Łatwiej o większe mieszkanie
Mieszkanie o powierzchni ponad 86 mkw., jakie rodzina zarabiająca dwie średnie pensje może kupić na kredyt w Łodzi, to dla wielu warszawiaków niespełnione marzenie - przy takich samych zarobkach kredytu wystarczy im zaledwie na 46 mkw.
O kilkanaście procent w ciągu miesiąca wzrosła powierzchnia mieszkania, które na kredyt można było kupić zarabiając średnią krajową, ogłaszaną przez Główny Urząd Statystyczny. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, największe zmiany zanotowaliśmy w Łodzi, gdzie powierzchnia dostępnego mieszkania wzrosła z 74,4 do 86,3 mkw. (o 16 proc.) dla rodziny 2+1 i z 35,4 do 42,5 mkw. (o 20 proc.) dla singla.
Na drugim miejscu, jeśli chodzi o wzrosty, jest w tym miesiącu Kraków, gdzie wynoszą one 14,3 proc. w przypadku rodziny 2+1 i 18,3 proc. w przypadku singla. W stolicy Małopolski przeciętnie zarabiająca rodzina dostanie kredyt na mieszkanie o powierzchni 55,7 mkw., a singiel o przychodach o połowę niższych - 27,4 mkw.
Z miesiąca na miesiąc poprawiła się też sytuacja w Warszawie (wzrosty o 13,5 i 17,5 proc.), jednak nadal nie jest ona komfortowa. Rodzinę stać na 46-metrowe mieszkanie, a singla na ledwie 22,5-metrową kawalerkę. W przedziale 12-14 proc. dla rodziny i 16-18 proc. dla singla wzrosty zanotowaliśmy w pozostałych badanych miastach: Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu.
Na wzrost powierzchni dostępnych mieszkań wpływ miało przede wszystkim znaczne zwiększenie zdolności kredytowej, spowodowanej poprawą warunków udzielania kredytów hipotecznych w kilku bankach. Mediana zdolności rodziny 2+1, zarabiającej dokładnie dwukrotność średniej krajowej, wzrosła w stosunku do stycznia o 14 proc. i wynosi ponad 350 tysięcy złotych. W przypadku singla o dochodach o połowę niższych, wzrost zdolności wyniósł aż 18 proc. (do ok. 175 tys. złotych).
Open Finance co miesiąc przygląda się temu, jak duże mieszkanie może w największych polskich miastach kupić na kredyt rodzina zarabiająca dwukrotność średniej krajowej publikowanej przez GUS oraz singiel zarabiający dokładnie ową średnią. W lutym przeciętna pensja (brutto) w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 3288 zł i była o 1,76 proc. wyższa od styczniowej.
Marcin Krasoń, Open Finance
Współpraca: Michał Sadrak, Bernard Waszczyk
Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.