Co warto wiedzieć, decydując się na system automatycznego nawodnienia ogrodu?
Jeśli chcemy, aby nasz ogród zachował świeżość, a kwiaty i inne rośliny w nim żyjące utrzymywały estetyczne walory dekoracyjne, powinniśmy pamiętać o ich podlewaniu. Można to robić ręcznie, jednak dużo bardziej praktyczne jest automatyczne nawadnianie ogrodu.
Takie systemy nawadniania ogrodu pozwalają nam zaoszczędzić czas potrzebny na podlewanie roślin. Poza tym systemy nawadniania ogrodu są także bardzo skuteczne. Dzięki takim systemom nawadnianie trawnika, drzew, krzewów i kwiatów w ogrodzie nie będzie zajmowało nam czasu, a nasze rośliny dostaną odpowiednią dawkę wody w odpowiednim czasie.
Automatyczne nawadnianie ogrodu pozwala zużyć ok. 50 proc. mniej wody niż tradycyjne podlewanie ręczne. Systemy nawadniania ogrodu pozwalają dozować odpowiednią ilość wody dla poszczególnych roślin. Automatyczne nawadnianie może pracować także nocą w czasie, gdy parowanie jest mniejsze. Innym sposobem na redukcję kosztów, jakie generuje podlewanie ogrodu, jest podłączenie systemu do własnej studni.
Bardzo ważnym aspektem działania takich systemów jest to, że nie wymagają praktycznie żadnej obsługi. Podlewanie odbywa się samoistnie, a za jego pracę odpowiada sterownik, który jest odpowiednio zaprogramowany. Poszczególne elementy systemu nawadniającego są zamontowane na stałe w gruncie i rozmieszczone tak, by nie trzeba było ich często przestawiać. Sprawdź także inspiracje na aranżację ogrodu.
System nawadniania instalowany jest do kranu lub do studni zaopatrzonej w pompę. W każdym ogrodzie, niezależnie od jego rozmiarów, można zastosować podlewanie automatyczne. Najłatwiej jednak system taki zastosować na niezagospodarowanym obszarze przed założeniem ogrodu.
Do najistotniejszych elementów automatycznej instalacji nawadniającej należy sterownik. Jest on montowany w budynku i wysyła sygnał do elektrozaworów, które znajdują się w studzience zakopanej w ziemi, w sąsiedztwie rury zasilającej nawadnianie.
Elektrozawory w ustalonym czasie otwierają lub zamykają dopływ wody do ustalonej części ogrodu. Warto zwrócić uwagę na to, że liczba elektrozaworów jest zwykle równa liczbie sekcji wydzielonych w danym systemie. Sekcje te obejmują elementy nawadniające jednego rodzaju, którymi są np. linie kroplujące albo zraszacze.
Instalacje te uzupełniają czujniki deszczu oraz wilgotności gleby. Poszczególne elementy systemu połączone są elastycznymi rurami z polietylenu. Można również na węże ogrodowe zamontować licznik wody.
Zraszacze statyczne charakteryzują się stosunkowo niskimi zasięgami. Stosowane są najczęściej jako nawadnianie trawnika o małej powierzchni i nieregularnych kształtach. Zraszacze tego rodzaju mogą działać w jednej sekcji jedynie samodzielnie.
Zraszacze rotacyjne, inaczej turbinowe są proste w obsłudze. Taki system nawadniania posiada duży zakres regulacji kąta i zasięgu. Zraszacze turbinowe z przekładnią zębatą pozwalają wytworzyć kurtynę deszczową. Dobrze sprawdzają się m.in. jako nawadnianie trawnika przy zróżnicowanym ukształtowaniu.
Mikrozraszacze statyczne i turbinowe przeznaczone są do zastosowania pod koronami drzew oraz krzewów. Jako nawadnianie trawnika w ogrodzie przydomowym są stosunkowo rzadko stosowane. Takie podlewanie ogrodowe sprawdza się natomiast w sadach, szklarniach itp. oraz w prywatnych posesjach, gdzie rosną bardzo stare ogrody z dużymi, wiekowymi drzewami.
System nawadniania kropelkowego polega na dostarczaniu wody pod roślinę, czyli do jej korzenia. Ten system stosuje się do podlewania drzew, krzewów i żywopłotów. Taki system nawadniania kropelkowego jest najbardziej precyzyjnym rodzajem nawadniania, gdyż straty wody są tu minimalne i wynoszą tylko 5-10 proc. System nawadniania kropelkowego wymaga czystej wody lub jej filtracji. Specjalne emitery osadza się w linie kroplujące lub wkłuwa się je bezpośrednio w rurę. Emitery te mają tunelową konstrukcję i może to prowadzić do zapychania się instalacji. Rozwiązaniem są emitery samoczyszczące o turbulentnym przepływie wody.
Koszt założenia instalacji nawadniającej zależeć będzie od wielkości naszego ogrodu oraz od tego, jak ukształtowana jest jego powierzchnia. Do najlepszych producentów systemów nawadniania roślinności należy niemiecka firma Gardena. Jest to wiodący na rynku ogrodniczym producent akcesoriów służących do utrzymania zieleni w najlepszej kondycji. Gardena specjalizuje się m.in. w takich artykułach ogrodniczych jak: zraszacze do nawadniania roślin, pistolety zraszające, sterowniki nawadniania, czy węże ogrodowe.
Należy pamiętać, że im większy jest teren, tym cena za automatyczne nawadnianie każdego jego metra kwadratowego będzie niższa. Można przyjąć, że metr kwadratowy instalacji nawadniającej ogród kosztuje 10-18 zł/m2. System automatycznego nawadniania ogrodu o powierzchni ok. 1000 m2 będzie kosztował w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Cena ta to przybliżony koszt materiałów oraz robocizny. Automatyczne nawadnianie nie należy do najtańszych rozwiązań, pozwala jednak zaoszczędzić do ok. 50 proc. kosztów zużycia wody.
W dzisiejszych czasach, aby w naszym ogrodzie rośliny miały stały i odpowiedni dostęp do wody, nie musimy już korzystać z tradycyjnych metod podlewania. Współcześnie dobrze zorganizowane i zaprogramowane automatyczne systemy nawadniania ogrodu zrobią to za nas. Nawadnianie trawnika (czytaj więcej), podlewanie kwiatów ogrodowych, krzewów i innych roślin nie zajmie nam czasu, mało tego zostanie znacznie lepiej i sprawniej wykonane przez nowoczesne rozwiązania nawadniające. Wiadra, balie i konewki dawno odeszły do lamusa, a my możemy swój czas poświęcić na zupełnie inne, lżejsze i ciekawsze zajęcia.