Reklama

Dobrze ogrzać mieszkanie trzeba umieć

Mimo że to już połowa październik, to utrzymują się wysokie temperatury powietrza. Jednak z uwagi na zimne noce i poranki wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, a także indywidualnych gospodarstw domowych, rozpoczęło już kolejny sezon grzewczy. Nie wszyscy wiedzą jednak, jak dobrze i tanio ogrzewać mieszkania.

Wśród wszystkich kosztów eksploatacji naszych mieszkań bez wątpienia to energia stanowi największy udział. I wbrew pozorom najistotniejsze nie są koszty prądu, tylko koszty ciepła stanowiące aż 70 proc. wydatków na energię. Jednak podobnie jak w przypadku energii elektrycznej, dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń oraz wprowadzeniu dobrych nawyków, możemy uzyskać znaczące oszczędności zużycia ciepła, a tym samym kosztów ogrzewania.

Trzeba poznać swoje potrzeby

Reklama

- Podstawą efektywnego systemu ogrzewania jest wysokosprawne i niskoemisyjne źródło ciepła. W miastach najlepszym rozwiązaniem jest ciepło sieciowe. Na obszarach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci ciepłowniczej, dobór odpowiedniego urządzenia powinien być poprzedzony dokładną analizą zapotrzebowania na ciepło w konkretnym budynku - podpowiadają eksperci z Danfoss Polska.

Dzięki temu unikniemy dość częstego problemu przewymiarowania źródła ciepła, które następnie skutkuje jego nieefektywną pracą, a także niepotrzebnie wyższymi kosztami - zarówno zakupu samego urządzenia, jak i jego dalszej eksploatacji.

Nie warto również stawiać na najtańsze przestarzałe technologie, charakteryzują się one bowiem znacząco niższą sprawnością wytwarzania ciepła. Dbając o zdrowie, jakość środowiska, czy po prostu o naszą wygodę, wybierajmy urządzenia czyste i ekologiczne, jak np. wysokosprawne kotły gazowe czy pompy ciepła.

Działania na rzecz ograniczenia smogu bardzo często są ze sobą nieskoordynowane, przez co przeznaczone na nie pieniądze nie są wydawane najlepiej.

Świadome zarządzanie ciepłem

Samo źródło ciepła nie zapewni nam oszczędności, potrzebujemy jeszcze efektywnej dystrybucji i zarządzania ciepłem w budynku, dlatego kolejnym istotnym aspektem jest odpowiednie zarządzanie przepływem ciepła.

Instalacja ogrzewania powinna być prawidłowo zrównoważona, dzięki czemu nawet w dużych budynkach unikniemy problemu z niedogrzaniem części pomieszczeń oraz przegrzaniem innych. To samo dotyczy instalacji ciepłej wody użytkowej.

Równoważenie instalacji pozwala uniknąć długiego oczekiwania aż z naszego kranu popłynie ciepła woda, co jest szczególnie odczuwalne właśnie w okresie jesienno-zimowym. W przypadku ogrzewania zrównoważenie instalacji zapewnia optymalny dopływ ciepła do każdego odbiornika.

W celu zrównoważenia instalacji montujemy zawory równoważące w określonych miejscach instalacji - zwykle na poszczególnych pionach lub odgałęzieniach. Ich zadaniem jest zdławienie nadwyżki ciśnienia w obiegu danego medium oraz ustalenie wielkości wymaganego przepływu, a następnie jego korektę w zależności od obciążenia systemu.

Dzięki prawidłowemu zrównoważeniu instalacji możemy osiągnąć nawet do 20 proc. oszczędności. Nie jest to jednak zadanie dla każdego z nas i równoważeniem instalacji powinien zająć się specjalista.

Regulacja temperatury a oszczędność energii

To, co na pewno możemy zrobić sami i co przynosi jeszcze większe oszczędności, to regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Dostosowanie wysokości temperatury do funkcji danego pomieszczenia, liczby przebywających w nim osób czy pory dnia ma istotne znaczenie z perspektywy naszego komfortu i zdrowia.

- Podczas gdy w łazience komfortowa temperatura to ok. 24 st. C, to już w pokoju dziennym wystarczy 21 st. C, a spać najzdrowiej jest w jeszcze niższej temperaturze - nawet 17 st. C. Co więcej, takie drobne zmiany temperatury przekładają się również na wymierne oszczędności energii, a tym samym kosztów ogrzewania - wyliczyli eksperci z Danfoss.

Obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 1 stopień Celsjusza pozwala oszczędzić nawet do 6 proc. energii. Dlatego warto stosować regulację temperatury nie tylko w zależności od funkcji pomieszczenia, ale również w miarę zmieniających się warunków i ilości dodatkowych zysków energii - pochodzących z promieni słonecznych, naszych aktywności, takich jak pranie czy gotowanie, a nawet od nas samych - im więcej osób w pokoju, tym cieplej.

Właściwa regulacja temperatury umożliwiająca efektywne wykorzystanie naturalnych zysków ciepła, a także eliminująca niepotrzebne ogrzewanie pustych pomieszczeń, może przyczynić się do ok. 23 proc. oszczędności energii.

Dariusz Ciepiela

Więcej informacji na portalu wnp.pl

Dowiedz się więcej na temat: energetyka | ogrzewanie | mieszkanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »