Jak wykorzystać powierzchnię niewielkiego mieszkania?

Umiejętne wykorzystanie przestrzeni sprawia, że nawet mieszkanie o niewielkiej powierzchni może być funkcjonalnym i wygodnym lokum. Home Broker i urzadzamypodklucz.pl podpowiadają, jak to zrobić.

Kupujący mieszkanie niezmiennie borykają się z problemem - jak za relatywnie niewielkie pieniądze kupić jak największą nieruchomość. To bowiem powierzchnia mieszkania jest zwykle największym problemem przy jego urządzaniu. Dla wielu kupujących to prawdziwe wyzwanie: jak zaaranżować skromny metraż, by czerpać z niego jak najwięcej? - Na szczęście nie jest to nadmiernie skomplikowane, właściwie w każdym pomieszczeniu można zastosować takie pomysły, które uczynią je bardziej przestronnymi - mówi Anna Sadowska z urzadzamypodklucz.pl.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT

Reklama

Według ekspertów portalu kluczem do sukcesu przy aranżacji mieszkania na ograniczonej przestrzeni jest wielozadaniowość. Przykładów jest wiele. Na przykład zamiast stawiania ścianki, która ma dzielić duży pokój na części, można wydzielenie przeprowadzić za pomocą regałów na książki - nie dość, że podzielimy przestrzeń, to będzie gdzie ustawić książki.

Meble z pomysłem

W niewielkich mieszkaniach sprawdzają się też wszelkiego rodzaju składane meble. Krzesła lub stół można szybko wystawić w razie potrzeby, z kolei zamiast łóżka sprawdzić może się rozkładana sofa. - Rozsuwany stół będzie świetnym rozwiązaniem w niewielkiej jadalni - rozłożony na specjalne okazje, nie będzie stanowił przeszkody na co dzień, a jednocześnie będziemy w stanie ugościć większą liczbę gości - uważa Anna Sadowska. Sprawdzić może się też okrągły stół, który może pomieścić więcej osób niż podobnych rozmiarów stół w kształcie zbliżonym do prostokąta.

Wielofunkcyjne rozwiązania są doskonałym urozmaiceniem pokoju dziecięcego, bo dzieci lubią różnego rodzaju schowki i zakamarki. Oprócz standardowych łóżek piętrowych zastosować można np. połączenie miejsca do spania z kącikiem do nauki - łóżko znajduje się po prostu nad biurkiem. Nie zajmuje to dużo miejsca, a spełnia jednocześnie dwie funkcje.

Przesada nie jest pożądana

- Przestronność nie lubi nadmiaru, zatem szczególnie wskazana będzie redukcja liczby przedmiotów, które na dłuższą metę będą nader dekoracyjne lub zwyczajnie niepotrzebne - zwraca uwagę Anna Sadowska. Doskonale sprawdzi się wówczas jakiś schowek, gdzie takie zbędne przedmioty będzie można ukryć. - Najlepsze byłoby oddzielnie pomieszczenie, ale nie zawsze jest to możliwe, sprawdzi się też zabudowana szafa czy ukryta szuflada - mówi ekspertka.

Przy urządzaniu mieszkania warto odejść od stereotypów. Chodzi na przykład o odciążenie podłogi na rzecz wykorzystania ścian. Zamiast stawiania kolejnej szafki, można zastanowić się nad umiejętnym rozmieszczeniem kompleksu półek, które pozostawią przestrzeń pod nimi pustą.

Optyczne powiększenie mieszkania

Na wykorzystanie przestrzeni wpływ ma bardzo wiele czynników, uwagę należy zwrócić także np. na osłony w oknach. Tradycyjne zasłony zajmują optycznie (i fizycznie też) sporo miejsca. Lepiej sprawdzą się rolety lub żaluzje, one nie pomniejszają wnętrza. Dodatkowo, przy inteligentnym planowaniu przestrzeni mieszkania, warto zastosować trochę sztuczek, które sprawią, że optycznie pomieszczenia będą wydawać się większe. Takim przykładem jest np. wykorzystanie długich luster na ścianach lub pomalowanie ich w jasne i zwiększające przestrzeń kolory.

Marcin Krasoń

Gdzie szukać informacji o pieniądzach z funduszy europejskich?

Home Broker
Dowiedz się więcej na temat: Mieszkanie+ | powierzchnia | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »