Reklama

Deweloperski prospekt informacyjny krok po kroku

Rynek nieruchomości, w tym również rynek mieszkaniowy cieszy się w ostatnim czasie niebywałym powodzeniem. Masowo kupujemy mieszkania, ale czasem robimy to zbyt niedbale i pochopnie. Nie sprawdzamy istotnych informacji na temat nieruchomości, na czym niejednokrotnie wiele tracimy. Na co powinno się zwracać uwagę?

Czym jest deweloperski prospekt informacyjny?

- To dokument, załączany do umowy deweloperskiej. Często lekceważony przez kupujących, a jednak stanowi jeden z podstawowych elementów ochrony nabywców lokali - wskazuje Bartosz Antos, dyrektor ds. nieruchomości w Saveinvest Sp. z o.o. Znajdziemy w nim szczegółowe informacje na temat dewelopera, jego doświadczenia, ostatnio realizowanych przez niego inwestycji, a także kupowanej nieruchomości. Co istotne, taki prospekt możemy pozyskać jeszcze przed zakupem nieruchomości. Wystarczy poprosić o niego dewelopera.

Co zawiera prospekt informacyjny?

Dokument prospektu informacyjnego jest niezwykle istotny. Jeżeli deweloper podał w nim nieprawdziwe dane, grozi mu nawet odpowiedzialność karna. A co zawiera taki prospekt? Powinien mieć dwie, zasadnicze części: ogólną i indywidualną. Część ogólna określa wszelkie, istotne postanowienia, odnoszące się do całego projektu deweloperskiego. Dowiemy się dzięki niej co nieco o osobie dewelopera, ale również o samej nieruchomości - gruncie i budynku. W prospekcie znajdziemy też informację o tym, jakie inwestycje są planowane w okolicy. Ten fragment zasługuje na szczególną uwagę kupujących, ponieważ dzięki temu możemy uniknąć zakupu mieszkania obok oczyszczalni ścieków albo krematorium. Część indywidualna będzie z kolei dotyczyła samego lokalu. Poznamy w szczególności parametry lokalu, jego opis, cenę, usytuowanie, charakterystykę rozkładu pomieszczeń, standard wykończenia, a także informację o dostępnych mediach. Do prospektu powinien zostać też dołączony rzut kondygnacji z wyraźnym zaznaczeniem kupowanego lokalu.

Reklama

Odpowiedzialność dewelopera

Deweloper ma obowiązek umieszczenia w prospekcie informacji, które są zgodne zarówno ze stanem faktycznym, jak i prawnym. Jeżeli wyłapiemy jakąkolwiek nieścisłość, powinniśmy zgłosić to deweloperowi. Ten z kolei jest zobowiązany do niezwłocznego dokonania zmian. Jeżeli nie dopełni tego obowiązku, nabywca może odstąpić od umowy deweloperskiej. Deweloper z kolei poniesie odpowiedzialność karną w związku ze stosowaniem praktyk, naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Warto zatem zwrócić uwagę na to, co jest zawarte w prospekcie - podkreśla Bartosz Antos.

Czy możliwe jest dokonanie zmian w prospekcie?

Jeżeli kupujemy nieruchomość jeszcze na etapie stawiania fundamentów, może się zdarzyć, że pewne elementy realizacji projektu ulegną zmianie. W tej sytuacji należy również zmodyfikować prospekt informacyjny. Co istotne, deweloper musi poinformować potencjalnego nabywcę o dokonanej zmianie. Jeżeli strony zdążyły już podpisać umowę deweloperską, nowy prospekt będzie musiał stanowić załącznik do niej. Te dokumenty nie mogą być bowiem ze sobą sprzeczne. Należy zatem podpisać stosowny aneks lub dokonać zmiany załącznika. Nabywcy muszą przy tym pamiętać, że w razie zmiany prospektu, przysługuje im uprawnienie do odstąpienia od umowy.

Problemy deweloperów

Na deweloperach ciąży zatem wiele obowiązków, związanych ze sporządzaniem prospektu informacyjnego. Wielu z nich podnosi, że są to nadmierne obciążenia. Niejasna i mało precyzyjna konstrukcja przepisów nie pozwala im natomiast na sformułowania dokładnych wytycznych, co do sposobu wykonania prospektu informacyjnego. Być może właśnie dlatego deweloperzy chętnie korzystają w tym zakresie z pomocy specjalistów. - podsumowuje Bartosz Antos.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »