Czas szklanych domów
Szkło od wielu lat kształtuje formę budynków. Jednak dopiero obecnie rozpowszechnienie nowoczesnych technologii produkcji powierzchni szklanych dało nieograniczone możliwości architektom.
Istotą najnowszych dzieł światowej architektury jest właśnie szerokie wykorzystanie szkła. Zaprojektowany przez słynnego Normana Fostera największy budynek świata - moskiewska Kryształowa Wyspa, będzie przykryty pajęczyną za szkła oraz stali. Oddany do użytku w 2006 roku główny dworzec kolejowy stolicy Niemiec - Berlin Hauptbahnhof ma postać kilku szklanych wież. Dotychczas przeszklenia o wielkiej powierzchni były stosowane głównie w najdroższych inwestycjach: hotelach, biurowcach, budynkach użyteczności publicznej. Tak też działo się we Wrocławiu, gdzie szkło kojarzy się przede wszystkim z wielkimi hotelami (Merkury, Plaza) lub centrami handlowymi (Arkady).
Co jednak ważne, w większości wrocławskich budynków posiadających szklaną elewację stanowi ona tylko płaszcz nałożony na betonową konstrukcję. Tym samym możliwości jakie daje szkło nie są w pełni wykorzystane. Tymczasem trendem w architekturze staje się rezygnacja z betonu. To samo szkło ma stanowić o formie budynku. Efektem zastosowania przeszklenia zamiast ścian jest znaczne zwiększenie dostępu światła dziennego do pomieszczeń. Wpływa to pozytywnie na samopoczucie mieszkańców -zwłaszcza w Polskich miastach, gdzie stopień nasłonecznienia jest zwykle niewielki.
Przykładem takiego nowatorskiego użycia szkła w projektowaniu obiektu mieszkalnego jest apartamentowiec Riverview powstający we Wrocławiu na Starym Mieście przy ulicy Sikorskiego. Zastosowanie przeszkleń ma w tym budynku charakter kompleksowy. Zewnętrzne ściany mają postać szklanych tafli sięgających od sufitu po podłogę. Nawet narożniki i balustrady tarasów są wykonane w całości ze specjalnie skonstruowanych szyb - tak, by zapewnić mieszkańcom nieograniczony widok na Odrę i Stare Miasto.
Zbigniew Maćków, projektant Riverview, zwraca uwagę na ważny aspekt użycia rozległych przeszkleń w budownictwie mieszkaniowym: - Zastąpienie ścian szybami daje lokatorom poczucie przestrzeni. Ich apartamenty wydają się być zawieszone w powietrzu. To wyjątkowe wrażenie. Mieszkańcy Riverview nie będą czuli przytłoczenia i ciężaru zamkniętego pomieszczenia. W nowoczesnej architekturze szkło tworzy niewidzialną granicę wnętrz, i niejako włącza obręb mieszkania w świat zewnętrzny. Przyroda, niebo lub panorama miasta stają się częścią jego kompozycji, a zarazem najpiękniejszą ozdobą.