Reklama

Budowa domu: Pozwolenie nie jest już potrzebne

Trzy miesiące - nawet tyle czasu trwało zbieranie wszystkich dokumentów wymaganych, aby można było rozpocząć budowę domu. Od 1 lipca weszła w życie nowelizacja Prawa budowlanego, która skróciła proces uzyskiwania pozwoleń do 30 dni. Co jeszcze się zmieniło?

Zamiast składania wymaganego dotychczas pozwolenia na budowę wystarczy jej zgłoszenie. - Nadal trzeba będzie dołączyć projekt budowlany, ale w wersji skróconej. Znajdzie się w nim informacja o oddziaływaniu obiektu na dany grunt oraz na grunty przyległe. Projekt będzie też musiał zgadzać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - mówi serwisowi infoWire.pl ekspert ds. spraw nieruchomości Maciej Górka z serwisu Domiporta.pl. Nie będzie za to potrzebne oświadczenie o zapewnieniu dostawy mediów. Zniknie też obowiązek zawiadamiania nadzoru budowlanego o planowanym rozpoczęciu robót.

Reklama

Po zgłoszeniu budowy do starostwa powiatowego będzie ono miało 30 dni na wniesienie ewentualnego sprzeciwu. Jeżeli tego nie zrobi, będzie można przystąpić do prac budowlanych. Jak zaznacza rozmówca, "zmiana ta jest kontrowersyjna. Skrócony czas nie pozwoli urzędnikom na dogłębne weryfikowanie dokumentów, co może prowadzić do działania w sposób automatyczny, a w późniejszym czasie - rodzić spory między urzędami a inwestorami".

Obawy dotyczą również uproszczenia procesu informacyjnego. - Dotychczas właściciele gruntów sąsiadujących z budową otrzymywali pisma zawiadamiające o planowanej inwestycji i mogli wnieść uwagi. Obecnie dowiedzą się o niej z Biuletynu Informacji Publicznej lub gdy wjadą koparki - wyjaśnia ekspert.

Dostarczył infoWire.pl

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »