Inwestycja w zabytkowy dworek to prestiż, ale i niemałe koszty

Rynek nieruchomości to nie tylko "standardowe" mieszkania i domy. Coraz więcej bogatszych inwestorów decyduje się na zakup zabytkowego dworku, a nawet pałacu.

Mieszkanie w zabytkowym dworze lub pałacu? A może hotel w zamku? Takich możliwości jest wiele.

Nie tylko moda sprawia, że coraz więcej osób chce mieszkać w miejscach z historią. Dla niektórych będzie to próba powrotu do rodzinnych korzeni. Dla innych poszukiwanie własnej tożsamości.

Część obiektów oferowanych do sprzedaży została wyremontowana i odnowiona. Jednak większość z nich wymaga sporych nakładów czasu i pieniędzy. Warto się więc dobrze zastanowić przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Dlatego mieszkanie, czy inwestycja w zabytkowym obiekcie to nie tylko kwestia posiadania odpowiednich funduszy, ale też zamiłowania do odkrywania przeszłości. To inwestycja dla wybranych - aby ją doprowadzić do końca nie wystarczy zasobny portfel.

Reklama

Na rynku można znaleźć oferty wszelkiego rodzaju obiektów: od dworków i pałaców, przez renesansowe wille, aż po średniowieczne zamki. Najtańsze z nich to wymagające generalnego remontu zabytkowe dworki i pałace. Ich ceny zaczynają się od ok. 450 000 zł. Jest to jednak zaledwie ułamek kwoty potrzebnej by dany obiekt przywrócić do dawnej świetności. Jest to proces trudny i długi, a także wymagający nadzoru konserwatora zabytków.

Podczas rewaloryzacji zabytkowego obiektu należy korzystać z technologii oraz materiałów stosowanych w epoce, w której budynek powstał. Nie można tez wprowadzać wielu zmian, ponieważ należy jak najwierniej odtworzyć stan pierwotny obiektu. Jest to dużo bardziej kosztowne niż budowa obiektu całkowicie od podstaw. Z drugiej strony możliwość przebywania w obiekcie, który był świadkiem wielu historycznych, podniosłych lub dramatycznych wydarzeń, jest bezcenna. Można się w nim poczuć jakby w innej epoce.

Odnawiane zabytki są adaptowane na domy mieszkalne, jednak zdecydowanie częściej wykorzystuje się je do prowadzenia działalności gospodarczej, najczęściej hoteli i restauracji. Mieszkanie w zabytkowym obiekcie to duży prestiż, ale też dla wielu spełnienie marzeń i efekt zamiłowania do historii. Najczęściej w dworach i pałacach mieszkają biznesmeni i artyści. Te osoby, których nie stać na własny zabytek mogą skorzystać z oferty wielu hoteli mieszczących się w zabytkowych obiektach, by spędzić tam chociaż jedną noc.

Mieszkanie w zabytkowym obiekcie niesie za sobą duży prestiż i uznanie. Jednak z pewnością nie to jest główną przyczyną coraz większego zainteresowania nimi. Niepowtarzalna atmosfera jaka tam panuje przyciąga miłośników historii, a wystrój i zachowane detale miłośników architektury.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson SA

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | zabytki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »