Lofty zyskują na popularności

Mieszkania w budynkach poprzemysłowych od kilku lat zyskują w Polsce na popularności. Lofty, dawniej kojarzące się z niedostępnym luksusem, coraz częściej oferowane są po cenach atrakcyjnych dla przeciętnego nabywcy. Skąd popularność tego typu mieszkań i czy warto w lofcie zamieszkać? Odpowiada serwis Homla.pl.

Loft niejedno ma imię

Pierwotnie słowo "loft" oznaczało mieszkanie urządzone w dawnym budynku poprzemysłowym - magazynie, hali fabrycznej czy obiekcie portowym. W drugiej połowie XX wieku, kiedy moda na lofty rozkwitła w USA, takie opuszczone budynki kupowali przede wszystkim artyści szukający miejsca na pracownię.

Szybko jednak zyskały one na popularności także poza tym środowiskiem i stały się niezwykle modne. Od tradycyjnych mieszkań lofty odróżniają się dzięki odsłoniętym fragmentom murów i instalacji, dużym otwartym przestrzeniom oraz ogromnym oknom. W Polsce lofty pojawiły się dopiero w 2008 roku - były to słynne łódzkie Lofty u Scheiblera, urządzone w budynku XIX-wiecznej przędzalni.

Reklama

Dziś loftami nazywa się wszystkie mieszkania nawiązujące stylem do wyglądu obiektów poprzemysłowych. Zainspirowani klasycznymi loftami deweloperzy coraz chętniej budują tego typu inwestycje od podstaw, łącząc tradycję z nowoczesnością i niepowtarzalny klimat z wygodą. Najczęściej są to nieruchomości luksusowe, jednak coraz więcej jest też przystępnych cenowo loftów ze średniej półki. Obecnie atrakcyjne mieszkania tego typu znaleźć można w wielu miastach, m.in. w Warszawie (dawne budynki Polskich Zakładów Optycznych), Krakowie (browar), Żyrardowie (przędzalnia), Bytomiu (lampownia) i Kołobrzegu (koszary wojskowe).

Kto chce mieszkać w lofcie?

Lofty zdecydowanie nie są mieszkaniami dla każdego. Zwolennicy klasycznego rozkładu pomieszczeń mogą mieć problem z zaaranżowaniem otwartej przestrzeni. Loft trudniej jest podzielić na wyraźne pomieszczenia czy na strefę dzienną i prywatną. Klasyczne lofty w budynkach poprzemysłowych (tzw. hard loft), z antresolami, podestami i półpiętrami, nie będą też bezpieczne dla małych dzieci. Dodatkowy problem stanowi największa zaleta tego typu mieszkań - ich metraż. Lofty trudno jest skutecznie ogrzać, a koszt ogrzewania potrafi być wysoki.

Wymienione wady w większości znikają jednak w przypadku tzw. soft loftów, czyli wybudowanych od podstaw nowoczesnych mieszkań w stylu industrialnym. Są one z reguły tańsze nie tylko w utrzymaniu, ale i przy zakupie. Lofty obu typów oferują właścicielowi dużą, jasną, otwartą przestrzeń (70-200 m kw.), wysokie sufity, wyjątkowy charakter wnętrza i duże możliwości aranżacyjne. Tego typu mieszkania położone są często w atrakcyjnych, prestiżowych lokalizacjach ze wspaniałym widokiem na panoramę miasta. Mają też zawsze wysoki lub bardzo wysoki standard.

Lofty najczęściej kupują w Polsce osoby marzące o czymś więcej niż przeciętne mieszkanie z sektora popularnego. To lokale dla indywidualistów, mających własny pomysł na wykorzystanie niezwykłej przestrzeni. Sam styl industrialny coraz częściej jednak przemawia do klientów po prostu swoją urodą. Jego elementy, takie jak odsłonięte cegły, pojawiają się nawet w bardziej standardowych wnętrzach.

Lofty są więc dobrym rozwiązaniem także dla osób, którym taki wygląd mieszkania zwyczajnie się podoba. Lokale typu loft coraz chętniej są też kupowane przez inwestorów szukających niezwykłych mieszkań na wynajem. Interesują się nimi również firmy, przekształcające dawne budynki poprzemysłowe w prestiżowe biura oraz centra rozrywkowe i handlowe.

Ile kosztuje loft?

Jako lokale w wysokim standardzie lofty nie są mieszkaniami na każdą kieszeń. Stałe bogacenie się Polaków oraz coraz większa liczba tego typu nieruchomości na rynku sprawiły jednak, że lofty nie są już opcją tylko dla najbogatszych. Koszt zakupu tych mieszkań jest zróżnicowany i zależy od miasta, lokalizacji oraz standardu.

We Wrocławiu ceny loftów zaczynają się od ok. 5000 zł/m kw., w Warszawie - od ok. 6000 zł/m kw., a w Krakowie - od ok. 8000 zł/m kw. W tańszych miastach, takich jak Łódź czy Białystok, loft można nabyć już za 3000-4000 zł/m kw. Najbardziej luksusowe lofty potrafią oczywiście być sporo droższe i kosztować nawet po 25 000 zł/m kw. W tabeli przedstawiono przykładowe lofty z bazy serwisu Homla.

Jak widać, w ofercie rynkowej znaleźć można lofty bardzo zróżnicowane pod względem ceny, lokalizacji i powierzchni. W przeważającej większości są to klasyczne lofty w budynkach poprzemysłowych. Mieszkania tylko nawiązujące do stylu industrialnego można kupić sporo taniej. Jeśli zatem interesują nas tego typu wnętrza, warto rozglądać się za okazjami.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

Homla.pl
Dowiedz się więcej na temat: lofty | mieszkanie | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »