Luksus po polsku. Tyle kosztuje najdroższe mieszkanie w naszym kraju
238 mln dolarów - dokładnie tyle, według światowych agencji informacyjnych, zapłacił za najdroższy w historii apartament zlokalizowany na Manhattanie właściciel jednego z funduszy hedgingowych. W porównaniu do tej kwoty stawki na jakie wyceniane są najdroższe mieszkania w naszym kraju wydają się naprawdę umiarkowane.
Najdroższe apartamenty na świecie można spotkać zwykle w głównych światowych metropoliach, takich jak Londyn czy Nowy Jork. Do tych dwóch miast, które jeszcze nie tak dawno razem określane były mianem duopolistycznej stolicy świata, w ostatniej dekadzie dołączyły największe miasta Azji.
Takie ośrodki, jak Szanghaj, czy Singapur pełnią rolę centrów biznesowych, nowych technologii i centrów finansowych już nie na lokalną, ale na światową skalę. Te czynniki razem z ograniczoną (np. przez warunki geograficzne) podażą wolnej przestrzeni pod zabudowę przekładają się często na niebotyczne ceny nieruchomości. Agata Polińska z serwisu Otodom dodaje, że "rekordowe w skali świata stawki osiągają również posesje na archipelagu sztucznych wysp w Dubaju, przypominającym swoim kształtem palmę. W porównaniu do najwyższych cen w głównych światowych aglomeracjach, maksymalne stawki w największych miastach naszego kraju mogą wydawać się naprawdę rozsądne. W Polsce przecież nikt nie płaci za mieszkanie równowartości kilkuset, czy nawet kilkudziesięciu milionów dolarów, czy euro". Dla przeciętnego Kowalskiego również i stawki za najdroższe polskie nieruchomości stanowią jednak nieosiągalny poziom.
Trzy najdroższe lokale mieszkalne w Polsce znajdują się w Warszawie. Nie ma w tym nic dziwnego. Stołeczny rynek mieszkaniowy, nie tylko pod względem ilości oferowanych i budowanych nowych mieszkań, już od dłuższego czasu zdecydowanie zostawia w tyle nawet takie ośrodki, jak Kraków, Wrocław, Gdańsk czy Poznań. To na warszawskim rynku dostępnych jest najwięcej nieruchomości z segmentu premium, czyli tych przeznaczonych dla najbardziej wymagających i jednocześnie dysponujących najgrubszym portfelem klientów. W pozostałych czterech rozpatrywanych miastach najdroższe lokale mieszkalne są wyraźnie tańsze, choć nadal osiągają pułap kilku milionów złotych.
"Obecnie w stolicy wystawione na sprzedaż są dwa apartamenty w cenie równych 12 milionów złotych. Również i w tym przypadku sprawdza się podstawowa zasada rynku nieruchomości stanowiąca, iż to lokalizacja ma fundamentalny wpływ na cenę" tłumaczy Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom. Pierwszy z nich usytuowany jest w budynku z 2007 roku znajdującym się przy Placu Teatralnym. W tej cenie dostępne są cztery pokoje rozlokowane na 237 mkw. powierzchni, na siódmym piętrze budynku. Do nieruchomości przynależy również usytuowany piętro wyżej taras o metrażu 100 mkw. z naturalną trawą oraz nasadzeniami krzewów i drzew ozdobnych. Druga nieruchomość to typowy penthouse o powierzchni 400 mkw. zlokalizowany w strzeżonym kondominium trzech nowych budynków na Starym Mokotowie. Do mieszkania przynależą dwa tarasy, prywatny basen oraz 100-metrowy garaż, który może funkcjonować również jako storage room.
Jarosław Mikołaj Skoczeń