Krzywe ściany w domu? Oto praktyczne sposoby, jak je wyrównać
Czasami chęć zmiany koloru w mieszkaniu wcale nie jest takim prostym zadaniem. Teoretyczne odświeżenie pomieszczeń może skończyć się większymi pracami remontowymi. Dużo zależy od tego, czy musimy równać ściany. Warto zatem dowiedzieć się, w jakich przypadkach musimy zadbać o prostowanie ścian, a także w jaki sposób powinniśmy to zrobić.
Nierówne oraz krzywe ściany to problem nie tylko starego budownictwa. Często wprowadzając się do nowego mieszkania budowanego w bloku w stanie deweloperskim, musimy zmierzyć się z problemem, jakim jest prostowanie ścian. Niestety wielu deweloperów nie przykłada się do swojej pracy, zaniedbując istotne szczegóły. Nowi lokatorzy zamiast przejść do wybierania kolorów i malowania ścian, najpierw muszą uporać się ze wszystkimi pozostałymi krzywiznami. Na szczęście prostowanie ścian jest możliwe do wykonania we własnym zakresie. Przy pomocy odpowiednich materiałów budowlanych, możemy wyprostować krzywe ściany, w których widać różnicę nawet do kilku centymetrów. To samo dotyczy krzywizn widocznych na suficie.
Jednak zdecydowanie częściej dotyka nas problem nierówności ścian, które powstają na skutek upływu czasu, a także wykonywania na nich kolejnych prac wykończeniowych. Stare tynki zaczynają odpryskiwać, a nawet odpadać. Nie mówiąc już o powstawaniu ubytków w cegłach i pustakach. Równać ściany możemy na kilka sposobów. Wszystkie z nich będą skuteczne. Należy tylko dopasować odpowiednią metodę do aktualnego stanu ścian, tak aby móc efektywnie zniwelować wszelkie nierówności. Jeśli planujesz podjąć się tego zadania samodzielnie, sprawdź także ten artykuł z najlepszymi sposobami na szpachlowanie ścian.
Wiedząc już, w jakich sytuacjach najczęściej czeka nas wyrównywanie oraz prostowanie ścian, kolejnym krokiem będzie wybór odpowiednich materiałów budowlanych lub wykończeniowych. Krzywe ściany wyrównamy gipsem szpachlowym. Materiał ten pozwala zniwelować wszelkie krzywizny sięgające nawet kilku centymetrów. Oczywiście prostowanie ścian gipsem będzie wymagało od nas położenia przynajmniej kilku warstw. Trzeba pamiętać, że jedna warstwa jest w stanie zniwelować nierówności sięgające do 5-6 mm. Dodatkową zaletą gipsu szpachlowego, jest możliwość wykorzystania tego materiału jako potencjalnego kleju do przyczepiania różnych elementów dekoracyjnych. Prostowanie ścian gipsem najczęściej wykonujemy zatem w nowym budownictwie w bloku, w którym ściany oraz sufity wymagają sporej korekty, a także przy remoncie ścian charakteryzującymi się głębokimi nierównościami.
Innym rozwiązaniem na krzywe ściany oraz bardzo duże nierówności, jest zastosowanie płyt kartonowo-gipsowych. Pozwalają one na szybkie i efektowne zniwelowanie defektów starego podłoża. Jednak należy liczyć się z tym, że takie rozwiązanie jest droższe, niż wcześniej wspomniane prostowanie ścian gipsem. Zaletą płyt kartonowo-gipsowych jest uzyskanie szybkiego efektu, bez konieczności nakładania kilku warstw. Warto mieć na uwadze, że płyty świetnie sprawdzą się w nowych mieszkaniach w bloku, jak i też w starych budynkach. Można je kłaść przed malowaniem, tapetowaniem lub po prostu pod płytki ceramiczne.
Odpowiadając na pytanie, czym wyrównać ściany przy minimalnych nierównościach, dobrze jest mieć na uwadze różnego rodzaje gładzie. Najczęściej jednak wyrównywanie ścian wykonujemy gładzią gipsową, która jest najpopularniejszym oraz najłatwiej dostępnym materiałem. Równając ściany gładzią gipsową, należy pamiętać o tym, że zaprawa jest w stanie zniwelować maksymalnie 2-milimetrowe nierówności. Zaleca się, aby szpachlować ściany dwukrotnie w celu uzyskania oczekiwanego efektu. Gładzią gipsową możemy szpachlować ściany pod płytki, przed malowaniem oraz tapetowaniem. To nie jest jedyny materiał, który proponują nam producenci, gdy zastanawiamy się czym wyrównać ściany. Oprócz niego możemy zdecydować się na wyrównywanie ścian przy pomocy nowoczesnych gładzi polimerowych, lub bardziej odpornych na wilgoć - gładzi cementowych oraz wapiennych.
Wiedząc już czym wyrównać ściany, pozostaje sobie odpowiedzieć jeszcze na pytanie, jak wyrównać ściany, aby uzyskać pożądany efekt. Zalecane prace wykończeniowe będą uzależnione od wyboru konkretnych materiałów. Jeżeli mamy do czynienia z płytkimi nierównościami, to ściany szpachlować możemy gładzią gipsową. Każde wyrównywanie ścian musi być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem podłoża. Ściany pod płytki lub malowanie, a także sufity muszą być dokładnie odtłuszczone oraz wolne od zabrudzeń. Jeżeli istnieje ryzyko, że ściany w bloku lub domu będą cechować się niską przyczepnością, zaleca się zastosowanie gruntu.
Równać ściany przy pomocy gładzi możemy metodą na mokro, jak i również przy użyciu gotowych mieszanek. W pierwszej wersji sami przygotowujemy gładź, mieszając sypki produkt w odpowiednich proporcjach z wodą. Następnie przy pomocy metalowej pacy nakładamy zaprawę na ściany, rozcierając ją okrężnymi ruchami. Kolejną warstwę nakładamy jeszcze przed wyschnięciem pierwszej. Pamiętajmy, aby szpachlować z dużą precyzją. Na koniec trzeba równać ściany przy pomocy papieru ściernego lub pacy ze stali nierdzewnej. W drugim przypadku, prace należy zacząć godzinę od położenia drugiej warstwy gładzi.
Jeżeli chcemy znaleźć sposób jak wyrównać ściany pod płytki przy minimalnym nakładzie pracy, to dobrym rozwiązaniem okażą się gładzie polimerowe. To stosunkowo nowy produkt, który wykazuje się dużą elastycznością, a także doskonałą przyczepnością do podłoża. Gotowe gładzie polimerowe zakupimy w każdym sklepie budowlanym. Tylko przy nakładaniu maszynowym wymagają niewielki domieszki wody. W innych przypadkach zaprawa jest gotowa do użytku zaraz po otwarciu opakowania.
Ostatnim rozwiązaniem jest prostowanie ścian gipsem. Tutaj również nie znajdziemy żadnych skomplikowanych odpowiedzi na pytanie, jak wyrównać ściany przy pomocy gipsu. Do tego celu potrzebujemy oczywiście zaprawy gipsowej, tacy oraz metalową pacę. Nakładając spore ilości zaprawy na tacę, kilkakrotnie mieszamy ją i rozcieramy, a następnie przy pomocy pacy nakładamy ją na ścianę. Wykonujemy przy tym posuwiste ruchu od dołu do góry. Następnie już bez zaprawy przeciągając kilkukrotnie pacą po widocznych nierównościach, ściągając nadmiar zaprawy. Po wyschnięciu, w przypadku konieczności, nakładamy kolejne warstwy.