Ciasne mieszkania i przestronne domy

W ostatnich latach w nowym budownictwie obserwujemy projektowanie budynków z coraz bardziej "ściśniętymi" mieszkaniami. Trzy pokoje o metrażu 50 m kw. - kiedyś rzadko spotykane, dzisiaj standard. Wydawałoby się, że deweloperzy próbują nam na siłę "wcisnąć" małe klitki, jednak poniekąd ich oferta jest odpowiedzią na potrzeby kupujących. A kupujący decydują się na mniejsze powierzchnie głównie z powodów finansowych - na większe po prostu nie mają zdolności kredytowej.

Kurczenie się oferowanych mieszkań to udręka nie tylko nabywców na rynku pierwotnym. Małe nieruchomości o bardzo oryginalnych rozkładach z łatwością znajdziemy w starych kamienicach z początku XX wieku. Zostały one wyodrębnione przez właściciela z dużych i przestronnych lokali, na które spadał popyt.

Analitycy Działu Badań i Analiz Grupy Emmerson sprawdzili, jaką strukturę posiadają oferowane mieszkania w portalu otoDom.pl. Wyniki przedstawione poniżej na wykresie wskazują, jaka grupa powierzchni była najbardziej popularna wśród ogłoszeń o danej liczbie pokoi.

Reklama

Dane wykazały, że kawalerki charakteryzuje najmniejsza różnorodność (cztery przedziały powierzchniowe). Co ciekawe, pojawia się tu kilka procent ogłoszeń, w których nieruchomości są niemal mikroskopijne - ich powierzchnia jest mniejsza od 20 m kw. Ponad połowa z prezentowanych ogłoszeń znajdowała się jednak w przedziale od 31 do 40 m kw.

Na przedział o 10 m kw. większy przypada z kolei największa koncentracja ofert dotyczących mieszkań dwupokojowych. Całkowity zakres powierzchni oferowanych "dwójek" jest bardzo szeroki, a dokładniej zaczyna się poniżej 30 m kw. i sięga do ponad 90 m kw. Jeśli chodzi o podaż mieszkań trzypokojowych, to dostępne powierzchnie zaczynają się w przedziale 41-50 m kw., a swoją największą koncentrację (powyżej 30 proc.) osiągają w przedziale od 61-70 m kw.

Agata Polińska z portalu otoDom.pl podkreśla, że miniaturyzacja powierzchni mieszkalnej dotyczy raczej budynków wielorodzinnych. Zjawisko to nie występuje w przypadku domów. Co prawda Polacy już dawno mają za sobą lata budowania domów o powierzchni powyżej 300 m kw., które miały służyć kilku pokoleniom, jednak wciąż budujemy duże posiadłości - zaznacza Polińska.

Powyższy wykres potwierdza słowa Polińskiej. Widać, że domy budowane po 2000 r. charakteryzują się mniejszym odsetkiem od starszych budynków przy największych powierzchniach powyżej 300 m kw. i w przedziale poniżej 100 m kw.

Współczesne domy cieszą się największym zainteresowaniem w zakresie od 151 do 200 m kw., natomiast udział pozostałych metraży nie uległ znaczącej zmianie. Niezmiennie najpopularniejsze budownictwo wśród Polaków to dom jednorodzinny o powierzchni między 200 a 300 m kw.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson SA

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | mieszkanie | Mieszkanie+
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »