Reklama

Jak wybrać napęd do bramy skrzydłowej? Poradnik praktyczny

Napędy do bram skrzydłowych decydują nie tylko o wygodzie użytkowania, lecz także o bezpieczeństwie. Jest kilka sposobów na to, by zautomatyzować proces zamykania i otwierania bram. Dowiedz się, jaka automatyka do bram skrzydłowych najlepiej się sprawdzi w twoim przypadku.

Rodzaje napędów

Reklama

Wybór napędu do bramy uchylnej nie jest trudny - w zasadzie wystarczy jeden rodzaj. Jednakże w przypadku bram skrzydłowych jest to o wiele bardziej skomplikowane. To najbardziej powszechny rodzaj bram, ale zarazem dobranie odpowiedniej automatyki jest w tym wypadku najtrudniejsze. Dlatego też siłowniki do bram skrzydłowych występują w kilku rodzajach.

Najtańsze napędy do bramy dwuskrzydłowej są oparte na bazie systemu hydraulicznego lub ślimakowego. Ich niskie ceny w żadnym wypadku nie oznaczają gorszej jakości, ale mają sporo wad. Przede wszystkim nie można ich zamaskować na wewnętrznej części bramy i działają w zakresie 1100.

Kolejny typ to siłowniki do bram z ramieniem łamanym. Są idealne do bramy wjazdowej osadzonej na słupkach o dużej szerokości, na przykład ceglanych czy kamiennych. To w zasadzie jedyne rozwiązanie w tym wypadku - klasyczne siłowniki oznaczałyby konieczność prac murarskich, a to duży wydatek. To także bardzo estetyczna alternatywa - automatyka do bram skrzydłowych jest praktycznie niewidoczna. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bramach wjazdowych.

Kolejny rodzaj, który nadaje się do bram rozwieranych, to napędy podziemne. To napęd wyłącznie do bramy dwuskrzydłowej, ale może mieć także swoją wersję do bram przesuwnych. Siłowniki umieszcza się w tak zwanych skrzynkach fundamentowych pod bramą. Są one niewidoczne, estetyczne, działają najszybciej. Podziemnego napędu do bramy uchylnej nie zamontujesz jednak raczej w przypadku wcześniej postawionego płotu - należy o tym pomyśleć jeszcze na etapie jego budowy.

Wybieramy odpowiedni napęd

Napęd do bramy wjazdowej powinien być wybierany przez specjalistę. Jest bardzo wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Wybór jednego typu nie oznacza, że wszystko już wiadomo. Napęd musi mieć odpowiednią moc, by system otwierania i zamykania naprawdę szybko i sprawnie działał.

Najważniejszymi parametrami są waga i długość każdego skrzydła. Jest to ważne dlatego, że nie wszystkie siłowniki są w stanie "dźwignąć" cięższe skrzydła. Każdy napęd ma określone, jak duże i ciężkie mogą być podwoje bramy wjazdowej. Trudniej jest policzyć ciężar, ale najczęściej taka informacja powinna znajdować się w dokumentacji firmy, która robiła ogrodzenie. Warto jednak pamiętać, że czasami lekkie skrzydła bardziej poddają się podmuchom wiatru. Dotyczy to zwłaszcza ażurowych ogrodzeń z drewna lub aluminium. W tym wypadku należy zastosować większe siłowniki, jak do cięższej bramy wjazdowej.

Znaczenie ma także inny wymiar - osadzenie nawiasu względem słupka. To odpowiada za techniczne możliwości montażu napędu do bram rozwieranych. Kupując system należy zwrócić uwagę na wymiar C - to właśnie odległość nawiasu od krawędzi słupka. Musi być idealnie dobrany, by system udało się od razu zamontować.

Jakie są ceny napędów?

Tak naprawdę ceny systemów automatycznych u różnych producentów niewiele się od siebie różnią. W zasadzie różnice w kosztach dyktuje cena robocizny - może się wahać w różnych miejscach Polski w granicach od 500 do 1000 zł. Oczywiście znaczenie ma, jaki rodzaj siłownika wybierzesz. Systemy podziemne będą najdroższe, ponieważ wymagają jeszcze robienia wykopów pod fundamenty i ich zalewania.

Pozostałe dwa rozwiązania można wycenić na 4-5 tys. zł razem z robocizną. W tej cenie nie znajduje się usługa serwisowania napędu, ale zaprojektowanie go już tak. Warto zlecić to firmie, która się w tym specjalizuje, ponieważ dzięki temu będziesz mieć pewność, że siłownik będzie idealnie dobrany do wymiarów bramy i od razu profesjonalnie zamontowany.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: brama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »