Reklama

Dom z bali? Ile to kosztuje?

Domy z bali w technologii szkieletu drewnianego? To ciekawa propozycja, jednak w Polsce wiąż mało popularna. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom takiego rozwiązania oraz sprawdźmy, ile kosztuje budowa domu z bali.

Pobierz: darmowy program do rozliczeń PIT 2015

Całoroczne domy z bali

W naszym kraju dominują domy murowane. Tymczasem w innych krajach domy z bali są niezwykle popularne. Ich popularność rośnie także w Polsce, a rolę tu gra przede wszystkim niższa cena niż domów murowanych. Drewniane domy przyciągają oko, mają swój urok i czar. Ich wygląd zachwyca i przynosi skojarzenia z urlopem w górach. Domy z bali góralskie są stylowe i zgodne z naszą polską tradycją.

Reklama

Zalety domów z bali

 • Wygląd - takie domy są niezwykle estetyczne. Ich wygląd jest niepowtarzalny. Mają swój wyjątkowy klimat. Jeśli wybierzemy drewno drzew egzotycznych, nasz dom będzie się mienił intensywnymi barwami, jeśli zdecydujemy się na świerka - ściany będą białawe, a jeśli brzozę - żółte. Do wyboru, do koloru - możemy przebierać jeszcze w barwach zielonej akacji, czerwonego modrzewia lub brunatnego dębu.

 • Ekologia - drewno jest materiałem ekologicznym. Jest ono w pełni odtwarzane przez przyrodę. Jego wytwarzanie nie zanieczyszcza środowiska. Dlatego miłośnicy ekologii powinni właśnie nad domami drewnianymi się zastanowić.

 • Trwałość - dom z drewna wcale nie jest nietrwały. Posłuży w dobrym stanie 100, a nawet 200 lat! Z użytkowego punktu widzenia twardość to bardzo ważna cecha drewna.

 • Mikroklimat - drewno tworzy w pomieszczeniach korzystny dla zdrowia mikroklimat. Jest ono materiałem higroskopijnym. Gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu wzrośnie, drewno potrafi przyjąć nadmiar wilgoci. I odwrotnie - gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu spadnie, drewno wysychając oddaje wodę zawartą w komórkach do otoczenia. Drewno pomaga utrzymać optymalną wilgotność powietrza w przedziale 40-60 procent. Materiał ten jest też naturalnym filtrem powietrza.

 • Właściwości akustyczne - ściany i stropy drewniane zmniejszają poziom hałasu w domu. Do tego nadają pomieszczeniu dużo lepsze efekty akustyczne. W czasie użytkowania drewno zapobiega powstawaniu charakterystycznego efektu "echa".

 • Właściwości termiczne - drewno ma bardzo dobry współczynnik izolacji termicznej. Dzięki temu zimą w drewnianym domu jest ciepło, a latem chłodno. Komórki, z których zbudowane jest drewno, w stanie suchym wypełnione są powietrzem. A powietrze jest złym przewodnikiem ciepła, więc jest dobrym izolatorem. Ściany wykonane z litego drewna są ścianami o wysokim wskaźniku izolacyjności, ścianami ciepłymi i zdrowymi dla użytkowników. Co więcej przy osiągnięciu określonych parametrów termicznych można uzyskać nawet 50 000 zł dopłaty do budowy.

 • Czas budowy - wzniesienie stumetrowego domku na wcześniej przygotowanych fundamentach potrwa około czterech tygodni. Czas budowy domów z bali to zaleta w porównaniu z budownictwem tradycyjnym. Wszystko dlatego, że przy wznoszeniu takiego domu nie są potrzebne przerwy technologiczne. Konstruowanie budynku ogranicza się do montażu drewnianych elementów, które są łączone na gwoździe i metalowe łączniki.

 • Wykończenie wnętrz - ściany wewnętrzne można wykończyć takimi samymi materiałami, jak w murowanym domu. Możemy więc pozostawić drewniane i jedynie pokryć woskami czy olejami, lub też ściany od wewnątrz można wyłożyć płytami gipsowo-kartonowymi i wówczas wykończyć w zupełnie dowolny sposób.

 • Waga - konstrukcja domu z bali jest lekka, co do minimum ogranicza wielkość fundamentów. A to z kolei pozwala na minimalizacje kosztów fundamentów, a także na zmniejszenie kosztów transportu materiałów na budowę.

 • Powierzchnia użytkowa - budynki drewniane przy takich samych wymiarach zewnętrznych mają powierzchnię użytkową większą o ok. 10 procent niż domy murowane. Dlaczego? Ponieważ ściany takiego budynku są wypełnione izolacją cieplną, a to pozwala do minimum ograniczyć grubość ścian zewnętrznych.

 • Możliwość budowy w zimie - wystarczy, że mamy wcześniej wylane fundamenty i możemy dom z bali wznosić nawet zimą. W tej technologii wszystkie elementy są łączone niezależnie od pogody. Nie musimy czekać, aby spoiny czy posadzki wyschły.

Wady domów z bali

 • Wysokie wymagania - technologia domów z bali wymaga wyjątkowo dużej dokładności i kultury technicznej. Ekipa montująca taki budynek musi mieć bardzo dobrą znajomość wymagań techniczno-montażowych oraz doświadczenie. Doświadczeni powinni być tez pracownicy przygotowujący drewno do budowy. Od stopnia jego wysuszenia zależy, czy budynek będzie ciepły i czy po pierwszym sezonie zimowym nie zacznie pękać w niekontrolowany sposób.

 • Lokalizacja - nie wszędzie dom z bali będzie pasował. Pięknie będzie się komponował na tle górskich szczytów, a nawet nad brzegiem morza, ale też na działce za miastem. Jednak takiego domu nie postawimy w willowej dzielnicy czy też w okolicach centrum miasta.

 • Osiadanie - w drewnianych domach dochodzi do procesu zmniejszania wysokości budynku na skutek zmniejszania objętości drewna przy wysychaniu, a także zgniatania bali pod naciskiem wyższych partii budynku. Takie proces trwa kilka lat. W ciągu 5 lat wysokość ściany z bali zmniejszyć się może o około 6 procent. Proces osiadania trzeba więc uwzględnić przy montowaniu okien, drzwi, kominów i rynien oraz wszystkich instalacji. Do okien i drzwi istnieją specjalne ramy, które osadza się w ścianie. Dzięki nim od góry pozostaje przestrzeń wypełniona sprężystą uszczelką zgniataną przy osiadaniu. To podnosi koszt budowy.

Koszty budowy domu z bali

Domy z bali całoroczne są nieco tańsze od tradycyjnych rozwiązań. Za stan surowy otwarty zapłacimy od 900 zł do 2000 zł netto za m2, zaś za stan surowy zamknięty od 1300 do 2500 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Skąd się bierze rozbieżność cenowa? Na cenę 1 m2 powierzchni użytkowej domu drewnianego wpływają różne czynniki. Między innymi jest to powierzchnia domu (większy dom to niższa cena za 1 m2), ale też architektura i konstrukcja budynku, rodzaj zaprojektowanego pokrycia dachowego, rodzaj, ilość i rozmiary stolarki okiennej i drzwiowej, a także standard wykończenia ścian wewnętrznych, rodzaj i kształt schodów drewnianych, rodzaj drewna na wykonanie podłóg, liczba drzwi wewnętrznych oraz miejsce montażu. Więcej na ten temat możesz znaleźć w tym artykule.

Jakie prace wchodzą zazwyczaj w skład stanu surowego otwartego? Ściany zewnętrzne wykonane bali półokrągłych lub prostokątnych łączonych na całej długości podwójnym własnym piórem. Połączenia bali w narożach budynku, połączenia bali ścian zewnętrznych ocynkowanymi śrubami. Położenie folii wysokoparoprzepuszczalnej na wszystkich ścianach zewnętrznych. Wykonanie pustki powietrznej wraz z siatką z włókna szklanego. Montowanie słupków na ścianach zewnętrznych. Wykonanie więźby dachowej wraz z zabezpieczeniem folią paroprzepuszczalną. Ustawienie legarów nośnych stropu. Obicie stropu deskami. Przetarcie drewna oraz sezonowanie przez okres ok. 1 roku. Ściany szczytowe, ściany kolankowe oraz lukarny i wykusze również wykonane z bali drewnianych.

Konstrukcja ganku, balkonu czy tarasu. Impregnacja całego użytego podczas produkcji drewna atestowanymi środkami, które zabezpieczają drewno przed grzybami, pleśniami, szkodnikami technicznymi oraz szkodliwym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Pomalowanie specjalnymi preparatami wszystkich elementów widocznych z zewnątrz i narażonych na działanie czynników atmosferycznych. Izolacja pozioma fundamentów. Montaż domu na gotowych fundamentach i kotwienie budynku do fundamentów. W przypadku stanu surowego zamkniętego dochodzą m.in. jeszcze prace związane z obróbką zewnętrzną stolarki okiennej i drzwiowej. Można także zamówić domy z bali pod klucz, wtedy dochodzą wszelkie prace wykończeniowe.

Gotowe domy z bali

Wykonawcy mają gotowe projekty domów z bali do wyboru. Istnieje także możliwość zaadaptowania projektu domu szkieletowego oraz murowanego do tej technologii wykonania.

Budynki z bali są obecnie coraz popularniejsze. I to zarówno jako domy mieszkalne, jak i budynki usługowe czy handlowe. To jednak w dalszym ciągu technologia, która nie jest zbyt rozpowszechniona w Polsce. Warto pamiętać, iż nowoczesne domy góralskie z bali są w stanie zagwarantować wytrzymałość, ciepło, a do tego niskie koszty eksploatacji. W naszym kraju domy z bali najczęściej są spotykane w regionach górskich i podgórskich, jednak coraz częściej można je spotkać również na obrzeżach miast.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »