Reklama

Deweloperom niestraszne przyszłoroczne zawirowania na rynku mieszkaniowym

Już po raz 28 z rzędu dane publikowane przez GUS potwierdzają, że deweloperzy nie szczędzą środków na rozwój skali swojej działalności. Czas pokaże czy w 2016 roku nie będą żałować tegorocznego optymizmu.

Po nieznacznie gorszych wynikach budownictwa mieszkaniowego w październiku, listopad potwierdził, że dobra koniunktura panuje na tym rynku dalej. Dobrą passę potwierdzana jest już od 28 miesięcy w publikacjach GUS dotyczących budownictwa mieszkaniowego.

Rok 2016 będzie gorszy

To może zaskakiwać, bo w Polsce sporo nieruchomości kupowanych jest na kredyt (nowych umów podpisuje się ponad 170 tys. rocznie), a przyszły rok będzie dla banków trudny. Banki już musiały złożyć się na wypłaty dla klientów SK Banku, sfinansować fundusz restrukturyzacji kredytów, podnieść kapitały, a także czeka je podatek bankowy. Gdyby tego było mało na rozwiązanie czeka też problem kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich. Trudno więc spodziewać się, że banki drenowane z pieniędzy będą chciały udzielać kredyty hipoteczne równie chętnie co w 2015 roku. O dług powinno być więc trudniej, a do tego będzie on droższy. Już dziś wiadomo, że 7 banków podniosło lub zapowiedziało podwyżki marż kredytowych, a parlament dopiero pracuje nad ustawą o podatku bankowym, która ma zacząć działać od lutego 2016r.

Reklama

Do tego warto dodać informację, że od stycznia chcąc kupić mieszkanie na kredyt, trzeba będzie posiadać 15-proc. wkład własny, a nie jak dziś 10-proc. To powinno sprzyjać wykorzystaniu pieniędzy z programu "Mieszkanie dla młodych" i doprowadzić do szybkiego wyczerpania środków z tego programu wsparcia. Wszystkie te czynniki spowodują więc, że o kredyt będzie trudniej. Szacunki NBP, sugerują natomiast, że co trzecia złotówka wydana na nowe mieszkania w 7 miastach pochodziła z kredytu. Planowane w przyszłym roku zmiany powinny więc hamować inwestycyjne apetyty deweloperów. Tymczasem przez ostatnie 11 miesięcy deweloperzy rozpoczęli najwięcej nowych budów w historii - o 22 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem oraz o 8 proc. więcej niż w rekordowym dotychczas 2007 roku.

Pozwolenia płyną szerokim strumieniem

Z najnowszej publikacji GUS wynika, że w listopadzie br. deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 7,5 tys. mieszkań. To o 27 proc. więcej niż przed rokiem. Do tego firmy budujące mieszkania rozpoczęły także budowy 8,2 tys. nowych lokali (wzrost o 40,5 proc. r/r). Mniej imponujący jest za to wzrost liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. W listopadzie zakończono budowy 6,8 tys. mieszkań. To o 6,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego:

GUS prezentuje dane o budownictwie mieszkaniowym dzieląc inwestorów na 4 kategorie: 1. Inwestorów indywidualnych, 2. Deweloperów, 3. Spółdzielnie, 4. Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe) W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki w dużej mierze są uzależnione od tych notowanych przez deweloperów. W listopadzie 2015 r. wydano pozwolenia na budowę 13,9 tys. mieszkań, a więc o 28,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Podobna była dynamika rozpoczętych budów (13,5 tys. lokali). Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła natomiast o 6,8 proc. (do 13,9 tys.).

Bartosz Turek, Lion's Bank

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »