Reklama

Ile kosztuje pompa ciepła i na jakie oszczędności można liczyć?

Wykorzystywanie naturalnych źródeł energii do ogrzewania domu, a także przygotowania ciepłej wody użytkowej jest coraz bardziej propagowane. Nie tylko ze względu na generowane oszczędności, ale również na wykorzystywanie niewyczerpalnych zasobów energii.

Reklama

Decydując się na ogrzewanie pompą ciepła lub innymi urządzeniami przeznaczonymi do przetwarzania naturalnych źródeł energii, opinie pokazują, że zyskuje nasz portfel oraz środowisko.

Gruntowa pompa ciepła

Popularnym urządzeniem jest pompa ciepła gruntowa. Jej zadaniem jest pozyskiwanie i przekazywanie ciepła pochodzącego z gruntu. Wymienia się pompy gruntowe z kolektorami pionowymi oraz poziomymi. Te pierwsze są bardziej kosztowne ze względu na konieczność wykonania specjalistycznych odwiertów w głąb ziemi. Natomiast pompy gruntowe z kolektorami poziomymi, chociaż są tańsze w montażu, nakładają wymóg posiadania obszernej działki.

Pompy gruntowe wykazują się satysfakcjonującą sprawnością, czyli efektywnością grzewczą. Między dolnym źródłem a górnym źródłem panuje mała amplituda temperatur. Dzięki temu pompa ciepła działa jeszcze wydajniej, bez dużego nakładu pracy. Sprawdź także cennik pomp ciepła różnych producentów.

Powietrzna pompa ciepła

Jeżeli chcemy zdecydować się na pozyskiwanie energii cieplnej przy pomocy pompy ciepła w posiadanym już budynku, dobrym rozwiązaniem okaże się powietrzna pompa ciepła. Jest to urządzenie wolnostojące, które umieszczamy na zewnątrz budynku lub rzadziej - w jego wnętrzu. Jego zadaniem jest odbieranie ciepła panującego w powietrzu atmosferycznym, a następnie po rozprężaniu, przekazywanie go do instalacji grzewczej.

Koszt pompy ciepła działającej na bazie powietrza jest zdecydowanie niższy niż koszt pompy ciepła pozyskującej energię z gruntu. Wyróżnić możemy pompy ciepła powietrze-woda, a także powietrze-powietrze. Te pierwsze są znacznie popularniejsze, ponieważ pozwalają na ogrzanie budynku przy pomocy ogrzewania podłogowego. Natomiast pompy powietrze-powietrze, są zdecydowanie częściej montowane w krajach o cieplejszym klimacie. Ponieważ w okresie letnim służą one jako klimatyzatory.

Koszt ogrzewania ciepłej wody użytkowej i wnętrza budynku

Cena pompy ciepła wraz z montażem może przerażać wielu inwestorów - w przypadku gruntowych pomp ciepła mogą przekraczać wraz z montażem nawet 70 tys. zł. Zdecydowanie taniej wychodzi zakup zwykłego kotła na węgiel lub kotła z podajnikiem. W przypadku kotłów bardziej przyjaznych środowisku naturalnemu cennik może zawierać w sobie urządzenia o wartości od kilkunastu tysięcy złotych wzwyż. Często jest to równowartość ceny pompy powietrze woda.

Chcąc ogrzać budynek o średniej powierzchni 130 m2, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu:

- 4300 zł - w przypadku kotła olejowego

- 3700 zł - w przypadku kotła gazowego

- 2000 zł - w przypadku kotła z podajnikiem na węgiel

- 2900 zł - w przypadku kotła z podajnikiem na pellet

- 1800 zł - w przypadku kotła z podajnikiem na drewno

- 1500 zł - w przypadku pompy ciepła solanka/woda

- 2650 zł - w przypadku pompy ciepła powietrze/woda

Oszczędności i zwrot z inwestycji

Oszczędności są widoczne przy każdym typie pompy ciepła. Jednak w niektórych przypadkach są one większe, a w innych - mniejsze. Na pewno koszty ogrzewania przy pomocy kotła z podajnikiem na drewno są niższe w porównaniu do pompy powietrznej. Jednak nie można zapominać, że cena pompy ciepła woda jest porównywalna do ceny zakupu kotła na drewno.

Największe oszczędności jesteśmy w stanie wygenerować podczas funkcjonowania pompy gruntowej. Ponieważ w tym przypadku generujemy najniższe zużycie prądu elektrycznego. W porównaniu do kotła olejowego oszczędności wynoszą dwukrotność kosztów ogrzewania przy pomocy pompy gruntowej. W ten sposób po około 10 latach możemy wygenerować nawet 30 tys. zł oszczędności. Natomiast w porównaniu do kotła z podajnikiem na pellet, po 10 latach wygenerujemy oszczędności na poziomie 14 tys. zł.

Opinie wskazują na to, że cena pompy ciepła może się zwrócić nawet po 20 latach użytkowania. Jednocześnie patrząc na to, że cena innych paliw stałych, płynnych lub gazowych utrzymywać się będą na tym samym poziomie. Jednak zwracają uwagę na to, że węgiel, drewno, a nawet olej opałowy, są paliwami zaliczającymi się do nieodnawialnych źródeł energii, ich ceny będą sukcesywnie wzrastać. Już pojawiają się zmiany dotyczące kotłów przeznaczonych do spalania węgla, by nie wytwarzały tak dużej ilości spalin. Należy spodziewać się, że cennik bardziej nowoczesnych kotłów węglowych będzie znacznie wyższy. Dlatego opinie pokazują, że warto zainwestować w pompę ciepła, ponieważ jest to ogrzewanie przyszłościowe.

Dowiedz się więcej na temat: pompy ciepła | pompa ciepła | ogrzewalnie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »