Jak mieszkają Polacy? Mamy wysoki odsetek "gniazdowników" na tle Europy

W Polsce wciąż brakuje mieszkań. Trudna dostępność kredytów na zakup własnego lokum oraz przekonanie, że mieszkanie lub dom należy mieć na własność powodują, że odsetek tzw. gniazdowników (mieszkających z rodzicami niekiedy długo po 30. roku życia) jest u nas wyższy niż w większości krajów Europy.

  • Prawie 50 proc. Polaków w wieku 18-34 lata wciąż mieszka z rodzicami - wynika z danych Eurostatu
  • Najbogatsze kraje, takie jak Holandia, Szwecja czy Finlandia, charakteryzują się co najmniej dwukrotnie niższym odsetkiem tzw. gniazdowników niż Polska
  • Polacy rzadziej niż młodzi mieszkańcy innych krajów UE zaciągają kredyty na zakup własnego lokum

Prawie 50 proc. Polaków w wieku 18-34 lata wciąż mieszka z rodzicami - wynika z danych Eurostatu na które powołuje się Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). W krajach UE skala tego zjawiska jest większa tylko na Malcie, w Słowacji i Bułgarii.

Reklama

Jak łatwo się domyślić, o takich wynikach decydują nie tylko czynniki kulturowe, ale - przede wszystkim - zamożność społeczeństwa i dostępność mieszkań (biorąc pod uwagę ich bezwzględną liczbę, ale również możliwości nabywcze młodego pokolenia).

Mamy wysoki odsetek "gniazdowników"

Najbogatsze kraje, takie jak Holandia, Szwecja czy Finlandia, charakteryzują się co najmniej dwukrotnie niższym odsetkiem tzw. gniazdowników niż Polska - zwraca uwagę PIE tłumacząc jednocześnie, że ten stan rzeczy utrwalany jest przez fakt, iż Polacy rzadziej niż młodzi mieszkańcy innych krajów UE zaciągają kredyty na zakup własnego lokum.

Stosunek kredytów i zobowiązań do dochodu rozporządzalnego gospodarstw domowych wyniósł w Polsce 55,79 proc. w 2021 r. i był jednym z najniższych w UE. Średnia dla strefy euro wyniosła bowiem 95,76 proc.

Z kolei relacja kredytów hipotecznych do dochodów rozporządzalnych w Polsce kształtowała się na poziomie 33 proc., podczas gdy średnia unijna wynosiła 74 proc. - wylicza PIE.

Tylko dla porządku dodajmy, że wzrost stóp procentowych i cen mieszkań zdławił w ostatnim czasie popyt na kredyty hipoteczne. Pod koniec ubiegłego roku liczba zapytań o kredyty hipoteczne spadła (licząc rok do roku) o ok. 60 proc.

Wykres. Odsetek osób w wieku 18-34 lata mieszkających z rodzicami

W Polsce mamy niedobór mieszkań

Wysoki udział mieszkań powstałych do lat 90. oraz wysoki odsetek ludzi młodych mieszkających z rodzicami wskazuje na występujący niedobór podaży na rynku mieszkań.

Ponadto, ich dostępność została ograniczona przez niestabilną obecnie sytuację gospodarczą oraz podwyższone poziomy stóp procentowych przekładające się na zdolność młodych do finansowania zakupu.

Jeśli mieszkanie, to tylko na własność

Polacy wciąż cenią sobie własność nieruchomości o czym najlepiej świadczy zwiększone zainteresowanie programami wsparcia mieszkalnictwa, które pozwalają dojść do własności po latach najmu.

Już teraz własność nieruchomości (w relacji do dochodów) jest w Polsce wyższa niż w wielu innych europejskich krajach. W kategorii dochodowej poniżej 60 proc. mediany aż 82 proc. społeczeństwa może pochwalić się własnością nieruchomości i jest to 30 proc. więcej niż średnia unijna - wskazuje PIE.

(js)

Zobacz również:



INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | domy | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »