Jak działają grzejniki konwekcyjne? Wyjaśniamy

​Nowoczesne systemy grzewcze mają być energooszczędne i łatwe w obsłudze. Potrzebują grzejników, które będą z nimi współpracowały. Wymagania te spełniają grzejniki konwekcyjne. Kiedy warto o nich pomyśleć i jaki rodzaj grzejnika wybrać, by nie przepłacać i cieszyć się komfortem użytkowania?

Zasada działania grzejnika

W odróżnieniu od innych grzejników podstawą pracy kaloryfera konwekcyjnego jest grawitacyjny przepływ powietrza. Grzejnik konwekcyjny elektryczny ma wewnątrz obudowy wymiennik ciepła zbudowany z miedzianych rurek i nałożonych na nie płytek miedzianych lub aluminiowych.

Grzejniki konwektorowe wodne wewnątrz obudowy mają wężownicę grzewczą. Powierzchnia wymiany ciepłą jest w nich rozbudowana o ożebrowanie niemające kontaktu z obudową. Ich pojemność wodna jest znacznie mniejsza niż grzejników panelowych.

W obu przypadkach obudowa pełni rolę osłonową oraz dekoracyjną, a nie grzewczą. Nie nagrzewa się jak w tradycyjnym kaloryferze. Chłodne powietrze napływające od dołu kaloryfera, ogrzewa się, przepływając przez wymiennik. W górnej części obudowy znajduje się kratka, przez którą ciepłe powietrze opuszcza kaloryfer konwekcyjny.

Reklama

Im silniejszy jest konwektor, tym silniejszy efekt kominowy odpowiedzialny za przepływ powietrza. Kaloryfer konwekcyjny może być wyposażony w wentylator. Wtedy najczęściej obieg powietrza jest odwrócony. Wentylator wymusza szybki obieg powietrza.

Grzejniki konwektorowe oddają prawie 100 proc. ciepła bezpośrednio do powietrza. Dzięki temu pomieszczenie nagrzewa się, a wymuszony obieg powietrza eliminuje niedogrzane strefy. Grzejniki konwektorowe wodne mogą latem pełnić rolę chłodzącego wentylatora. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o grzejnikach.

Grzejnik konwekcyjny a konwektorowy

W wielu sklepach można spotkać różne nazwy dla tych samych grzejników. Grzejnik konwekcyjny i grzejnik konwektorowy to stosowane wymiennie nazwy dla tego samego typu urządzenia. Obie nazwy dotyczą grzejników wykorzystujących do działania zjawisko konwekcji.

Rodzaje grzejników konwektorowych

Uwzględniając sposób przepływu powietrza, dzielimy je na:

- grawitacyjne, w których przepływ powietrza jest naturalny;

- wentylatorowe, z wymuszonym obiegiem powietrza.

Ze względu na rodzaj czynnika grzewczego wyróżniamy:

- konwektory wodne - mają małą pojemność wody, dlatego ich układ szybko reaguje na zmianę temperatury. Mogą mieć niewielki rozmiar i ciężar. Doskonale współpracują z systemami regulacji. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ogrzewanie potrzebne jest w określonych godzinach;

- konwektory elektryczne - wśród których występują: ścienne, podłogowe stojące, podłogowe kanałowe. To stosunkowo niewielkie i łatwe w obsłudze piecyki konwektorowe. Idealnie nadają się jako sposób ogrzewania poza sezonem grzewczym. Mogą być wyposażone w termostat i zegar programujący czas pracy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o grzejnikach panelowych?

Opinie

Według opinii na forach i portalach budowlanych, grzejniki konwektorowe wyróżniają się na tle innych kaloryferów, zwłaszcza do pomp ciepła. Doceniana jest szybkość oddawania ciepła i efektywność. Koszty podłączenia uważane są niskie, podobnie jak koszty eksploatacji.

Za wadę uznaje się intensywny ruch powietrza wędrującego w górę. To nie sprzyja alergikom, gdyż wraz z powietrzem unosi się kurz. Padają opinie o trudnościach związanych z czyszczeniem grzejników konwektorowych.

Dla kogo takie rozwiązanie będzie odpowiednie?

Grzejniki konwekcyjne to nowoczesny i efektywny sposób ogrzewania budynku. Koszty instalacji i eksploatacji nie są wysokie, a grzejniki odporne są na korozję. To idealne rozwiązanie do systemów grzewczych niskotemperaturowych, jak pompy ciepła. Sprawdzą się w każdym nowoczesnym systemie grzewczym. Grzejniki kanałowe oprócz ogrzania łazienki, zmniejszą panującą w niej wilgotność.

Elektryczne grzejniki mogą być uzupełnieniem tradycyjnego ogrzewania lub samodzielnie ogrzewać pomieszczenia. To doskonały sposób na ciepło w mieszkaniu, bez konieczności remontu. Ze względu na lekkość i estetykę piecyków konwektorowych, można zawieszać je w na ścianie lub stawiać w dowolnym miejscu.

Nowoczesne grzejniki konwektorowe umożliwiają zaoszczędzenie nawet 20 proc. energii w sezonie grzewczym. Pozwalają na osiągnięcie komfortowej temperatury przy niskiej temperaturze zasilania. To rozwiązanie zapewniające równomierny rozkład ciepła, co zwiększa wygodę i wpływa na dobre samopoczucie mieszkańców.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: ogrzewanie wnętrza | centralne ogrzewanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »