewniają, że "proces rozdysponowania gruntów został uspołeczniony i odbywa się pod rzeczywistą kontrolą rolników".

Przy organizowaniu przetargu uczestniczą organizacje rolnicze działające na terenie danego oddziału. [...]

Więcej w portalu farmer.pl

- - - - -

Rząd może powołać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma zdecydować o powstaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który ma przejąć część zadań ANR i ARR. Nowa instytucja ma się zająć m.in. promocją i monitoringiem obrotu ziemią rolną.

Chodzi o projekty ustaw o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa i przepisów wprowadzających tę ustawę.

Szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel w wywiadzie dla PAP informował niedawno, że zlikwidowane zostaną dwie agencje - Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) oraz Agencja Rynku Rolnego (ARR), a w ich miejsce powstanie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Po zmianach nadal będzie działać natomiast Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Likwidacja niektórych agencji rolnych była zapowiadana już w programie wyborczym PiS. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca br.

- Nowa instytucja będzie prowadziła pracę na rzecz kształtowania ustroju rolnego, nadzoru właścicielskiego nad spółkami hodowlanymi, postępu biologicznego i roślinnego, promocji gospodarczej, OZE, programowania rozwoju - mówił Jurgiel.

Pytany o to, czy Krajowy Ośrodek przejmując zadania ANR będzie zajmował się sprzedażą państwowej ziemi rolnej, minister zapewnił, że w tej kadencji Sejmu nie będzie ona sprzedawana. "Monitorowany będzie natomiast obrót ziemią, ale głównie w celu kompleksowego wykorzystania obszarów wiejskich do różnych zadań. Chodzi o dostosowanie tej struktury na przykład poprzez scalenia do tego, aby grunty Skarbu Państwa mogły być przekazane na cele mieszkaniowe, a także na cele rozwoju gmin czy miast, choć głównym sposobem wykorzystania ziemi ma być rolnictwo. Ponadto, będzie zwiększony nadzór właścicielski nad spółkami, które są obecnie w gestii ANR. Trzeba im zapewnić prawidłowy rozwój poprzez dobre zarządzanie" - tłumaczył Jurgiel.

Nadzór nad KOWR ma sprawować minister rolnictwa. Ośrodek ma działać na podstawie ustawy oraz statutu nadanego przez ministra rolnictwa w drodze rozporządzenia. Krajowym Ośrodkiem będzie kierował dyrektor generalny powoływany przez rząd, na wniosek ministra rolnictwa.

Nowa instytucja ma przejąć zadania Agencji Nieruchomości Rolnych. Dotyczy to przede wszystkim gospodarowania państwową ziemią, a także realizacji zadań dotyczących kształtowania ustroju rolnego, w tym poprawy struktury agrarnej gospodarstw rodzinnych. Ponadto, do zadań KOWR będzie należało wspieranie działań na rzecz odnawialnych źródeł energii, obsługa funduszy promocji produktów rolno-spożywczych, wspieranie współpracy międzynarodowej w zakresie handlu żywnością, realizacja unijnego programów owoce i mleko w szkole, monitorowanie rynku cukru, wydawanie pozwoleń na import i eksport żywności do i z krajów pozaunijnych.

Docelowo Krajowy Ośrodek ma przejąć też zadania związane z doradztwem rolniczym oraz programowaniem urbanistyczno-planistycznym dla wsparcia rozwoju obszarów wiejskich. W KOWR ma pracować ok. 1800 osób.

Zakłada się, że w ciągu 11 lat oszczędności związane z utworzenie KOWR wyniosą 1 mld 264 mln zł. Natomiast wydatki związane z koniecznością wprowadzenia nowych systemów informatycznych sięgną 169 mln zł. (PAP)

Już dziś możesz wesprzeć WOŚP! Czekamy na Ciebie na pomagam.interia.pl!

Dowiedz się więcej na temat: ziemie | ANR | ustawy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »