Hipoteki: Unia coraz bardziej zadłużona
Polacy należą do najmniej zadłużonych hipotecznie narodów w Europie. W stosunku do PKB Polska ma wskaźnik podobny, jak jej najbliżsi sąsiedzi: Czechy, Litwa, Słowacja czy Węgry. Najbardziej zadłużeni są Duńczycy, których poziom zadłużenia zbliża się do 116 proc. PKB.
Zadłużenie z tytułu nieruchomości w 27 krajach Unii Europejskiej wzrosło łącznie o 432,7 mld euro - to wzrost o 8,5 proc. Na koniec 2010 roku zadłużenie owo wynosiło ponad 5,5 bln euro.
Pobierz: program PIT 2010
W relacji do PKB najbardziej zadłużonym narodem są Duńczycy. Wprawdzie odsetek ten w ciągu roku spadł o ponad 3 pkt proc., ale nadal jest bardzo wysoki i wynosi 115,98 proc. Następne w kolejności - Cypr i Wielka Brytania - mają dług hipoteczny w wysokości 68,95 proc. wartości PKB. Ponad 50 proc. współczynnik ten wynosi jeszcze w Holandii, Hiszpanii, Irlandii, Portugalii i Szwecji.
Na drugim biegunie jest Rumunia, w której stosunek hipotek do PKB wynosi 5,51 proc., a w 2010 roku i tak poziom zadłużenia wzrósł o ponad 20 proc. Niski poziom zadłużenia na nieruchomości jest cechą wspólną krajów tzw. nowej Unii - osiem krajów z najniższym wskaźnikiem dołączyło do wspólnoty 1 maja 2004 roku lub później. Z krajów starej piętnastki najniższy wskaźnik mają Włochy (22,75 proc.), Belgia (24,03 proc.) i Austria (28,42 proc.).
Ze stosunkiem zadłużenia z tytułu hipotek do PKB poniżej 20 proc. polski rynek nadal prezentuje się jako słabo rozwinięty. I choć sprzedaż kredytów hipotecznych w ostatnim roku rosła bardzo szybko (z danych Związku Banków Polskich wynika, że wartościowy przyrost kwoty zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych wyniósł ponad 22 proc.), to nadal w relacji do PKB prezentujemy się jak unijny Kopciuszek.
Pod względem dynamiki przyrostu kwoty zadłużenia z tytułu kredytów na nieruchomości równie imponująco co Polska prezentują się jeszcze tylko Rumunia, Słowacja, Słowenia i Włochy (wszystkie kraje z ponad 20-proc. wzrostem). Spadek zanotowały wszystkie trzy kraje bałtyckie oraz Holandia i Irlandia (największy, o prawie 10 proc.).
W wartościach bezwzględnych największy wzrost poziomu zadłużenia wystąpił w 2010 roku we Francji, Szwecji, Włoszech i W. Brytanii, największe spadki zaś miały miejsce w Holandii i Irlandii.
W 2009 roku Belgia była jedynym krajem, w którym stosunek kredytów hipotecznych do PKB zmniejszył się. W kolejnych 12 miesiącach Belgia zanotowała skromny wzrost (o 0,64 pkt proc.), a spadek wystąpił w Danii, Holandii, Irlandii, Niemczech oraz na Litwie i Łotwie. Najdynamiczniej sytuacja zmieniła się w Szwecji, w której wskaźnik zadłużenia wzrósł o 12,5 pkt. proc. Dodatnią zmianę, większą niż 5 pkt. proc., odnotowaliśmy też w Grecji, Wielkiej Brytanii oraz na Cyprze. Bardziej jest to skutkiem odwracania trendu zmiany PKB niż efektem rozwoju rynku kredytów hipotecznych. W 2009 roku wiele krajów zanotowało spadki PKB, co poskutkowało wzrostem relacji kredytów do wielkości gospodarki. W 2010 roku wiele krajów zaczęło wychodzić na plus, co nie pozostało bez wpływu na stosunek kredytów do PKB.
Marcin Krasoń
Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.