Reklama

Im większy hotel, tym wyższe zyski z wynajmu

W przeciętnym małym europejskim hotelu jedno łóżko jest wynajęte tylko przez dwa dni w tygodniu - informuje Eurostat. W największych obiektach wynik ten jest ponaddwukrotnie wyższy. Gdyby dodać do tego jeszcze możliwe do osiągnięcia korzyści z dużej skali działalności, to okaże się, że im większy hotel, tym potencjalnie wyższa rentowność inwestycji - wynika z analizy przeprowadzonej przez Lion's Bank.

Jak wynika z danych Eurostatu, w 2012 roku wykorzystanie łóżek w hotelach na Starym Kontynencie w dużej mierze zależało od wielkości obiektu. W 9 krajach, dla których stosowne dane są publikowane, średnie obłożenie w hotelach posiadających mniej niż 25 pokoi wyniosło zaledwie 28,8 proc.

Oznacza to, że przeciętne łóżko było wykorzystane tylko przez dwie noce w tygodniu. Dla porównania w obiektach dziesięciokrotnie większych obłożenie było na poziomie 61,8 proc. - to ponaddwukrotnie lepszy wynik. Największa różnica pomiędzy wykorzystaniem łóżek w małych i dużych obiektach zanotowana została w Bułgarii. Tam małe hotele są wykorzystane jedynie w 20 proc., a duże w prawie 70 proc.

Reklama

Nie tylko korzyści skali

W dużej mierze wynikać to może z faktu, że w przypadku dużych obiektów hotelowych można liczyć na innych klientów docelowych. Chodzi tu między innymi o większe zainteresowanie ze strony klientów biznesowych, dzięki możliwości organizowania szkoleń, konferencji czy imprez integracyjnych. Większe może też być zainteresowanie ze strony osób fizycznych poprzez możliwość obsługiwania większych imprez okolicznościowych czy, pośrednio, współpracy z touroperatorami. Wymaga to oczywiście zainwestowania w infrastrukturę konferencyjno-rekreacyjną, co nie musi być konieczne w przypadku najmniejszych obiektów.

Większe obłożenie to jednak nie wszystko. Dobrze zarządzany duży hotel może też liczyć na osiąganie korzyści skali, które pozwalają minimalizować koszt jednostkowy związany z utrzymaniem pokoju hotelowego.

O ile wyższy zysk?

Czynniki te powinny pozwolić na osiąganie wyższej rentowności w przypadku inwestowania w duże obiekty. Przykład? Niewielki hotel wart 4 mln złotych mający 30 miejsc noclegowych można wynająć przy stawce 100 zł za osobę dziennie.

Gdyby przyjąć, że przeciętne obłożenie tego obiektu wynosi w ciągu roku 28,8 proc. (średnia z danych Eurostatu dla obiektów o maksymalnie 24 pokojach), to roczny przychód z najmu wyniósłby 315 tys. zł. Oznaczałoby to możliwość osiągnięcia rentowności brutto na poziomie 7,9 proc. w skali roku. Gdyby hotel ten mógł realizować obłożenie na poziomie 61,8 proc., które jest charakterystyczne dla największych obiektów, możliwe byłoby realizowanie rentowności brutto na poziomie aż 16,9 proc. w skali roku.

Bartosz Turek, Lion's Bank

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »