FWB prognozuje 15-proc. wzrost wskaźnika produkcji budowlanej
- Zdaniem prof. Zofii Bolkowskiej z Fundacji Wszechnicy Budowlanej, wskaźnik produkcji budowlanej na koniec 2011 roku wyniesie około 15 proc. Ekspertka twierdzi, że w całym 2011 roku liczba oddanych do użytku mieszkań wyniesie około 130-135 tys. mieszkań, a w ciągu najbliższych 2-3 lat nie należy się spodziewać aby liczba oddanych mieszkań przekroczyła 165 tys. rocznie.
"Szacuje się, że w skali całego roku 2011 statystyczny wskaźnik wzrostu produkcji budowlanej wyniesie mniej niż 16 proc. Spodziewam się wyniku około 15 proc. W mojej opinii wynika to głównie z realizacji robót infrastrukturalnych. Relatywnie wysoki wskaźnik wynika z faktu, że jest on liczony w odniesieniu do bardzo słabego roku 2010 r." - powiedziała prof. Zofia Bolkowska na czwartkowej konferencji "Rynek budowlany oraz ceny - w badaniach i statystyce 2011 r.".
Zgodnie z danymi statystycznymi GUS-u wzrost wskaźnika produkcji budowlanej po III kwartale 2011 roku w porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku wyniósł 18 proc. Według szacunków prof. Bolkowskiej w okresie I-XI 2011 roku wskaźnik wyniósł 16,6 proc.
W jej opinii, wskaźnik produkcji budowlanej w 2012 roku może osiągnąć relatywnie niższą niż obecnie wartość ze względu na stosunkowo wysoką bazę w 2011 r.
Ekspertka FWB zakłada, że do końca 2011 roku zostanie oddane do użytku około 130-135 tys. mieszkań.
"Moim zdaniem, nie ma szans na to, aby w ciągu najbliższych 2-3 lat osiągnąć poziom z 2008 roku, w którym to oddano do użytku 165 tys. mieszkań" - powiedziała Bolkowska.
"Wzrost będzie w znaczny sposób utrudniał mniejszy popyt na mieszkania i obniżenie możliwości kredytowania ich zakupu. Kolejnym aspektem, jest też coraz trudniejsza sytuacja finansowa wielu deweloperów" - dodała.
W okresie od I-XI 2011 r. oddane zostało do użytku 114 tys. mieszkań, z czego nieco ponad połowę stanowiło budownictwo jednorodzinne. Zdaniem Bolkowskiej, wartym odnotowania jest jednak fakt wzrostu ilości rozpoczynanych budów nowych mieszkań.
"W 2011 r. inwestorzy indywidualni rozpoczynają więcej mieszkań niż rok temu, ale jest to jeszcze mniej w porównaniu z +najlepszym+ dla budownictwa mieszkaniowego 2008 rokiem. Deweloperzy z miesiąca na miesiąc rozpoczynają coraz więcej mieszkań. Po jedenastu miesiącach 2011 roku rozpoczęli oni o 2,1 proc. więcej mieszkań niż rok temu, ale w porównaniu z 2008 r. o 7,5 proc. mniej" - powiedziała.
W opinii Bolkowskiej w 2012 roku można się spodziewać wzrostów w dziedzinie budownictwa infrastrukturalnego.
"Zakończy się wiele inwestycji przygotowywanych z myślą o Euro 2012. Zdecydowanie wzrośnie liczba obiektów oddanych do użytku. Warto podkreślić, że istnieje silna presja na realizację tych projektów. Zarówno jeśli chodzi o termin Euro, jak również ograniczenie możliwości finansowania inwestycji infrastrukturalnych ze środków unijnych" - powiedziała.
Zdaniem prof. Bolkowskiej, wciąż podobnie wygląda katalog głównych problemów firm z sektora budowlanego w Polsce. Ekspertka wskazała, że można do nich zaliczyć wysokie koszty zatrudnienia, rosnące ceny materiałów, trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych, zatory płatnicze oraz fakt, że średnio co piąta firma ma trudności z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników.