Jak urządzić jadalnię? Inspirujące i praktyczne pomysły

Stylowa jadalnia to wizytówka każdego domu. Warto urządzić ją w taki sposób, by zapewniła wysoki komfort użytkowy i stała się efektowną ozdobą. W poniższym artykule przedstawimy kilka praktycznych pomysłów na urządzenie tego pomieszczenia. Podkreślimy najważniejsze elementy wyposażenia i doradzimy, na czym warto skupić największą uwagę.

Zainspiruj się

Nowoczesne jadalnie są z reguły pomieszczeniami otwartymi. Łączą się z kuchniami lub przestronnymi salonami. Przed urządzeniem tych pomieszczeń warto wybrać własną stylistykę. Obecnie dużą popularnością cieszą się aranżacje zainspirowane stylem nowoczesnym. W nowoczesnych jadalniach króluje minimalizm i jasne, pastelowe barwy. Wszystkie elementy wyposażenia tworzą wrażenie lekkości i są dobrane w bardzo spójne formy.

Ciekawą alternatywą są aranżacje klasyczne (często wybierane do jadalni zamkniętych). W tego typu pomieszczeniach wykorzystujemy tradycyjne formy dekoracyjne, masywne, drewniane meble oraz reprezentatywne dekoracje. Rosnącą popularnością cieszy się też mieszanka stylu nowoczesnego i klasycznego. Jest to ciekawy miks aranżacyjny, łączący wszystko, co najlepsze w tradycji oraz współczesności. Nowoczesne oświetlenie współgra tu z klasycznymi stołami i dekoracyjnymi krzesłami.

Możliwości aranżacyjne są niemal nieograniczone. Dlatego warto poszukać własnego stylu. Niektórym przypadnie do gustu aranżacja nowoczesna, z kolei inni wybiorą stylistykę śródziemnomorską bądź angielską. Warto przyjrzeć się współczesnym projektom dekoratorskim i zaczerpnąć z nich garść inspiracji. Bogata baza zdjęć dostępnych na branżowych stronach internetowych może być dla nas ciekawym źródłem wiedzy. Najciekawsze, nowoczesne inspiracje znajdziemy na stronach doświadczonych projektantów wnętrz. Liczne wizualizacje oraz praktyczne porady dekoratorskie mogą być dla nas cenną porcją informacji.

Reklama

Chcesz obliczyć koszty wyposażenia i inspiracji jadalni? Skorzystaj z darmowego kalkulatora online kosztów wykończenia kuchni.

Planuj i projektuj jadalnię

Każda funkcjonalna jadalnia wymaga wykonania wstępnego projektu i dokładnego rozplanowania wszystkich elementów wyposażenia. Musimy zadbać o komfort domowników oraz o możliwość swobodnego przemieszczania się po pomieszczeniu. Na początek ustalmy ile osób będzie korzystało z jadalni. To właśnie od liczby domowników i ewentualnych gości zależy przestronność stołu oraz liczba krzeseł. Nie ma sensu kupować stołu na kilkanaście osób, jeśli z jadalni będą korzystały dwie osoby. Blat musi umożliwić swobodne spożywanie posiłków przez wszystkich domowników. Jednocześnie nie może ograniczać możliwości swobodnego przemieszczania się po pomieszczeniu.

Czasem skuteczne rozplanowanie elementów wyposażenia jadalni może być dość trudne. Dlatego dobrym pomysłem będzie zatrudnienie profesjonalnego projektanta wnętrz, który stworzy wizualizację pomieszczenia. Dzięki temu zyskamy pewność, że jadalnia spełni nasze oczekiwania i stanie się funkcjonalnym pomieszczeniem. Koszt wykonania projektu koncepcyjnego nie musi być zbyt dużym wydatkiem. Ceny rozpoczynają się już od kwoty 50 zł/m2 powierzchni. Stawka bardziej doświadczonych, renomowanych projektantów to przeważnie ok. 200 zł/m2. Zatem za projekt jadalni o powierzchni 30 m2 zapłacimy od 1 500 do 6 000 zł. W owej cenie uzyskamy też fachowe doradztwo w zakresie doboru mebli, oświetlenia oraz wyboru optymalnych materiałów wykończeniowych.

Wybierz odpowiedni stół i krzesła

Stół i krzesła to serce każdej jadalni. Warto wybierać je z wyjątkową starannością. W ofertach producentów znajdziemy stoły kwadratowe, prostokątne, okrągłe i owalne. Każdy z nich sprawdzi się w nieco innych przypadkach.

Ważną zaletą stołu jest też możliwość rozkładania blatu. Zwróćmy na to uwagę, jeśli planujemy biesiadowanie w większym gronie. Złożony blat stołu zajmuje mało miejsca i jest w stanie pomieścić 4-8 użytkowników. Po jego rozłożeniu zyskujemy dodatkową przestrzeń, a liczba użytkowników wzrasta do 12-16 osób.

Pamiętajmy też, że istotnym elementem wyposażenia są nowoczesne krzesła do jadalni. W ofertach producentów znajdziemy liczne kolory i zdobienia oparć. Jednak najistotniejsza będzie wysokość siedziska, która powinna zawierać się w zakresie od 45 do 49 cm. Krzesła muszą być też dobrze dopasowane do stylistyki wnętrza oraz do rozmiarów stołu. Preferowanym rozwiązaniem są gotowe zestawy do jadalni. W ich skład przeważnie wchodzi stół wraz z kompletem krzeseł. Dobrej jakości zestawy do jadalni są do siebie dobrze dopasowane pod względem stylistyki i rozmiarów. Co więcej, ich zakup będzie tańszy od kupna oddzielnego stołu i krzeseł. Oszczędności często sięgają nawet 20 proc.

Wybierając stoły i nowoczesne krzesła do jadalni pamiętajmy o zachowaniu podstawowych odległości od pozostałych mebli oraz ścian. Minimalna odległość umożliwiająca swobodne przemieszczanie się wynosi 60 cm. Zbyt ciasne rozstawienie utrudni nam codzienne użytkowanie jadalni i nie będzie zbyt funkcjonalne.

Dobierz pozostałe meble do jadalni

Jadalnia to nie tylko stół i komplet krzeseł. To także meble, w których pomieścimy najpotrzebniejsze przedmioty. Ich wybór zależy od specyfiki wnętrza. W zamkniętej jadalni wystarczy niewielka komoda, ozdobna witrynka bądź szafka, w której ukryjemy zastawę stołową. Nowoczesne, otwarte jadalnie są z reguły zintegrowane z pomieszczeniem kuchennym. W tym wypadku trzeba już zainwestować w eleganckie meble kuchenne. Do wyboru mamy produkty gotowe oraz meble pod zabudowę. To drugie rozwiązanie daje szersze możliwości wykorzystania powierzchni użytkowej. Dobrej jakości meble kuchenne na wymiar kosztują przynajmniej 1200 zł/mb. Jednak ich największym atutem jest zapewnienie ergonomii kuchennej oraz niebanalny efekt dekoracyjny.

Nasza jadalnia może być też zintegrowana z salonem. W tym wypadku warto zadbać, by wszystkie meble elegancko ze sobą współgrały. Strefa jadalna może odcinać się od salonu, jednak warto pozostawić wrażenie harmonii. Wybierzmy dominujące barwy i utrzymajmy je w całym otwartym pomieszczeniu. Zbyt wyraziste oddzielenie strefy jadalnej oraz salonu może wprowadzić wrażenie braku uporządkowania. Dlatego znacznie lepszym pomysłem będzie ujednolicenie przestrzeni.

A na koniec zadbaj o dekoracje

Nasze pomieszczenie jest już niemal kompletne. Oświetliliśmy każdy zakątek, wybraliśmy stół i nowoczesne krzesła do jadalni. Na koniec przychodzi czas na dekoracje, które podkreślą wiodącą stylistykę. Nasza jadalnia może być uzupełniona o rośliny, reprezentatywną witrynkę, ozdobne szafki bądź obrazy ścienne. Dobrze dobrana dekoracja to sposób na spersonalizowanie pomieszczenia. Wybór zależy wyłącznie od oczekiwań domowników. Z pewnością warto przemyśleć kwestię doboru dekoracji. Niektóre elementy ożywią strefę jadalną, inne sprawią, że stanie się azylem spokoju. Dla uzyskania jak najlepszego efektu warto umieścić dekoracje w dobrze widocznym i doświetlonym miejscu. Niech skupia uwagę domowników i podkreśla zamierzony efekt aranżacyjny.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: urządzanie domu | urządzenia | architekt | jadalnia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »