Reklama

Kupić czy wynająć - oto jest pytanie

Czy lepiej kupić mieszkanie na własność czy wynająć? Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Czy rata będzie niższa od czynszu? Jakie są zalety i wady poszczególnych opcji?

Nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Każdy musi sobie odpowiedzieć sam na te pytania w zależności od oferty na rynku na którym szukamy nieruchomości, sytuacji finansowej i rodzinnej, planów na przyszłość, nastawienia etc. Jest się nad czym zastanawiać. Dzięki rekordowo niskim stopom procentowym rata kredytu w wielu przypadkach ma szansę okazać się niższa od najmu. Jeśli ktoś może skorzystać z dofinansowania w MdM to jest to kolejny silny argument przemawiający za nabyciem mieszkania. Z drugiej strony wynajem ma także sporo zalet. Szczególnie istotne są one na początku kariery zawodowej.

Reklama

Każda z opcji ma swoje zalety, ale i wady. W zależności od indywidualnych przekonań podnoszone są liczne argumenty za, a bagatelizowane przeciw.

Wśród częściej podnoszonych argumentów za kupnem można spotkać:

- spłacając kredyt tworzy się własny majątek (na koniec zostaje nam mieszkanie),

- w naszym kraju własna nieruchomość świadczy o statusie majątkowym i jest równocześnie dobrą inwestycją,

- słabo rozwinięty rynek najmu w Polsce - mając ustabilizowaną sytuacją zawodową, finansową i rodzinną niewiele osób zamierza narażać się na częste zmiany zajmowanego lokalu wymuszone zmianą planów właściciela nieruchomości.

Wśród częściej podnoszonych argumentów za wynajęciem mieszkania można wymienić:

- elastyczność - można dopasować wielkość, standard i lokalizację nieruchomości (a w konsekwencji wysokość czynszu) do bieżących możliwości i potrzeb,

- wynajmując mieszkanie nie interesują nas większe remonty,

- nie mamy długoterminowych zobowiązań finansowych (przysłowiowa pętla na szyi).

Warto zwrócić uwagę, iż z podjęciem decyzji o kupnie lub wynajmie nieruchomości wiążą się zwykle nie suche kalkulacje finansowe, ale także emocje. Najbardziej korzystną sytuacją będzie zatem nie kupno ani też najem, ale możliwość swobodnego wyboru najlepszej dla nas opcji. Niestety nie każdy ma taki luksus. Spora grupa osób nie ma wystarczającej zdolności kredytowej i skazana jest na najem. A jeśli jesteśmy do czegoś zmuszeni i nie mamy wyboru to trudno oczekiwać, iż będziemy traktować takie rozwiązanie jako najlepsze z możliwych.

Jarek Skoczeń

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »