Budownictwo w 2013: Pod znakiem MDM

Wygaśnięcie programu "Rodzina na Swoim" i powstanie nowego "Mieszkanie dla Młodych" oraz rekomendacja KNF zakazująca bankom udzielania kredytu na 100 proc. wartości nieruchomości - to najważniejsze wydarzenia 2013 r. w budownictwie mieszkaniowym.

STYCZEŃ

1.01. Wygasł program "Rodzina na swoim", którego celem była pomoc państwa w zakupie własnego mieszkania osobom nieposiadającym nieruchomości. Państwo finansowało około połowy odsetek płaconych przez pierwszych 8 lat spłaty kredytu na jej zakup. Program obejmował zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny.

25.01. Sejm podjął uchwałę o powołaniu komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa spółdzielczego. Trzy z nich - autorstwa PO, PSL i RP - dotyczą ogólnych zasad nowego Prawa spółdzielczego, a kolejne trzy, opracowane przez PO, SLD i PiS, funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych.

Reklama

LUTY

07.02. Resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej przygotował założenia projektu nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów. Na konieczność zmian wskazywała m.in. Najwyższa Izba Kontroli, która negatywnie oceniła gospodarowanie lokalami komunalnymi w budynkach mieszkalnych w latach 2009-2011.

KWIECIEŃ

16.04. Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Chodzi o ograniczenie zużycia energii w budynkach oraz rozwój nowoczesnych technologii w budownictwie i instalacjach z nim związanych.

CZERWIEC

13.06. Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną, która znosi m.in. wymóg uzyskania licencji zawodowych przez pośredników i zarządców nieruchomości. Od 1 stycznia 2014 r. nie będą obowiązywały żadne wymogi dotyczące niekaralności, wykształcenia i kwalifikacji dla osób świadczących te usługi.

18.6. Komisja Nadzoru Finansowego wydała nową Rekomendację "S", w której zaostrzyła zasady przyznawania kredytów hipotecznych. Zgodnie z jej wytycznymi, od stycznia 2014 r. wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt wyniesie co najmniej 5 proc.; rok później będzie to co najmniej 10 proc., w 2016 r. - 15 proc., a od 2017 r. - 20 proc. Wysokość wkładu własnego będzie zależała też od dodatkowego zabezpieczenia kredytu. Nie będzie można brać go na dłużej niż 35 lat.

LIPIEC

23.07. Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy Prawo budowlane. Regulacja ma uprościć oraz skrócić procedury budowlane dla większości inwestycji, a także znieść wymóg uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego.

23.07. Bank Gospodarstwa Krajowego zapowiedział utworzenie Funduszu Mieszkań na Wynajem. BGK ma przeznaczyć na ten cel 5 mld zł, co w ciągu 4 lat umożliwiłoby powstanie 20 tys. lokali na wynajem.

WRZESIEŃ

25.09. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego przekazała resortowi transportu szczegółowe tezy do projektu przyszłego kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Ma on uprościć proces inwestycyjno-budowlany w Polsce.

27.09. Sejm uchwalił ustawę o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych, tzw. program "Mieszkanie dla Młodych". Państwo będzie pomagało osobom do 35. roku życia w zakupie pierwszego mieszkania lub domu tylko z rynku pierwotnego. Pomoc ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

PAŹDZIERNIK

15.10. Rząd przyjął propozycję resortu gospodarki ws. renty dożywotniej, a także założenia do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, autorstwa Ministerstwa Finansów. Celem obu rozwiązań jest zapewnienie dodatkowych dochodów emerytom w zamian za przeniesienie własności nieruchomości, przy stworzeniu odpowiednich mechanizmów zabezpieczających ich interesy.

17.10. Senat opowiedział się za ustawą MdM bez poprawek.

31.10. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał MdM.

LISTOPAD

05.11. Zarząd Banku Gospodarstwa Krajowego powołał spółkę TFI BGK, w ramach której ma działać Fundusz Mieszkań na Wynajem.

23.11. Weszły w życie przepisy umożliwiające podmiotom gospodarczym prowadzenie tzw. najmu okazjonalnego. Oznacza to, że nie tylko - jak do tej pory - osoby fizyczne, ale również osoby prawne, w tym m.in. fundusze inwestycyjne i emerytalne, mogą bezpiecznie wynajmować mieszkania bez ryzyka kosztownego procesu eksmisyjnego w przypadku problemów z nieuczciwymi lokatorami.

27.11. Elżbieta Bieńkowska została wicepremierem oraz szefem nowego resortu utworzonego z ministerstw: rozwoju regionalnego oraz transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

28.11. Piotr Styczeń, który odpowiadał za sprawy budownictwa w ministerstwie infrastruktury i rozwoju, został odwołany ze stanowiska.

GRUDZIEŃ

11.12. Dotychczasowy wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski, odpowiadający m.in. za realizację programu "Kapitał Ludzki", został upoważniony przez minister Elżbietę Bieńkowską do zajmowania się również sprawami mieszkalnictwa.

12.12. Sejm znowelizował ustawę w sprawie rekompensat za mienie zabużańskie. Odszkodowania będą przysługiwały też osobom, które 1 września 1939 r. nie przebywały na terenach zabużańskich, gdzie miały swój majątek.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »