Reklama

Kłopoty inwestorów z pozwoleniami wodnoprawnymi

Zatwierdzenie przez organ projektu geologicznego wcale nie oznacza, że inwestor otrzyma także pozwolenie wodnoprawne dla swojego zamierzenia.

Zatwierdzenie przez organ projektu geologicznego wcale nie oznacza, że inwestor otrzyma także pozwolenie wodnoprawne dla swojego zamierzenia.

W pozwoleniu wodnoprawnym ustalany jest cel i zakres korzystania z wód, warunki wykonywania uprawnienia oraz obowiązki niezbędne ze względu na ochronę zasobów środowiska, interesów ludności i gospodarki. Art. 122 ustawy - Prawo wodne z dnia 18 lipca 2001 roku oraz przepisy ustawy - Prawo geologiczne i górnicze z dnia 9 czerwca 2011 r. zawierają zarówno katalog przedsięwzięć, dla których przeprowadzenia konieczne jest uzyskanie tej decyzji administracyjnej, jak i niezbędne formalności administracyjne - informuje Robert Tomaszewski z portalu www.dzialkanadmorzem.pl.

Reklama

O tym, że zatwierdzenie przez organ projektu robót geologicznych może nie zagwarantować uzyskania pozwolenia wodnoprawnego przekonał się inwestor, który dokonał głębokiego na 34 m odwiertu wód podziemnych na swojej działce - prowadził on działalność ogrodniczą. Wykonany przez inwestora odwiert powstał na podstawie - zatwierdzonego przez marszałka wojewódzkiego - projektu robót geologicznych. Po jakimś czasie przedsiębiorca wystąpił do starosty o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie obudowy dla odwiertu. Planowane zamierzenie miało mieć jedynie charakter tymczasowego ujęcia, a woda przeznaczana na cele prowadzonej działalności. Starosta odrzucił wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego - weszły bowiem w życie nowe przepisy, które wprowadziły definitywny zakaz lokalizowania nowych ujęć wód podziemnych. A zatem, jak pokazała praktyka, zdaniem organów administracji publicznej zatwierdzenie projektu geologicznego nie przesądza o obligatoryjnym uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego, w świetle nowych, wprowadzonych nawet po rozpoczęciu prac, przepisów i rozporządzeń - podkreśla Robert Tomaszewski. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który w wyroku z 15 stycznia 2016 roku (sygnatura akt: II Sa/Gd 25/16), podkreślił, że prawo nie może działać wstecz. Oznacza to, że zakaz dla powstawania nowych ujęć wód podziemnych nie może odnosić się do tej sprawy, ponieważ jego wejście w życie jest późniejsze od decyzji zezwalającej na lokalizację ujęcia wody, na podstawie której inwestor rozpoczął już roboty na swojej działce. Sąd pokreślił także, że kluczowe jest nie ostateczne zakończenie budowy ujęcia, a data jego lokalizacji - czyli data sprzed obowiązywania ograniczającego rozporządzenia. Warto mieć jednak na uwadze, że nie jest ogólną zasadą, iż zatwierdzenie przez organ projektu geologicznego wiąże się z otrzymaniem pozwolenia wodnoprawnego dla danego zamierzenia - przypomina Robert Tomaszewski. W omawianej tu sprawie dokumenty te były ściśle powiązane, ponieważ obydwa uzależniały realizację planowanego przez inwestora przedsięwzięcia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »