Domy w Hiszpanii wciąż w modzie. Polacy maja swoje ulubione wybrzeże
Nie spada popyt wśród Polaków na domy i apartamenty w Hiszpanii. Od kwietnia do czerwca nasi rodacy dokonali zakupu 890 nieruchomości, a w pierwszym półroczu 2023 r. prawie 1500 - informuje Interię Agnes Inversiones, największe i najstarsze polskie biuro nieruchomości na Costa del Sol specjalizujące się w nieruchomościach premium.
Od stycznia do czerwca 2023 r. ponad połowę transakcji (65 proc.) kupna dokonanych przez Polaków stanowiły apartamenty, resztę - domy wolnostojące, zwykle z prywatnymi basenami - wynika z danych Stowarzyszenia Rejestratorów Nieruchomości (Colegio de Registradores de la Propiedad). W większości są to zakupy na rynku pierwotnym, nowych lokali, a tylko co 3. transakcja była dokonywana na rynku wtórnym.
Na Costa del Sol Polacy najczęściej poszukują apartamentów o powierzchni co najmniej 100 m kw., z tarasem liczącym minimum 20 m kw. - Najwięcej zakupów dokonywanych jest w przedziale od 400 tys do półtora miliona euro, a najbardziej chodliwe nieruchomości mieszczą się w przedziale od 400 tys. do miliona euro - informuje Interię Agnieszka Kostrzewa, od 17 lat zarządzająca Agnes Inversiones. Dodaje, że kupujący chcą mieć południową ekspozycję i słońce przez cały rok. A ci, których na to stać - również widok na morze. - Żeby podziwiać nie tylko zachody słońca, ale też wybrzeża Afryki - informuje Rozmówczyni.
Kupna wygodnych apartamentów na najpopularniejszym, hiszpańskim wybrzeżu dokonują zwykle osoby, które w trakcie pandemii miały home office i wykorzystały go na przyjazd do Hiszpanii. - Teraz są jedną nogą w Polsce, a jedną tutaj. Pół roku pracują zdalnie, a pół roku wynajmują swój apartament - wyjaśnia Agnieszka Kostrzewa. Drugi rodzaj kupujących to ci, którzy na stałe przeprowadzili się do Hiszpanii. Jak informuje zarządzająca Agnes Inversiones, jest ich coraz więcej.
Popularność nieruchomości w Hiszpanii wzrosła po agresji Rosji na Ukrainę. W ciągu trzech kwartałów 2022 r. roku Polacy nabyli na Półwyspie Iberyjskim ponad 2300 domów i mieszkań. To ponad dwa razy więcej niż w całym 2021 roku. Tylko w trzecim kwartale zamknięto o 37 proc. więcej transakcji niż w drugim kwartale 2022 r. - informuje Biuro Maklerskie Pekao. Obok Costa del Sol popularne jest też wybrzeże Costa Blanca, okolice Alicante i Torrevieja. Tam kupowane są zwykle tańsze nieruchomości, których cena nie przekracza 200 tys. euro.
Domy i apartamenty w Hiszpanii są atrakcyjne nie tylko dla Polaków. W II kwartale 2023 r. co 6. nieruchomość była tam kupowana przez obcokrajowców. Ich udział w rynku wzrósł do 14,94 proc. To o 0,42 punktu procentowego więcej niż w I kwartale. Największy udział w hiszpańskim rynku nieruchomości mają Brytyjczycy (8,8 proc.), Niemcy (7,25 proc.), Francuzi (6,56 proc.) i Marokańczycy (5,37 proc.). Polacy ponownie znaleźli się na 9. miejscu, z udziałem w rynku na poziomie 3,92 proc. - większym niż posiadają Szwedzi czy Amerykanie.
ew