Reklama

Ceny transakcyjne pozostają stabilne - spokój na rynku nieruchomości

W grudniu ubiegłego roku, ceny nieruchomości w Polsce były dość stabilne. W ciągu 12 miesięcy obniżyły się we Wrocławiu, urosły zaś w Poznaniu. Tradycyjnie najdrożej jest w Warszawie, jednak ceny transakcyjne w stolicy nie zmieniły się specjalnie od roku.

Reklama

W Gdańsku wciąż poniżej 5000 zł za mkw

Reklama

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w grudniu ceny transakcyjne w Gdańsku i Gdyni znacznie się do siebie zbliżyły.

- Obecnie ceny mieszczą się w widełkach 4700-4800 zł za metr kwadratowy - mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. - Już dawno w naszych notowaniach ceny mieszkań w Gdańsku nie przekroczyły poziomu 5000 zł za mkw. Ostatnio tak wysokie były jesienią 2013 roku - przypomina ekspert. W sąsiedniej Gdyni kwoty tego rzędu pojawiły się na początku 2014 r. Warto jednocześnie zaznaczyć, że nabywcy najczęściej poszukują lokali z tańszego segmentu, co sprawia, że powrót średnich cen do wcześniejszych wartości nie będzie łatwy.

W 2015 r., zgodnie z zapisami Rekomendacji S, aby uzyskać kredyt hipoteczny należy posiadać 10 proc. wkładu własnego. W rezultacie, w Gdańsku przy zakupie mieszkania o przeciętnej cenie i powierzchni 60 mkw. należy posiadać 21 534 zł oszczędności. - Rata kredytu z najniższym obowiązkowym wkładem wyniesie natomiast 1011 zł w przypadku przeciętnej oferty kredytowej - mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors.

Przy okazji warto przypomnieć, że wkładu własnego nadal nie muszą posiadać osoby zamierzające zakupić swoje pierwsze mieszkanie. Mogę one otrzymać dopłatę w ramach rządowego programu "Mieszkanie dla Młodych". Lokal musi być jednak nowy, a jego cena nie może przekraczać limitów, które w Gdańsku wynoszą obecnie 5303 zł za metr kwadratowy.

Kraków: małe mieszkania, wysoka cena

W IV kwartale 2014 r. kupujący wybierali lokale w średniej cenie 6221 zł za mkw. Co ważne, duże znaczenie dla kształtowania się cen ma fakt, że powodzeniem cieszą się mieszkania o stosunkowo małym metrażu.

- Obecnie przeciętna powierzchnia nabywanych nieruchomości wynosi 48 mkw. To najmniej spośród największych miast w Polsce. Warto przy tym podkreślić, że dla małych lokali średnia kwota za metr jest zazwyczaj nieco wyższa - zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. W ostatnim czasie najwięcej transakcji dotyczyło takich lokalizacji jak Dębniki, Grzegórzki i Podgórze, a istotny odsetek sprzedawanych mieszkań dotyczy mieszkań w budynkach oddanych do użytku w ostatnich latach.

W Krakowie, przy zakupie mieszkania o przeciętnej cenie i powierzchni 60 mkw. należy posiadać 37 326 zł oszczędności. Rata kredytu z najniższym obowiązkowym wkładem wyniesie natomiast 1753 zł w przypadku przeciętnej oferty kredytowej.

Limit dla MdM w Krakowie wynosi obecnie 5083 zł za metr kwadratowy.

Warszawa: ceny transakcyjne stabilne

Z szacunków ekspertów wynika, że ceny transakcyjne mieszkań w Warszawie są stabilne. W ciągu ostatnich 12 miesięcy obniżyły się zaledwie o 1,8 proc. i obecnie wynoszą 7185 zł za mkw.

- Coraz bardziej istotną rolę odgrywają jednak inwestycje z rynku pierwotnego, które stanowią konkurencję dla sprzedających mieszkania na rynku wtórnym - zauważa Marcin Jańczuk z Metrohouse. - Tam, gdzie dopłata w ramach "Mieszkania dla Młodych" jest możliwa, np. na Białołęce, klienci faworyzują nowe mieszkania, chociaż rynek wtórny oferuje coraz atrakcyjniejsze ceny - dodaje. Kupujący cały czas poszukują podobnych rodzajów mieszkań. W cenie nadal są dwupokojowe lokale do 40-45 mkw. Popularnością cieszą się również mieszkania w inwestycjach sprzed kilku lat, chociaż w ich przypadku najczęściej barierą pozostaje cena.

Wymogi dotyczące minimalnego wkładu własnego powodują, że w Warszawie przy zakupie mieszkania o przeciętnej cenie i powierzchni 60 mkw. należy posiadać 43 110 zł oszczędności. - Rata kredytu z najniższym obowiązkowym wkładem wyniesie natomiast 2024 zł w przypadku przeciętnej oferty kredytowej- wylicza Jarosław Sadowski z Expander Advisors.

Limit dla MdM w Warszawie wynosi obecnie 6583 zł za metr kwadratowy.

Łódź: niskie ceny

Na łódzkim rynku nieruchomości wtórnych nie nastąpiły w ostatnim czasie żadne istotne zmiany. - Transakcje nadal oscylują na średnim poziomie 3500 - 3600 zł za metr kwadratowy. Co więcej, również ceny ofertowe mieszkań nie różnią się niemal wcale od średnich kwot transakcyjnych - zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. Warto przy tym zwrócić uwagę, że to właśnie Łódź do niedawna była miastem, gdzie kupujący statystycznie wybierali najmniejsze mieszkania. Tymczasem średni metraż sprzedawanego lokalu przekracza już 54 mkw. i jest już większy niż w Krakowie czy Wrocławiu.

Wkład własny w Łodzi (przy zakupie mieszkania o przeciętnej cenie i powierzchni 60 mkw.) należy posiadać 21 534 zł oszczędności. - Rata kredytu z najniższym obowiązkowym wkładem wyniesie natomiast 1011 zł w przypadku przeciętnej oferty kredytowej - mówi Jarosław Sadowski.

Limit dla MdM w Łodzi wynosi obecnie 4718 zł za metr kwadratowy.

We Wrocławiu ceny transakcyjne spadły

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, ceny mieszkań nabywanych we Wrocławiu są niższe o ponad 4 proc. - Średnia kwota transakcyjna w stolicy Dolnego Śląska wynosi 5068 zł za metr kwadratowy. Warto jednocześnie zaznaczyć, że ceny ofertowe są znacznie wyższe i wynoszą przeciętnie 5710 zł za mkw. - wylicza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Największą popularnością cieszą się tańsze oferty. Te mieszkania zwykle jednak wymagają znacznych nakładów finansowych na remonty.

We Wrocławiu, przy zakupie mieszkania o przeciętnej cenie i powierzchni 60 mkw. należy posiadać 30 408 zł oszczędności (wkład własny). Rata kredytu z najniższym obowiązkowym wkładem wyniesie natomiast 1428 zł w przypadku przeciętnej oferty kredytowej.

Limit dla programu MdM we Wrocławiu wynosi obecnie 5112 zł za metr kwadratowy.

Wyższe ceny transakcyjne w Poznaniu

W stolicy Wielkopolski średnie ceny transakcyjne wzrosły o 4 proc. w stosunku do ubiegłego roku. - Obecnie średnia kwota za mkw. wynosi 5200 zł. Warto przypomnieć, że miesiąc temu było to 5 055 zł. Powodem podwyżek może być coraz większy udział mieszkań wybudowanych po 2000 roku i skłonność mieszkańców do poszukiwania lokum w lepszych lokalizacjach - mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse. Na tle innych miast, Poznań wyróżnia się małą różnicą pomiędzy właściwymi kwotami transakcji, a oczekiwaniami sprzedających. Według danych serwisu Szybko.pl, średnia cena ofertowa jest wyższa zaledwie o 2,2 proc. od kwot, za które nabywane są mieszkania.

W Poznaniu, przy zakupie mieszkania o przeciętnej cenie i powierzchni 60 mkw. należy posiadać 31 200 zł oszczędności. Limit dla programu MdM w Poznaniu wynosi obecnie 5916 zł za metr kwadratowy.

Szybko.pl, Metrohouse. Expander

Dowiedz się więcej na temat: w polsce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »