Globalni inwestorzy silnie zainteresowani polskim rynkiem nieruchomości
Jak wynika z raportu "KPMG Real Estate Invest Survey - An outlook for 2014", globalni inwestorzy z optymizmem podchodzą do zwiększenia swojej ekspozycji na rynku nieruchomości.
Dziewięćdziesiąt procent respondentów zgadza się, że kluczowe rynki europejskie pozostaną "gorącymi miejscami" na światowej mapie inwestycji w ciągu najbliższych pięciu lat, do czego przyczyni się dostępność finansowania zewnętrznego, pojawienie się państwowych funduszy majątkowych (ang. sovereign wealth funds) i globalne fundusze emerytalne.
Powinno to w najbliższych latach doprowadzić do zwiększenia skali inwestycji na światowym rynku nieruchomości, czego polski rynek będzie jednym z istotnych beneficjentów.
Jedynie 16 proc. inwestorów badanych przez KPMG zakłada w swojej strategii koncentrację na inwestycjach we własnym kraju, podczas gdy 84 proc. skupia się na inwestycjach w skali regionalnej lub globalnej. Wyniki badania pokazują, że inwestorzy dostrzegają atrakcyjność Europy Środkowo-Wschodniej - 23 proc. z nich wskazało ten region jako jeden z najbardziej perspektywicznych pod względem możliwości inwestycyjnych.
- To przemawia na korzyść Polski, szczególnie, że w 2013 roku 60 proc., zaś w I kw. 2014 roku aż 70 proc., wszystkich środkowoeuropejskich transakcji na rynku nieruchomości miało miejsce właśnie w tym kraju. Spodziewamy się, że także w przyszłości inwestorzy będą chętniej wybierać inwestycje w Polsce - powiedział Steven Baxted, partner, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce.
W badaniu poproszono respondentów o wskazanie czterech krajów, które obecnie oferują najlepsze możliwości inwestycyjne na rynku nieruchomości. Wśród czterech najważniejszych rynków Polskę wskazało 13 proc. inwestorów.
- Choć 13 proc. wskazań może się wydawać małym odsetkiem, w porównaniu np. z rynkiem niemieckim (71 proc. wskazań), to biorąc pod uwagę światową skalę potencjalnych inwestycji wciąż przekłada się to na bardzo silny popyt na polskie nieruchomości - powiedział Baxted.
Ośmiu na dziesięciu (81 proc.) globalnych inwestorów jest zainteresowanych przede wszystkim nieruchomościami biurowymi, zaś 65 proc. - handlowymi. Hotele, nieruchomości mieszkaniowe oraz przemysłowe/logistyczne są także istotne, jednak nie przyciągają uwagi aż tak szerokiej grupy inwestorów.
- Inwestorzy wciąż są najbardziej zainteresowani sektorem nieruchomości biurowych oraz handlowych, co zgadza się z charakterem transakcji na polskim rynku. Dotychczas większość transakcji miało miejsce w tych dwóch segmentach i spodziewamy się, że dalej one będą preferowane - powiedział Baxted.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
****
Raport "KPMG Real Estate Invest Survey - An outlook for 2014" powstał na podstawie odpowiedzi międzynarodowych inwestorów aktywnych na rynku nieruchomości. Przedstawiciele badanych firm odpowiedzieli na piętnaście pytań, dzieląc się swoją oceną globalnego otoczenia inwestycyjnego na rynku nieruchomości w 2014 roku. Badanie pozwala określić nastroje panujące na rynku i pozwala na strategiczne spojrzenie na światowe inwestycje nieruchomościowe.