Bezawaryjna fotowoltaika? Oto dane

Aż 92 proc. użytkowników nie doświadczyło dotąd awarii swojej instalacji fotowoltaicznej. Pozostałym udało się zażegnać kryzys w ciągu maksymalnie tygodnia. Polacy zwykle decydują się na wykupienie 20-letniej gwarancji na swoje panele. Najczęściej zapewniana ona jest przez wykonawcę, który zajmował się całym projektem - wynika z badań ankietowych.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Bezpieczna fotowoltaika

Choć zwolenników pozyskiwania ekologicznej energii ze słońca jest w Polsce z roku na rok coraz więcej, to niektórzy wciąż mają wątpliwości co do bezpieczeństwa takiego rozwiązania.

Okazuje się, że w przypadku aż 92 proc. badanych nie doszło jeszcze do żadnej awarii ani zakłóceń pracy paneli. Tak niski poziom awaryjności zapewnia użytkownikom nie tylko stałe i bezpłatne źródło energii, ale również poczucie spokoju i komfortu - wynika z badania Oferteo.pl.

Reklama

Badani, u których wystąpiły problemy z instalacją, deklarowali, że ich usunięcie zajmowało zwykle do 1 tygodnia (58 proc. przypadków). U 17 proc. z nich proces ten przeciągnął się do dwóch tygodni, a u 6 proc. - do 3. Nawet w przypadku wystąpienia awarii firmy odpowiedzialne za jej usunięcie zwykle bardzo szybko radziły sobie z problemem.

Wieloletnia gwarancja

Długoletnia gwarancja jest dla inwestorów zapewnieniem, że w razie gdyby zdarzyło się coś niespodziewanego, mogą liczyć na szybką pomoc specjalistów, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zwykle użytkownicy wybierają długi 20-letni okres gwarancji. Jedna trzecia zdecydowała się natomiast zabezpieczyć swoją instalację na 15 lat, a 20 proc. - na 10. Krótszy okres gwarancji wybrała mniej niż 1/10 respondentów.

W tym samym badaniu 21 proc. ankietowanych przyznało, że to właśnie długość okresu gwarancji była dla nich kluczowym czynnikiem przy wyborze oferty.

Na pytanie o to, kto objął instalację gwarancją, inwestorzy zwykle odpowiadali, że była to firma instalująca panele (53 proc.). Nieco rzadziej, bo w 44 proc. przypadków, odpowiedzialność brał na siebie producent. Pozostali zdecydowali się skorzystać z usług zewnętrznego ubezpieczyciela.

Jak zapewnić bezpieczeństwo paneli?

Aby dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo i bezawaryjność swojej instalacji, warto upewnić się, że przed jej uruchomieniem odbędzie się przegląd. Jego wykonanie w badaniu zadeklarowało aż 85 proc. właścicieli instalacji.

82 proc. zdecydowało się natomiast na zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń instalacji przed przepięciami i pożarem.

Metodologia badania: Dane przedstawione w "Raporcie o fotowoltaice w Polsce" pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w sierpniu 2021 roku metodą CAWI na próbie 499 osób.

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »