Jak sprzedawać węgiel dla gospodarstw domowych?

Pomimo że od wejścia w życie przepisów wprowadzających akcyzę na węgiel i koks minęło już kilka miesięcy, to nadal nie kończą się wątpliwości dotyczące sposobu dokonywania sprzedaży tych wyrobów.

Przypomnieć należy, że polski ustawodawca wprowadzając od 2 stycznia 2012 r. akcyzę na węgiel i koks wprowadził jednocześnie wiele zwolnień od tego podatku. Jednym z nich jest zwolnienie dla sprzedaży węgla do gospodarstw domowych. Niestety, początkowo prawo do zastosowania zwolnienia od akcyzy w ww. zakresie wymagało spełnienia określonych wymogów, w tym przede wszystkim wypełnienia 4 egzemplarzy skomplikowanego dokumentu dostawy, dla każdej nawet najmniejszej ilości węgla sprzedawanego w ramach zwolnienia.

Począwszy jednak od 3 kwietnia 2012 r. zostały wprowadzone zmiany, które ułatwiły nieco sprzedaż węgla. Otóż teraz sprzedawca węgla posiadający status pośredniczącego podmiotu węglowego może w pewnych sytuacjach wystawić uproszczony dokument dostawy. Uproszczony dokument dostawy wyrobów węglowych zawiera o wiele mniej elementów niż "zwykły" dokument dostawy. Może być wystawiony, jeżeli podmiot zwolniony z akcyzy dokonuje bezpośrednio odbioru wyrobów węglowych od sprzedawcy, który posiada status pośredniczącego podmiotu węglowego.

Reklama

Kolejne udogodnienie związane z użyciem ww. dokumentu dostawy wiąże się z tym, iż uproszczony dokument dostawy dla wyrobów węglowych wystawiany jest w dwóch egzemplarzach, nie zaś w czterech egzemplarzach, tak jak w przypadku "zwykłego" dokumentu dostawy. Jeden z egzemplarzy uproszczonego dokumentu dostawy przeznaczony jest dla nabywcy węgla korzystającego ze zwolnienia, zaś drugi egzemplarz przeznaczony jest dla pośredniczącego podmiotu węglowego, który sprzedaje węgiel i jest wystawcą tego dokumentu. Na egzemplarzu przeznaczonym dla pośredniczącego podmiotu węglowego powinno się znaleźć potwierdzenie odbioru dokonane przez nabywcę korzystającego ze zwolnienia od akcyzy.

Przykład:

Jan Kowalski kupuje węgiel, który zużywa do ogrzewania domu mieszkalnego, a więc może nabyć węgiel w ramach zwolnienia od akcyzy. Jeżeli Kowalski osobiście odbiera węgiel to sprzedawca będący pośredniczącym podmiotem węglowym może wystawić 2 egzemplarze uproszczonego dokumentu dostawy. Jeden egzemplarz sprzedawca przekazuje Kowalskiemu, zaś drugi po uzyskaniu na nim potwierdzenia odbioru węgla przez Kowalskiego, pozostawia dla siebie.

Piotr Paszek, doradca podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Tomasz Kolarczyk, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej sp. z o. o.
Dowiedz się więcej na temat: tanio | koks | podatek | ogrzewanie | Akcyza | górnictwo | węgiel | gospodarstwo domowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »