Reklama

Marzyłeś o domu w cieplejszym klimacie? Teraz możesz zrealizować swoje marzenia

W krajach południowej Europy od paru już lat spadają ceny nieruchomości. To skutek kryzysu gospodarczego, który szczególnie dotkliwie uderzył w tamten rejon. Tymczasem klimat pozostaje niezmiennie atrakcyjny dla mieszkańców słabiej nasłonecznionych państw Europy. Postanowiliśmy sprawdzić skalę spadków i obecne ceny nieruchomości w krajach, w których doszło do największych przecen.

W Hiszpanii kryzys zaczął się od rynku nieruchomości. Gwałtownie rosnące ceny zachęcały do realizacji kolejnych spekulacyjnych budów. Doprowadziło to do tego, iż w pewnym momencie w tym sektorze pracował niemal co piąty zatrudniony.

Gdy bańka spekulacyjna pękła, na rynek trafiła ogromna liczba niesprzedanych lokali, firmy masowo bankrutowały, gwałtownie wzrosło bezrobocie i kraj pogrążył się w wieloletniej recesji. Średnia cena nieruchomości mieszkaniowych w Hiszpanii (za portalem Kyero.com) to obecnie 241 800 euro. Dwa lata wcześniej był to poziom ok. 270 tys. euro.

Reklama

W Grecji problemy rynku nieruchomości są z kolei pokłosiem zdecydowanego pogorszenia sytuacji gospodarczej kraju. Jak mocno wpłynęło ono na rynek świadczy chociażby fakt, iż liczba transakcji sprzedaży nieruchomości w 2011 r. zmniejszyła się ponad dziesięciokrotnie w stosunku do typowych wartości obserwowanych w każdym z lat pomiędzy 2002-2008.

Według danych Banku Grecji, nieruchomości potaniały w tym kraju średnio o prawie jedną trzecią w okresie od III kw. 2008 r. do II kw. 2013 r. Jak podaje portal Numbeo.com, mediana cen mieszkań w centrum miasta to 1855 euro/m kw., a poza centrum 1616 euro/m kw.

Cypr to przykład wyspiarskiego państwa, które oprócz walorów turystycznych kusiło korzystnym systemem podatkowym i stabilną sytuacją polityczno-ekonomiczną. Sprzyjało to rosnącym cenom nieruchomości. Jak się jednak okazało, do czasu. Kryzys gospodarczy nie oszczędził i tego państwa, co więcej zmusił władze do bezprecedensowych działań ("podatek" od depozytów) stawiających pod znakiem zapytania bezpieczeństwo inwestowanych tu środków.

Jak wynika z danych RICS, średnia cena mieszkania na koniec czerwca 2013 r. wynosiła tu 112 318 euro. Oznacza to tym samym spadek tej wartości o jedną trzecią od końca 2009 r. Ceny domów spadły w tym samym czasie w nieco mniejszym stopniu, bo o jedną czwartą. Średnia cena domu na koniec II kw. br. obliczona została na poziomie 349 125 euro.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Chorwacja, ostatnio jeden z ulubionych kierunków wyjazdów urlopowych Polaków, jest od 1 lipca br. członkiem Unii Europejskiej i jeśli spojrzeć na statystyki dotyczące skutków innych akcesji, powinna ona doprowadzić do wzmożonego zainteresowania zagranicznego kapitału i wzrostu cen nieruchomości. Jednak ten kraj ma już boom mieszkaniowy za sobą (w latach 2005-2008). Pogarszająca się stopniowo kondycja gospodarki sprawiła, iż 2013 r. jest już czwartym rokiem z rzędu, w którym ceny mieszkań spadają. W II kw. 2013 r. spadek liczony rok do roku sięgał niemal 20 proc. (Eurostat).

Powyższe informacje nie mają bynajmniej sprawić wrażenia, iż taniej już nie będzie i właśnie osiągamy dołek cenowy. Ostatnie dane wskazują, iż ceny nieruchomości w przedmiotowych krajach cały czas spadają.

Tym niemniej jednak, jeśli ktoś myślał o zakupie nieruchomości w zaprezentowanych krajach na własne potrzeby, może okazać się to całkiem dobry moment. Warto wziąć pod uwagę, iż na każdym rynku znajdują się zawsze sprzedający, którzy chcą sprzedać i tacy, którzy muszą.

Na rynku dotkniętym długotrwałym kryzysem ilość tych drugich jest zdecydowanie nadreprezentowana w porównaniu do typowej sytuacji. Otwiera to przed kupującymi dodatkowe możliwości uzyskania wyjątkowo atrakcyjnych cen zakupu. To z kolei może oznaczać, iż dla wybranych nieruchomości ceny mogą okazać się już realnie niższe nie o 30 proc., a nawet o 60 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed paru lat.

Emmerson Realty SA

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »