Dofinansowanie do pompy ciepła 2022. Budujesz lub kupujesz nowy dom? Rząd odda ci 21 tys. złotych

Rusza program "Moje Ciepło 2022". Kto może liczyć na dofinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rząd przeznaczył 600 milionów złotych na program. Ile wyniesie dotacja, jak wypełnić wniosek?

  • Program "Moje Ciepło" to odpowiedź polskiego rządu na stale rosnące ceny węgla, pelletu i gazu. 
  • Zakup i montaż ekologicznej pompy ciepła w domu to świetna alternatywa, która jednak może kosztować nas nawet 40 tys. złotych, a to znacznie przekracza budżet wielu Polaków. 
  • Bezzwrotna dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu "Moje Ciepło" może zmniejszyć wydatek na planowaną inwestycję nawet o 45 procent. 

Pompa ciepła jest bezpieczna, wydajna, a w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi koszty ogrzewania domu można obniżyć praktycznie do zera. Zatem, co trzeba zrobić, aby móc skorzystać z programu Moje Ciepło w 2022 roku? 

Reklama

Niestety okazuje się, że nie każdy będzie mógł skorzystać z dofinansowania na pompę ciepła. Wyjaśniamy, na jakich warunkach można się o nie ubiegać. 

Na co można otrzymać pieniądze w ramach programu Moje Ciepło 2022?

W ramach programu Moje Ciepło można ubiegać się o dotację w wysokości od 7 do nawet 21 tys. złotych na zakup i montaż nie jednego, a trzech rodzajów pomp ciepła. Mogą być to urządzenia, które poza ogrzewaniem domu spełniają również funkcję dostarczania ciepłej wody użytkowej.  

  • gruntowa pompa ciepła
  • wodna pompa ciepła 
  • powietrzna pompa ciepła 

Trzeba pamiętać, że z Mojego Ciepła można dostać pieniądze na pompy ciepła zakupione w okresie od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2026 roku. 

Moje Ciepło 2022. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Moje Ciepło 2022 pozwala na instalację ekologicznej i wydajnej pompy ciepła, jednak nie wszyscy mogą skorzystać z dotacji, ponieważ są do niej upoważnione wyłącznie osoby budujące nowe domy. 

  • Właściciele starszych lokali powinni zainteresować się natomiast programem "Czyste Powietrze". 
  • Aby dom był traktowany jako nowy, wniosek Moje Ciepło trzeba złożyć jeszcze przed zawiadomieniem o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie budynku.
  • O dofinansowanie pompy ciepła w ramach programu Moje Ciepło 2022 mogą skorzystać również osoby, które już złożyły dokumenty, jednak zrobiły to po 1 stycznia 2021 roku.

Moje ciepło 2022. Warunki. Co trzeba zrobić, by dostać dofinansowanie do pompy ciepła?

Na tym jednak nie koniec. Co trzeba zrobić, aby uzyskać dofinansowanie pompy ciepła w nowym domu? Lista wymogów na pierwszy rzut oka może przerażać, jednak chodzi po prostu o to, aby budynek mieszkalny był energooszczędny. 

  • Dofinansowania do pompy ciepła nie mogą otrzymać właściciele budynków mieszkalnych, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe albo kominek.
  • Kominek przeznaczony do celów rekreacyjnych nie dyskwalifikuje do udziału w programie Moje Ciepło 2022
  • Dopłatę do pompy ciepła w ramach Mojego Ciepła mogą otrzymać jedynie właściciele domów spełniających wysokie normy energooszczędności.
  • W pierwszym roku funkcjonowania programu maksymalne Ep wynosi do 63 kWh/ (m²/rok), natomiast w kolejnych latach zasady mają zostać zaostrzone do 55 kWh/ (m²/rok). 

Osoby planujące zakup i montaż pompy ciepła we własnym domu muszą jednak pamiętać o tym, że program Moje Ciepło 2022 działa w myśl zasady "najpierw inwestycja, potem refundacja". Początkowo trzeba będzie więc wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni. 

Od kiedy można składać wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Jeżeli zastanawiasz się, od kiedy można składać wniosek o dofinansowanie pompy ciepła, to mamy dobrą wiadomość, bo start programu Moje Ciepło już lada moment.

 

  • Z informacji podanych na stronie GOV wynika, że nabór dokumentów jest planowany od 29 kwietnia do 26 grudnia 2026 roku. 
  • Wcześniej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiadał zresztą, że Moje Ciepło 2022 rusza na przełomie I i II kwartału 2022 roku. 

Czytaj również: 

Tak obniżysz rachunki za gaz. Zwróć uwagę na ten detal

Putina nie stać na to, żeby zakręcić kurek z gazem dla Europy? 

Unikają płacenia rachunków. Jak działa osiedle zeroenergetyczne? 

Moje ciepło 2022. Nawet 21 tys. złotych dotacji do pompy ciepła 

Skandal z dostawcą prądu: "Ubierzcie sweter i róbcie pajacyki" 

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Moje ciepło | pompa ciepła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »