Ceny nieruchomości rosną. To się nie zmieni

Rok 2022 nie przyniesie dużych zmian na rynku nieruchomości, chociaż wielu liczyło na to, że pandemia spowoduje spadek cen. Jest wręcz odwrotnie. Ludzie w dalszym ciągu będą chętnie inwestować, popyt na mieszkania i domy nie osłabnie, a ceny wciąż będą rosły.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Podsumowując 2021 rok, nieruchomości cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nie brakowało chętnych na zakup mieszkań i domów, poprawiła się również sytuacja na rynku wynajmu, który przez pewien okres mocno cierpiał ze względu na pandemię. W wielu przypadkach inwestycje były podyktowane chęcią ochrony kapitału - zwracają uwagę eksperci.

- Inwestycja w nieruchomości to dla wielu osób jeden z najlepszych sposobów na ochronę własnego kapitału, stąd też obserwujemy duże zainteresowanie domami i mieszkaniami - komentuje Marcin Kuryło, ekspert Horyzontu Inwestycji.

Reklama

Duża inflacja to nie jedyny powód, dla którego tak wielu ludzi zainteresowało się nieruchomościami. Przejście na zdalny tryb pracy, niskie oprocentowanie na kredycie hipotecznym i zatwierdzony przez sejm Nowy Ład realnie wpływają na obecną sytuację na rynku nieruchomości.

Własny ogród w cenie

Home office zmienił bardzo wiele w postrzeganiu Polaków. Pracownicy zdalni zdają sobie sprawę, że zamknięcie w mieszkaniu o niewielkim metrażu, w otoczeniu hałasu i zgiełku dobiegającego z zewnątrz, nie sprzyja produktywnej pracy. Najprawdopodobniej część z firm pozostanie przy zdalnym trybie pracy nawet wtedy, kiedy pandemia koronawirusa odejdzie w zapomnienie.

Wiele osób próbuje uciec z dala od miasta właśnie ze względu na pracę zdalną. Szukają ciszy i spokoju, stąd też duże zainteresowanie zakupem domku z kawałkiem ogródka, aby w dowolnej chwili móc wyjść na zewnątrz i zaczerpnąć świeżego powietrza. Balkon jest jedynie połowicznym rozwiązaniem problemu i nie gwarantuje tak dużej prywatności jak ogródek.

- Każdy, kto ma na tyle dobrze płatną pracę, że stać go na spłacenie kredytu, decyduje się właśnie na taki zakup i ucieka poza miasto. Widać duże zainteresowanie różnego rodzaju projektami deweloperskimi. Większość z nich sprzedaje się na etapie tzw. dziury w ziemi. Kiedy tylko deweloper ogłosi, że będzie miał domy na sprzedaż, to natychmiastowo pojawiają się chętni, którzy są skłonni podpisać umowę. Nawet kiedy nie ma wylanych jeszcze fundamentów. - komentuje Marcin Kuryło. 

Rośnie zainteresowanie budową domów

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzący rok będzie rokiem dynamicznego rozwoju szczególnie w sektorze domków jednorodzinnych. Dużym powodzeniem będą cieszyły się domki zarówno w zabudowie szeregowej, jak i bliźniaki. Nabywcy będą szukali coraz większych przestrzeni. Nie będą dobrze sprzedawały się domy z ogrodem o powierzchni 30 czy 50 metrów kwadratowych. Już teraz znamy wiele takich przypadków, w których ludzie pytali o domki z większą działką, a nieruchomości z niewielkim ogrodem sprzedawały się znacznie wolnej. Jeśli ktoś kupuje domek o metrażu 80 czy 100 metrów kwadratowych, często decyduje się na niego przez wzgląd na skromniejszy budżet. Takie osoby są w stanie zaakceptować mniejsze ogrody, bo to w dalszym ciągu większy komfort niż mieszkanie w bloku - wyjaśnia ekspert.

- Na podstawie obecnej sytuacji i preferencji nabywców łatwo wywnioskować, że to co obserwujemy dzisiaj, najprawdopodobniej nasili się w przyszłym roku. Domy z dostępem do własnego ogródka będą cieszyły się coraz większym powodzeniem - dodaje.

Co z wynajmem?

Rynek wynajmu przeżywał trudny moment, ale sytuacja zaczęła się stabilizować z końcem lipca bieżącego roku. Prognozy ekspertów na 2022 są w przeważającej części pozytywne. W dalszym ciągu spore grono osób nie chce, a często nie może, kupić nieruchomości na własność.

Mieszkanie na wynajem będzie dla osób, które nie chcą wiązać się z danym miastem albo nie stać ich na zakup własnej nieruchomości. Z kolei ci, którzy mają odpowiedni kapitał, będą kierować się w stronę domów zlokalizowanych poza miastem. 

Zobacz więcej:

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: domy | zakup mieszkania | nieruchomości | wynajem mieszkania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »