Koniec z gminną samowolką!

Można nie zgodzić się na drastyczną podwyżkę opłaty za użytkowanie wieczyste. To właściciel gruntu musi wykazać zasadność podwyżki oraz jej wysokości - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

- Lawinowe podwyżki w wycenach gruntów prowadzą do zachwiania budżetów, a nawet bankructw firm - ocenia Arkadiusz Protas, wiceprezes Business Centre Club. Przykładowo aż o 5600 proc. wzrosła opłata za użytkowanie wieczyste jednej z działek w Krakowie.

Nie musimy się na to godzić - zauważa "DGP" i informuje, co należy zrobić.

Można odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego. Wystarczy wskazać, że naszym zdaniem tak wysokie opłaty są nieuzasadnione bądź też podwyżka jest wprawdzie uzasadniona, ale w niższej wysokości.

Nie trzeba niczego udowadniać czy dokumentować. W jednym ze swych orzeczeń Sąd Najwyższy stwierdził, że to właściciel gruntu musi wykazać zasadność podwyżki oraz jej wysokości. Dodatkowo to gmina w całości musi pokryć koszty powołania biegłego i ekspertyz.

Ponadto, jak informuje "DGP", Ministerstwo Gospodarki pracuje nad ustawą, w której znajdzie się przepis, że gminy będą mogły podnosić opłaty za użytkowanie wieczyste nie częściej niż co trzy lata i maksymalnie o 50 proc.

Termin wniesienia opłaty za użytkowanie wieczyste mija 31 marca.

Wybierz kredyt hipoteczny, który spełni Twoje oczekiwania!

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »