Dom na zamówienie w cenie mieszkania

Któż z nas chociaż przez chwilę nie marzył o własnym domu z ogródkiem? Niestety oprócz kosztów finansowych na przeszkodzie w realizacji tego planu często staje nam wizja ogromnego wysiłku organizacyjnego.

Tymczasem jeśli dysponujemy już działką budowlaną i niezbędnymi pozwoleniami, ale ciągle nie mamy czasu ani odwagi podjąć się budowy domu własnymi siłami, to może warto rozważyć alternatywne rozwiązanie. Na rynku nie brakuje firm, które chętnie zajmą się całą budową.

Oczywiście można samemu wybrać najbardziej odpowiadający nam projekt, ale możemy skorzystać także z proponowanych przez te firmy gotowych modeli. Dominują wśród nich projekty niewielkich domów, w których dużo wagi przyłożono do efektywności wykorzystania powierzchni, ale także do minimalizacji kosztów jej późniejszego utrzymania.

Reklama

Czas, w jakim firmy te oferują wykonanie usługi, można uznać za bardzo krótki w porównaniu do tradycyjnej budowy systemem gospodarczym. W ten sposób możemy szybciej niż myślimy stać się właścicielem własnego domu. Co więcej, dla wielu osób może okazać się to naprawdę dobrą alternatywą w porównaniu do zakupu mieszkania w mieście.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Jak podaje Agata Polińska z serwisu otoDom.pl, wśród proponowanych ofert wybudowania domów możemy znaleźć projekty z wyglądu bardziej przypominające obiekt do celów rekreacyjnych, jak i przykłady typowych domów jednorodzinnych. Technologie budowy także są przeróżne: domy z bali, domy w systemie szkieletowym, tradycyjne domy murowane.

Firm budowlane oferują oddanie domu w stanie surowym, ale duża część z nich udostępnia opcję doprowadzenia do stanu deweloperskiego, a zdarzają się także opcje "pod klucz". Ze względu na powszechne zamiłowanie co do wolno stojącego typu zabudowy właśnie tego rodzaju oferty są najczęściej proponowane.

Analityków Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty poproszonych o skomentowanie najczęściej reprezentowanych ofert nie zdziwił fakt podkreślania przez firmy budowlane szybkiego tempa realizacji inwestycji.

Według nich, to z pewnością jeden z najmocniejszych punktów tego rodzaju ofert. Bardzo dużą zaletą dla potencjalnych zainteresowanych mogą okazać się energooszczędne domy o małych metrażach. Tę tendencję widać dobrze nie tylko wśród budujących, ale i wśród klientów poszukujących domu do kupienia.

Coraz trudniej jest sprzedać dzisiaj dom o dużej powierzchni i z czasów, kiedy nie przywiązywano szczególnej wagi do jego ocieplenia. Z kolei niewielkie, relatywnie nowe i dobrze zaizolowane budynki cieszą się dużą popularnością. Wciąż natomiast jako naród nie możemy przekonać się do innych technologii budowy niż tradycyjna, murowana.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Przy domach wykorzystywanych do celów rekreacyjnych nie widać specjalnie obaw co do technologii budowlanych opartych na drewnie i jego pochodnych. Tymczasem myśląc o domu całorocznym, większość osób nie dopuszcza "eksperymentów", a tak postrzegane są wszelkie technologie poza tradycyjną.

Obawy dotyczą przede wszystkim trwałości tego rodzaju budownictwa oraz zagrożenia pożarowego. Tak więc widzimy jeszcze długą drogą popularyzacji takiego produktu dla producentów tego rodzaju rozwiązań. Z każdym kolejnym domem rzetelnie wykonanym w technologii szkieletowej, czy też prefabrykowanej, będzie natomiast rosła szansa na poznanie alternatywnych możliwości przez szerszą grupę potencjalnych odbiorców.

Przemysław Kotwicki, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, ekspert nieruchomości otoDom.pl

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: dom | nieruchomości | budowa domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »