Dziś Międzynarodowy Dzień Światła

Dziś Międzynarodowy Dzień Światła, to doskonała okazja do budowania świadomości ludzi na temat znaczenia dobrej jakości oświetlenia oraz jego wpływu na nasz organizm. Z prezesem ES-SYSTEM Rafałem Gawrylakiem rozmawiała Interia.

Dawniej, oświetlenie miało jedynie rozświetlić pomieszczenie i zapewnić człowiekowi możliwość widzenia po zmroku. W wyniku wielu badań odkrywamy coraz nowsze właściwości światła, dlatego współczesne oprawy oświetleniowe spełniają również szereg dodatkowych funkcji.

Jak zmieniło się oświetlenie na przestrzeni lat?

Dawniej oświetlenie miało za zadanie jedynie rozświetlić pomieszczenie i zapewnić człowiekowi możliwość widzenia po zmroku. Obecnie projekt oświetleniowy to znaczenie więcej niż wybór i odpowiednie rozmieszczenie opraw. Światło ma dawać komfort przebywania w poszczególnych pomieszczeniach oraz przyczyniać się do oszczędności energii, a co za tym idzie, minimalizacji kosztów użytkowania.

Reklama

Współcześni projektanci już na pierwszym etapie omawiania koncepcji projektu, poświęcają zagadnieniom związanym z oświetleniem bardzo dużo uwagi. Dzieje się tak, ponieważ nowoczesne oprawy oświetleniowe spełniają szereg dodatkowych funkcji - od wpływu na okołodobowy rytm życia człowieka, poprzez ułatwienia w codziennym życiu, po funkcje analityczne.

Dobrze wykonany projekt oświetlenia obiektów handlowych pozwala w znacznym stopniu podnieść atrakcyjność oferowanych towarów i tym samym zwiększyć ich sprzedaż. Światło pełni też ważną funkcję w architekturze. Za jego pomocą jesteśmy w stanie zmienić charakter budynku - nadać mu niepowtarzalny wygląd, uwypuklić jego cechy szczególne.

Jak będzie wyglądało oświetlenie w przyszłości?

Ludzie coraz więcej uwagi poświęcają zagadnieniom związanym z oświetleniem i jego dodatkowymi funkcjami. Światło, w tym również światło sztuczne, na wiele sposobów wpływa na fizjologię i zachowanie ludzi. Człowiek przebywając w nasłonecznionym miejscu, odczuwa poprawę samopoczucia, ma więcej energii, poprawia mu się przemiana materii, normuje ciśnienie.

Organizm ludzki pod wpływem promieni słonecznych przyswaja witaminy D i E, kwas askorbinowy i mikroelementy. Zmniejszone dawki światła powodują, że organizm zaczyna produkować więcej kortyzolu, tzw. hormonu stresu oraz serotoniny, która odpowiada za wywoływanie uczucia senności. Ponieważ, coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach bez naturalnego oświetlenia., powstaje konieczność realizacji aktywnego biologicznie oświetlenia sztucznego, które jest w stanie naśladować w tym zakresie oświetlenie naturalne.

Human Centric Lighting (HCL) to metoda sztucznego oświetlenia pomieszczeń uwzględniająca biologiczne potrzeby człowieka. HCL to system realnie wpływający na okołodobowy rytm życia człowieka.

Dzięki aktywizującej funkcji, światło zaprojektowane zgodnie z HCL zwiększa wydajność pracy w biurze, nauki w szkole, rekonwalescencji pacjentów w szpitalach i ośrodkach opieki. Z drugiej strony, prawidłowe oświetlenie HCL pomaga wypoczywać, relaksować się i przygotować do snu poprzez budowanie odpowiedniego nastroju wnętrza.

Czy w przyszłości będziemy mieszkać w inteligentnych domach?

To bardzo możliwe. Trendem w technice oświetleniowej, który zdominuje rynek w najbliższych latach są Inteligentne Systemy Sterowania (ISS), które zapewniają aktywne zarządzanie oświetleniem. Inteligentne oświetlenie LED to takie, które adaptuje oświetlenie do warunków w otoczeniu, preferencji użytkowników i w efekcie maksymalizuje oszczędność energii.

Taki system, za pomocą odpowiednich opraw, czujników oraz sterowników, wpływa na funkcjonowanie nowoczesnego budynku. Infrastruktura oświetleniowa sterowana cyfrowo pozwala zarządzać różnymi strefami pomieszczeń w komfortowy sposób, za pomocą aplikacji. Personalizacja oświetlenia, zdalne ustawianie temperatury i natężenia światła jest teraz możliwe w czasie rzeczywistym, w zależności od potrzeb.

Ta technologia umożliwia rozpoznanie potencjału, ale i potrzeb budynków, dzięki czemu udaje się dostosować indywidualny system kompleksowego oświetlenia. Nasza firma ES-SYSTEM nie tylko przygotowuje koncepcję projektu oświetlenia ale pomaga w wyborze opraw i źródeł światła o najlepszych parametrach. Dodatkowo połączenie systemu oświetlenia z urządzeniami, które działają na terenie obiektu sprawia, że światło jest nie tylko optymalne pod względem jakości i natężenia, ale również energooszczędności.

Zastosowanie ISS pozwala na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o około 70%. Systemy te pozwalają więc troszczyć się o środowisko, przy jednoczesnym dopasowywaniu oświetlenia do indywidualnych potrzeb użytkownika. Inteligentne zarządzanie oświetleniem dotyczy również całych miast.

Dzięki zastosowaniu ISS możemy dopasować światło do indywidualnych potrzeb dzielnic, czy ulic, uwzględniając takie parametry jak: warunki pogodowe lub natężenie ruchu. Szacuje się, że do 2027 r. wartość tego rynku wynosić będzie nawet 5,5 mld dolarów.

opr. mzb

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »