Ile kosztuje 150 m kw?

W 2008 roku na pewno nie powtórzy się sytuacja z pierwszej połowy 2007 roku, kiedy ceny materiałów budowlanych wzrosły aż o 100 proc.

Spadek cen materiałów, który obserwujemy w ostatnich miesiącach nie jest długo trwały i jedynie ma charakter sezonowy. Mimo, że kolejny rok z rzędu zima pozwala na prowadzenie większości prac na budowach to popyt na materiały w okresie zimowym jest mniejszy niż w sezonie. W rozpoczynającym się roku nie grożą nam zawirowania na rynku materiałów budowlanych z zeszłego roku, choć nie można wykluczyć nowych problemów. W tym roku podrożał już cement, cegły a także styropian i stal budowlana, a od połowy grudnia 2007r. rośnie sprzedaż wyrobów ceramicznych i betonów komórkowych, bo wielu inwestorów i hurtowników zaopatruje się w nie w obawie przed wzrostem cen - mówi Bogdan Panhirsz dyrektor handlowy grupy PSB.

Reklama

Ożywienie

Ze względu na ciepłą zimę składy budowlane już przezywają pewne ożywienie. I choć na razie nie brakuje materiałów budowlanych, to ze względu na zwiększony ruch już na początku roku przedstawiciele składów przewidują, że problemy z ich dostępnością mogą pojawić się już na wiosnę.

- Obecnie w składach budowlanych największy popyt jest na materiały ścienne m.in. na pustaki proterm , które już zaczęły drożeć. Firmy produkcyjne ze względu na ciepłą zimę nie mogły uzupełnić swoich zapasów, co wpłynie na wzrost cen ciężkich materiałów budowlanych, które ostatnio były nieco tańsze ? mówi Michał Wajzer ze składu materiałów budowlanych Losko.

Koszty budowy domu spadły, ale tylko na chwilę.

Gazeta Prawna już po raz trzeci przedstawia kosztorys budowy domu jednorodzinnego o powierzchni około 150 mkw. Wzięliśmy pod uwagę koszty materiałów budowlanych potrzebnych do budowy domu w stanie deweloperskim i robocizny. Kosztorys uwzględnia stawki charakterystyczne dla okolic Poznania. Dlatego w zależności od regionu Polski, ostateczne koszty inwestycji mogą się różnić. O sporządzenie kosztorysu budowy poprosiliśmy tę sama firmę, a zestawienie odnosi się do takiego samego domu z uwzględnieniem aktualnych cen.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że w ciągu pięciu miesięcy koszt budowy 150 metrowego domu spadł o 6,1 proc. i powrócił do poziomu z maja 2007, kiedy Gazeta Prawna przeprowadziła pierwszą analizę.

Kiedy najkorzystniej kupować materiały budowlane? Ceny których materiałów będą rosły, a które niewiele się zmienią? Jakie są decydujące czynniki wzrostu kosztów budowy?

Wojciech Iwaniuk

Więcej: Gazeta Prawna ? str.4

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: ceny materiałów budowlanych | budowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »