Kwieciński: Zmiany w prawie budowlanym, by było prościej i szybciej

- Wprowadzamy zmiany w prawie budowlanym, by było prościej i szybciej oraz by przyspieszyć proces inwestycyjny - powiedział na konferencji prasowej minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

- Chcemy, żeby było prościej i szybciej. Ważne dla nas było, żeby uprościć proces inwestycyjny w naszym kraju, dlatego zdecydowaliśmy się na zmiany w prawie budowlanym - powiedział Kwieciński.

Jak wyjaśnił, przyjęty przez rząd pakiet zmian w prawie budowlanym, zaproponowany przez ministerstwo, ma uprościć proces ubiegania się o pozwolenie na budowę; zgodnie z projektem, na etapie składania wniosku o pozwolenia na budowę lub jej zgłoszenia będzie trzeba składać mniej dokumentów.

Na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę nie trzeba będzie składać projektu technicznego. - Zakładamy, że to znacząco uprości cały proces, natomiast ten plan techniczny będzie składany na późniejszym etapie, wtedy, kiedy dany inwestor będzie przystępował do prac budowlanych - dodał.

Reklama

Teraz projekt budowlany musi składać się z trzech elementów: projektu zagospodarowania działki lub terenu (jej usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu); projektu architektoniczno-budowlanego (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe) oraz projektu technicznego (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna).

Jak mówił obecny na konferencji wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, "tą ustawą poszerzamy wolność w procesie inwestycyjno-budowlanym". - To jest pakiet zmian, które służą wolności, które służą przyspieszeniu inwestycji, służą obywatelom, ale także pomagają w realizacji naszych rządowych programów.

Podczas konferencji poinformowano, że planowane zmiany mają m.in. sprzyjać przyłączaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Pojawią się konkretne terminy dla przedsiębiorstw przedłużających podłączenie, których przekroczenie spowoduje naliczenie kar. Projektowana ustawa wprowadzi zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne opłaty za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.

Soboń wspomniał, że w projekcie znalazły się także propozycje zmian upraszczających procedurę związaną z budową infrastruktury wojskowej, m.in. sojuszników z NATO w Polsce.

Jak ocenił Kwieciński, kolejna ważna zmiana w prawie budowlanym ma dotyczyć co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych. Łatwiej będzie je można zalegalizować. Jak dodał, warunkiem dokonania legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury, będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

- To jest pakiet wolności, czyli pakiet, w którym legalizujemy w uproszczonym trybie, bez opłaty legalizacyjnej, stare samowole budowlane. (...) Obywatel nie jest karany za przewinienie: najpierw dostaje żółtą kartkę - taki mechanizm w tej ustawie wprowadzamy - dopiero potem jest kara - dodał wiceminister Soboń.

Projekt nowelizacji zakłada także wprowadzenie pięcioletniego terminu dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Jak wyjaśnił minister Kwieciński, do tej pory nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić wiele lat po tym, jak budynek już powstał i był już użytkowany. Jak ocenił, dziś "jest to problem bardzo wielu inwestorów, którzy do końca nie wiedzieli, czy nie znajdzie się ktoś, jakaś instytucja, osoba, która będzie kwestionowała uzyskanie przez danego inwestora pozwolenia na budowę, czy pozwolenia na użytkowanie". Nowe rozwiązania sprawią, że po pięciu latach od doręczenia lub ogłoszenia decyzji nie będzie można już jej podważyć.

W projekcie nowelizacji znalazły się zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę, między innymi dla instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, czy przydomowych tarasów naziemnych. Z obowiązku zgłoszenia zwolnione będą np. urządzenia melioracji wodnej, wykorzystywane podczas suszy.

Jak dodał Soboń, projekt przewiduje także wzmocnienie przepisów przeciwpożarowych. - Mieliśmy tragedię w escape roomie w Koszalinie i jest reakcja - powiedział. Wyjaśnił, że przy zmianie przeznaczenia lokalu, na przykład przy zmianie piwnicy na escape room, projekt ma wprowadzić konieczność przedstawienia ekspertyzy przeciwpożarowej.

Na konferencji poinformowano, że rządowy projekt ma także za zadanie "likwidację absurdów", wytłumaczono, że biletomaty, wpłatomaty, automaty sprzedające, paczkomaty, automaty przechowujące przesyłki do 3 m wysokości mają być zwolnione z obowiązku pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »