Reklama

Dlaczego mieszkańcy dużych miast migrują na tereny podmiejskie?

Polacy coraz częściej uciekają z dużych aglomeracji na tereny podmiejskie. Zarówno nowe, jak i używane domy na obrzeżach miast zyskują rosnącą popularność. Mieszkanie w domu pod miastem jest ciekawą alternatywą na którą warto zwrócić uwagę. Sprawdźmy, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.

Dlaczego mieszkanie na terenach podmiejskich zyskuje rosnącą popularność?

Reklama

Zdecydowana większość osób decyduje się na zamieszkania na obrzeżach lub w pewnej odległości od dużego miasta z dwóch powodów. Pierwszym jest chęć znalezienia spokoju i odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku. Drugą, niestety często przeważającą przyczyną są ceny nieruchomości. Mieszkania w centrach miast są zwykle bardzo drogie. Dobrym przykładem może być Warszawa. Średnia cena m2 mieszkania na Śródmieściu przekracza 10 000 zł. W każdej bardziej oddalonej dzielnicy cena się ulega widocznemu zmniejszeniu. I tak na Pradze Północ możemy już liczyć na koszty w wysokości 7000 zł/m2. Do tego dochodzi koszt wykończenia takiego mieszkania, który można obliczyć na Kalkulatorach Budowlanych.

Z kolei w pobliskim Sulejówku ceny mieszkań nie przekraczają 6000 zł/m2. Widzimy zatem, że ceny na terenach podmiejskich mogą być nawet dwukrotnie niższe niż w centrach miasta. W owej sytuacji wielu nabywców decyduje się na zakup mieszkania bądź niewielkiego domu ulokowanego w niedużej odległości od miasta.

Tereny podmiejskie kuszą atrakcyjnymi cenami zakupu nieruchomości, jednak nie jest to jeszcze koniec ich zalet. Znaczącym atutem jest także pobliskie otoczenie. Żyjąc na przedmieściach mamy do dyspozycji większą i bardziej zaciszną przestrzeń, która daje nam poczucie większej prywatności. Zaciszne osiedla, świeże powietrze, place zabaw oraz wolna przestrzeń przyciągają przede wszystkim rodziny z dziećmi. Zamiast mieszkać w niewielkim mieszkaniu w centrum miasta możemy spędzać czas w wielopokojowym domu z własnym podwórkiem.

Również budowa domu pod miastem będzie tańsza. Wprawdzie koszty materiałów i robocizny w odległości kilkunastu kilometrów od miasta nie będą znacząco odbiegały od cen w samym mieście, ale koszt zakupu działki będzie nawet kilkukrotnie niższy. Biorąc pod uwagę, że za niewielką działkę w Warszawie trzeba zapłacić przynajmniej pół miliona złotych, oszczędności mogą być bardzo znaczące. Koszt budowy niewielkiego domu do stanu deweloperskiego (powiedzmy 80 m2 na parterze plus poddasze użytkowe) będzie oscylował w okolicach 300 tysięcy złotych. Kosztorys takiego domu można znaleźć pod poniższym linkiem.

Do tego dochodzi oczywiście koszt wykończenia domu pod klucz. W zależności od standardu wykończenia będzie to nas kosztowało od 60 do 150 tysięcy złotych razem z meblami).

Nie bez znaczenia jest też większa dostępność miejsc parkingowych oraz zadaszonych garaży. Jednak przed zakupem domu na przedmieściach warto dobrze zapoznać się z okoliczną infrastrukturą. Pobliski przystanek autobusowy czy stacja PKP może zwiększyć komfort życia. Podobnie jest z dostępem do sklepów, szkoły czy przychodni medycznej. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji warto obejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Nabywca powinien mieć pełną wiedzę na temat pobliskich inwestycji i terminu ich wykonania. Pamiętajmy, że jest to czynnik który może w decydujący sposób zaważyć o komforcie zamieszkania na terenach podmiejskich.

Omawiając zalety zamieszkania poza miastem należy wziąć też pod uwagę tempo ich rozwoju. Tereny wokół większych aglomeracji miejskich mają tendencje do dynamicznego rozwoju swojej infrastruktury. Powstają w nich nowe szkoły, ośrodki sportowe, centra dystrybucyjne, zakłady przemysłowe oraz mniejsze firmy. Wiąże się to ze zwiększeniem dostępu do lokalnej pracy. Dzięki temu wiele osób zamieszkujących przedmieścia nie musi martwić się czasem i kosztami dojazdu do miasta. To z kolei przekłada się na odczuwalne zmniejszenie comiesięcznych kosztów utrzymania.

Na co narzekamy na terenach podmiejskich?

Dla wielu osób największą wadą są trudności komunikacyjne. Codzienny dojazd do pracy w centrum miasta może być bardzo uciążliwy. W większych aglomeracjach musimy liczyć się z możliwością porannego zakorkowania wylotówek, co przekłada się na odczuwalne zwiększenie czasu dojazdu. Konieczność poświęcenia nawet kilku godzin dziennie na dojazd do pracy jest dla wielu osób odstraszającą perspektywą. Warto w tym miejscu wspomnieć także o kosztach związanych z dojazdem. Podróżowanie komunikacją publiczną czy dojazd własnym samochodem wygenerują dodatkowe, comiesięczne wydatki. Pod tym względem wygrywają mieszkania ulokowane w centrach miast. Większość z nich znajduje się w niewielkiej odległości infrastruktury komunikacyjnej. Dzięki temu nie musimy poświęcać zbyt wiele czasu na dojazd do pracy. Korzystanie z miejskiej infrastruktury komunikacyjnej będzie też znacznie tańsze niż dojazd z terenów podmiejskich.

Kolejną istotną wadą mieszkania na terenach podmiejskich jest ograniczony dostęp do infrastruktury kulturalnej, sportowej oraz rozrywkowej. Na terenach podmiejskich nie znajdziemy kin, teatrów, dobrych klubów, basenów, rozbudowanych hal sportowych czy sal koncertowych. Wiąże się to z koniecznością dojazdu do miasta. Co prawda na obrzeżach miast stale powstają nowe osiedla przy których buduje się różnego obiekty sportowe i rekreacyjne. Jednak dostęp do infrastruktury kulturalnej nadal pozostaje ograniczony. Co więcej, nowe osiedla mieszkaniowe stanowią tylko niewielką część podmiejskiej architektury. Kupno nowego domu na luksusowym osiedlu mieszkalnym jest też znacznie droższe niż kupno domu z rynku wtórnego.

Omawiając wady mieszkania na terenach podmiejskich należy wspomnieć też o komforcie eksploatacji nieruchomości. Za mieszkania w mieście płacimy comiesięczny czynsz. W jego skład wchodzą opłaty za media, fundusz remontowy, a także koszty obsługi administracyjnej. Właściciela mieszkania nie interesują kwestie związane z bieżącymi naprawami czy utrzymaniem w czystości pobliskiej okolicy. Tymczasem właściciel domu musi samodzielnie zająć się każdą naprawą, zagospodarowaniem posesji czy jej odśnieżeniem. Dlatego wiele osób nadal twierdzi, że mieszkanie w mieście jest znacznie wygodniejsze.

Czy warto zamieszkać we własnym domu pod miastem?

Warunki życia na terenach podmiejskich uległy widocznej poprawie. Z pewnością jest to jeden z czynników, który przełożył się na zwiększenie popularności zamieszkania poza miastem. Jednak nie istnieje uniwersalna zasada odpowiadająca na pytanie, czy wyprowadzka na tereny podmiejskie będzie dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy od naszych oczekiwań, sytuacji życiowej oraz zasobów finansowych.

Jednym z głównych kryteriów wyboru pozostają wskaźniki ekonomiczne. Nie ulega wątpliwości, że za cenę mieszkania w mieście można kupić niewielki dom jednorodzinny bądź segment o znacznie większym metrażu. Jest to szczególnie ważne dla rodzin z dziećmi, które potrzebują większej przestrzeni. Dobry dostęp do szkół, przedszkoli, żłobków czy hal sportowych sprawia, że podmiejskie osiedla mieszkalne stają się coraz atrakcyjniejsze. Jednak wyprowadzka na tereny podmiejskie dla wielu osób nadal wiąże się z obniżeniem prestiżu społecznego.

Dowiedz się więcej na temat: miast | budownictwo | domy | nieruchomości | Mieszkanie+ | tereny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »