Reklama

Koszt budowy i zastosowanie płaskich dachów

Jeszcze do niedawna płaski dach nie budził najlepszych skojarzeń. Jednak dziś coraz częściej pojawia się w projektach nowoczesnych budynków i współgra ze współczesnymi trendami budowlanymi. Dlatego warto przyjrzeć się rodzajom stropodachu, określić jego koszty, możliwości zastosowania oraz najważniejsze wady i zalety.

Popularne rodzaje stropodachów

Reklama

Za płaski uważamy dach, którego spadek połaci mieści się w zakresie 5 do 11 stopni. Strop górnej kondygnacji pełni tu jednocześnie funkcję dachu. Dzięki temu eliminujemy skosy na poddaszu i nie ograniczamy jego powierzchni użytkowej. Każdy dach płaski może zostać wykonany na dwa sposoby, podzielone według specyfiki wentylacji. Wentylowany - jak sama nazwa wskazuje - posiada kompletną wentylację. Jego konstrukcja nośna jest zazwyczaj wykonywana z elementów drewnianych. Najczęściej wykorzystuje się tu więzary płetwiowo-kleszczowe, nieco rzadziej prefabrykowane kratownice czy metalowe kształtowniki. Istotną cechą tego typu dachów jest pozostawiona pustka pomiędzy stropem a pokryciem. Owa szczelina pełni funkcję wentylacji i odprowadza wilgoć spod pokrycia.

Dla pełnej skuteczności konieczne jest też wykonanie otworów wentylacyjnych we wszystkich ściankach kolankowych. Najbardziej zalecany jest montaż otworów w odstępach trzymetrowych. Wloty należy dodatkowo zabezpieczyć drobną siatką, która zatrzyma większe owady oraz ptaki. Dobrze rozstawione otwory wentylacyjne będą skutecznie odprowadzały zużyte powietrze z poddasza. Z kolei szczelina pomiędzy stropem a pokryciem zapewni mikrowentylację pod powierzchnią pokrycia dachowego. Warto także pamiętać o montażu izolacji termicznej. Ocieplenie dachu możemy wykonać przy użyciu styropianu (grubości 12-15 cm), pianki pur bądź wełny mineralnej.

Niewentylowany (tzw. pełny) - jego budowa bardziej przypomina taras niż standardowy dach spadowy. Nie znajdziemy tu oddzielnych elementów konstrukcyjnych ani szczeliny pomiędzy pokryciem dachowym a stropem. Niewentylowany dach składa się z płyty nośnej, która przenosi wszystkie obciążenia. Sama płyta jest zbyt równa, by móc stanowić ostateczne wykończenie dachu. Konieczne jest jeszcze stworzenie dodatkowego pochyłu. W tym celu układa się szczelną paroizolację, a następnie wylewa na niej warstwę spadkową w postaci odpowiedniej mieszanki cementowej.

Wskazane jest też dokładne ocieplenie dachu. Wykorzystujemy tu styropian typu dach/podłoga. Jego grubość nie powinna być mniejsza niż 18 cm. Alternatywą jest dobrej jakości wełna mineralna o niskim współczynniku przenikania ciepła.

Niewentylowany płaski dach jest dość prosty w budowie. Jednak jego największą wadą jest brak możliwości odprowadzania wilgoci spod pokrycia. W niektórych wypadkach może się to wiązać z nadmiernym zawilgoceniem przestrzeni i atakami grzybów. Dlatego coraz częściej w konstrukcji tworzy się dodatkowe kanaliki powietrzne, biegnące zgodnie ze spadkiem dachu. W dolnej części wykonuje się dodatkowe wloty powietrza. W górnej wystarczy zamontować niewielkie kominki wentylacyjne. Dzięki temu zabezpieczymy nasz płaski dach przed nadmiernym zawilgoceniem.

Najważniejsze zalety i wady

Jednym z największych atutów stropodachów jest ich odporność na działanie zmiennych warunków pogodowych. Taki dach nie ulega działaniu silnych podmuchów wiatru. Nie ma też możliwości zerwania jego pokrycia. Co więcej, dolna kondygnacja budynku nie posiada skosów. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, pozwala to na zaoszczędzenie wolnej powierzchni użytkowej. Dobrze wykonana izolacja dachu sprawia, że budynek odznacza się zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię grzewczą. Jest to poniekąd związane ze zminimalizowaniem powierzchni dachowej. Warto podkreślić, że taki dach może być w łatwy sposób użytkowany. Jego atutem pozostaje też możliwość swobodnego montażu, rozmieszczenia i ukierunkowania kolektorów słonecznych.

Płaski dach ma też swoje wady. W naszej strefie klimatycznej największą niedogodnością będzie konieczność odśnieżania jego pokrycia. Wilgotny śnieg może być dużym obciążeniem. Co prawda, nowoczesne stropodachy są projektowane w taki sposób, by wytrzymywać większy nacisk. Jednak podczas silnych opadów i tak nie unikniemy konieczności regularnego usuwania śniegu.

Koszty budowy

Taki dach jest dość prosty w budowie, a jego metraż pozostaje mniejszy od powierzchni dachów spadowych. Z reguły przekłada się to na atrakcyjną cenę inwestycji. Koszt dachu płaskiego może być o kilkanaście procent niższy od kosztów, które poświecilibyśmy na budowę konstrukcji dwuspadowej (szczegółowy koszt budowy dachu dwuspadowego znajdziesz w tym artykule). Różnica pomiędzy dachami wielospadowymi mogłaby być jeszcze większa. Jednak warto zaznaczyć, że na ostateczną cenę przedsięwzięcia wpływa jakość zastosowanych materiałów i tzw. standard budowy.

Jeszcze do niedawna dach płaski pokrywało się zwykłą papą. Było to stosunkowo tanie rozwiązanie, które posiadało jeden mankament - konieczność konserwacji. Dlatego współcześnie coraz częściej wykorzystuje się odporniejszą papę asfaltową, modyfikowaną polimerami. Jest to materiał o znacznie lepszych parametrach technicznych. Nie wymaga konserwacji, jednak jest droższy (co przekłada się na zwiększenie kosztów budowy dachu).

Na koszt dachu składa się także budowa płyty żelbetowej bądź deskowania. Trudno jest jednoznacznie określić koszty tego etapu prac. Wszystko zależy od specyfiki projektowej, powierzchni budynku oraz standardu przeprowadzenia robót. Mimo wszystko standardowy dach będzie nieco tańszy od swojego kilkuspadowego odpowiednika, wykonanego w takim samym standardzie. Sytuacja może się zmienić w przypadku dachów zielonych i stropodachów ze zbiornikami wodnymi (najczęściej z basenami). Koszt ich budowy powinien być obliczany w sposób indywidualny. Jednak kosztorys takiej budowy z reguły pozostaje dość wysoki.

Gdzie można stosować takie dachy?

Dach płaski jest najczęściej wykorzystywany w budowie obiektów o dużej kubaturze. Przeważnie spotkamy go na budynkach użyteczności publicznej w zabudowie wielorodzinnej oraz przy obiektach przemysłowych i budynkach gospodarczych. Nowoczesne technologie budowlane poszerzają możliwości takiej zabudowy dachowej. Obecnie jest to coraz częściej wykorzystywany w budownictwie domów jednorodzinnych. Przemawia za tym nowoczesny wygląd bryły budynku, oszczędność miejsca na piętrze oraz mniejsze zapotrzebowanie na energię grzewczą. Płaski dach coraz częściej znajduje się w projektach domów energooszczędnych oraz pasywnych.

Niski koszt budowy jedynie zwiększa jego możliwości wykorzystania. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się zielony dach. Możemy go zaliczyć jako powierzchnię biologicznie czynną. Jest to szczególnie przydatne na działkach o niewielkim metrażu. Przypomnijmy, że minimalna powierzchnia biologicznie czynna na działce budowlanej musi wynosić 25 proc. (chyba, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wskazuje inną wartość).

Koszt porośniętego roślinnością dachu płaskiego może być dość wysoki. Największe wydatki poniesiemy na rzecz wykonania drenażu, usypania ziemi i zagospodarowania roślinnością. Mimo wszystko jest to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów, budujących nieruchomości w centrach większych miast. Budynki z zielonym dachem wyróżniają się z miejskiej zabudowy i zapewniają wysoki komfort użytkowy. Mimo wszystko jest to jeszcze rzadko spotykane rozwiązanie. Dach płaski nie cieszy się zbyt dużą popularnością w naszym kraju. Polacy nadal podchodzą do tego niego z pewną rezerwą i nieufnością. W polskich domach jednorodzinnych nadal dominują dachy kilkuspadowe. Nic nie wskazuje na to, by upodobania inwestorów miały się radykalnie zmienić.

Dowiedz się więcej na temat: dachy | budowa | ze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »