Ceny mieszkań wciąż idą w górę. W dwóch regionach szczególnie mocno

Mieszkania w Polsce wciąż drożeją i - w obecnej sytuacji - próżno wypatrywać zmiany trendu. Ceny lokali mieszkalnych wzrosły w II kwartale br. o 7 proc. licząc rok do roku - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. GUS dodał, że w ujęciu kwartalnym ceny mieszkań wzrosły o 3,2 proc. O ponad 10 proc. droższe niż rok temu są lokale w dwóch województwach - podkarpackim i dolnośląskim.

Gdzie najmocniej rosną ceny mieszkań? Wybijają się dwa województwa

Interesująco wyglądają dane GUS-u dla poszczególnych województw. Zdecydowanie najmocniej w II kwartale br. ceny mieszkań wzrosły (w porównaniu z II kw. 2022) w województwach dolnośląskim (12,1 proc.) i podkarpackim (10,5 proc.). Oczywiście nie oznacza to, że ceny mieszkań na Podkarpaciu i Dolnym Śląsku są najwyższe w kraju.

Najmniejszy wzrost cen mieszkań (w skali roku) GUS odnotował w woj. zachodniopomorskim (ledwie 0,4 proc.). Trzeba jednak pamiętać, że GUS podaje wartości uśrednione - ceny mieszkań są różne w dużych miastach i w miejscowościach peryferyjnych.

Reklama

Wykres. Kwartalne zmiany cen lokali mieszkalnych w stosunku do analogicznego okresu roku
poprzedniego

Warszawa, Kraków, Gdańsk. Tu ceny mieszkań rosną systematycznie

Dane GUS-u potwierdzają, że na najbardziej "gorących" rynkach mieszkaniowych w Polsce mamy do czynienia z systematycznymi wzrostami cen, a o odwróceniu niekorzystnego dla kupujących trendu nie może być mowy.

W województwie małopolskim licząc rok do roku ceny mieszkań wzrosły w II kwartale 2023 o 9,4 proc. Województwo mazowieckie niewiele odbiega od tej średniej - ceny mieszkań w ujęciu rocznym wzrosły o 8,1 proc. Na Pomorzu mieszkania w skali roku podrożały nieco mniej - 4,8 proc. Warto też wspomnieć o Wielkopolsce, gdzie ceny mieszkań wzrosły w II kwartale br. (w skali roku) o 6,6 proc.

Spektakularny wzrost cen mieszkań w długiem okresie - w stosunku do 2015 r. podrożały o 75 proc.

Inwestycje w nieruchomości tradycyjnie należą do najbezpieczniejszych - tak dzieje się także w Polsce. Główny Urząd Statystyczny podał, jak zmieniły się ceny lokali mieszkalnych w II kwartale br. w stosunku do 2015 roku.

W II kwartale 2023 r. ceny lokali mieszkalnych były o 75,0 proc. wyższe w porównaniu ze średnią ceną dla 2015 r. Na rynku pierwotnym wzrosły o 63,4 proc., a na rynku wtórnym o 84,7 proc.

Wykres. Kwartalne zmiany cen lokali mieszkalnych w stosunku do 2015 r.

Średnia cena metra kwadratowego przekroczyła w Warszawie 16 tys. zł

Średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań w Warszawie i w Krakowie wzrosła we wrześniu br. o 2 proc. wobec sierpnia, odpowiednio do ok. 16 tys. zł i ponad 15 tys. zł - wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.

- Na rynku pierwotnym szaleństwo cenowe trwa. Nie dość, że deweloperzy podnoszą ceny mieszkań, to najtańsze szybko znikają z ich oferty. Te, które w niej zostają są więc coraz droższe - wskazuje ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl. Marek Wielgo.

Dodajmy, że kurczy się oferta deweloperów. Według wstępnych danych BIG DATA, w Krakowie pod koniec września w ofercie firm deweloperskich było o 49 proc. mniej mieszkań niż jeszcze dziewięć miesięcy temu. Natomiast w Warszawie oferta lokali skurczyła się w tym okresie o 40 proc.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny mieszkań | mieszkanie | domy | GUS | deweloper
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »