Inteligentne miasta. Jak będą wyglądać metropolie przyszłości?
Do idei inteligentnego miasta dążymy już od kilku lat. Choć Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Kielce i Lublin posiadają Certyfikat Smart City, to w rzeczywistości Polskę czeka jeszcze wiele pracy. Na czym polega idea tzw. smart city i jak będą wyglądać inteligentne miasta w przyszłości?
Inteligentne miasta (z ang. smart city) to nowoczesna idea rozwoju miast, która wykorzystuje nowoczesne technologie do poprawy jakości życia mieszkańców oraz zapewnienia zrównoważonego rozwoju. Model spopularyzowany przez austriackich naukowców zakłada sześć obszarów idei smart city:
- Inteligentna gospodarka
- Inteligentna mobilność
- Inteligentne środowisko
- Inteligentni mieszkańcy
- Inteligentne warunki życia
- Inteligentne sprawowanie władzy
Dziś jako przykład tzw. smart city podaje się przede wszystkim Londyn, który w 2022 r. zajął czołowe miejsce w rankingu inteligentnych miast. Założenia smart city widoczne są również we Wiedniu, gdzie m.in. autobusy wykorzystują energię z odnawialnych źródeł energii, w Kopenhadze, gdzie zamknięto centrum dla ruchu samochodowego czy w Barcelonie, gdzie zastosowano oświetlenia uliczne, które regulują intensywność światła w zależności od ruchu. Inteligentne miasta to również Vancouver, Amsterdam, Medelin, Seul i wiele innych.
W Polsce też pojawia się coraz więcej rozwiązań z koncepcji smart city. W ogólnoświatowym rankingu IESE Cities in Motion Index 2022 r. Warszawa zajęła 62. miejsce na 174 miast na całym świecie.
Inteligentne miasta zakładają zmiany niemal w każdym aspekcie życia mieszkańców. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim stworzenie inteligentnych budynków, które wyposażone są w zintegrowany system zarządzania. Takie rozwiązanie miałoby pozwolić na mobilne zarządzanie wszystkimi mediami, tj. oświetleniem, klimatyzacją, ogrzewaniem, wodą, systemami bezpieczeństwa itd.
Ważne jest również pójście w kierunku bardziej energooszczędnego sposobu budowania, m.in. poprzez budowę budynków, które pokrywałyby zapotrzebowanie na energię elektryczną z własnych, odnawialnych źródeł.
Nie bez znaczenia pozostaje adaptacja klimatu i, tym samym, wdrożenie rozwiązań chroniących środowisko naturalne, obniżających emisję szkodliwych substancji do powietrza. Kluczowe znaczenie w koncepcji smart city ma także zwiększanie tzw. powierzchni biologicznie czynnych poprzez tworzenie zielonych przestrzeni, dachów czy mikroparków.
Kluczem idei inteligentnych miast jest również zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców, którzy powinni mieć czynny udział w budowaniu i utrzymaniu zrównoważonego miasta.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest zrównoważona mobilność, która miałaby za zadanie ograniczyć korki, zanieczyszczenia powietrza, wypadki, tym samym zapewniając mieszkańcom lepszy i bardziej komfortowy transport. Smart city zakłada m.in.:
- ograniczenie transportu samochodów prywatnych i zastąpienie ich efektywną komunikacją zbiorową,
- zapewnienie dostępu do rowerów i hulajnóg miejskich,
- spopularyzowanie idei carsharingu, czyli wypożyczanie auta na minuty,
- zwiększenie dostępności do ładowania samochodów elektrycznych,
- większe przywileje dla osób poruszających się samochodami elektrycznymi, np. darmowe parkowanie, dostęp do buspasów,
- inteligentne sterowanie ruchem w mieście i zapewnienie dostępu do aplikacji, które na bieżąco informują o korkach lub zatorach,
- inteligentne przejścia dla pieszych, które zwiększają bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych,
- montaż sensorów na parkingach, które ułatwiają monitorowanie dostępności miejsc parkingowych, co upraszcza proces parkowania i zmniejsza ruch pojazdów szukających wolnego miejsca.
W kontekście mobilności kluczowe będzie także spopularyzowanie aplikacji wspomagających użytkowników ruchu, które pozwalają na szybki i prosty zakup biletów komunikacji miejskiej, monitorowanie czasu przejazdu autobusów i ich lokalizacji, czy też opłacanie miejsc parkingowych.
WG