Instalacje w domu (cz. 8): Pompa ciepła

Pompa ciepła jest niewielkim urządzeniem, które w przeciwieństwie do tradycyjnych instalacji grzewczych nie produkuje energii, ale czerpie ją ze źródeł odnawialnych, takich jak grunt, woda czy powietrze.

Pompa ciepła

Działa na zasadzie układu zamkniętego, w którym krąży tzw. czynnik roboczy - freon. Cykl pracy systemu wygląda następująco: w pierwszym etapie substancja pochłania ciepło magazynowane w otoczeniu. Następnie przekazywana jest do sprężarki, która zwiększa jej ciśnienie oraz temperaturę. Podgrzany freon trafia do skraplacza, gdzie ciepło oddawane jest do centralnego ogrzewania oraz do podgrzewacza CWU. Po zakończeniu procesu czynnik rozpręża się, ochładza, a proces rozpoczyna się od nowa. 80 proc. powstałej energii pochodzi ze środowiska naturalnego, natomiast pozostałe 20 proc. zapewnia prąd elektryczny.

Pompy ciepła dzieli się ze względu na źródła, z których czerpią energię. Wyróżnia się trzy podstawowe typy:

Pompa woda - woda

Jest to najbardziej efektywna odmiana pompy, która działa w oparciu o system dwóch studni. Na głębokości 20 m pod powierzchnią ziemi temperatura wody w trakcie roku waha się w przedziale od 8 do 10°C, co zapewnia urządzeniu sprzyjające warunki pracy.

Pompa solanka - woda

Ciepło przenika do ziemi zarówno za pośrednictwem promieniowania słonecznego, jak i opadów atmosferycznych. Energia w pompie solanka - woda pobierana jest dzięki systemowi kolektorów gruntowych znajdujących się pod powierzchnią ziemi. Kolektory poziome układa się na głębokości od około 1,2 do 1,5 metra, co trwa z reguły kilka dni.

Reklama

W przypadku kolektora pionowego wykonuje się odwierty o głębokości co najmniej 60 m. Realizują je specjalistyczne firmy, a wszystkie prace trwają około 2-3 dni. Taka metoda pozwala czerpać ciepło geotermalne, gromadzone we wnętrzu ziemi, co zapewnia stabilne źródło ogrzewania.

Pompa - Powietrze woda

Najprostszym i najtańszym inwestycyjnie źródłem jest powietrze. W naszym klimacie ten system grzewczy jest jednak mało efektywny ze względu na skrajnie niskie temperatury, które występują zimą. Można zamontować dodatkowe grzałki elektryczne, jednak w takim przypadku pompa jest znacznie intensywniej eksploatowana. Tego typu urządzenia doskonale sprawdzają się za to m.in.: w wytwarzaniu ciepłej wody użytkowej, podgrzewaniu wody w basenie czy w rekuperacji.

Czytaj również o innych instalacjach w domu:

Jak się pozbyć ścieków?

Jak dostarczyć wodę do domu?

Który sposób wentylacji jest najlepszy?

Więcej porad budowlanych znajdziesz tutaj.

Archipelag
Dowiedz się więcej na temat: tanio | prąd | zimno | pompo | geotermia | pompa ciepła | ogrzewanie | ochrona środowiska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »