Materiały budowlane będą skrupulatnie sprawdzane

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego chce mieć prawo do publikowania wyników badań materiałów budowlanych. Taki zapis ma się znaleźć w przyszłej ustawie o wyrobach budowlanych. Obecnie projekt w tej sprawie znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych.

Przygotowany przez resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej projekt nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych znosi obowiązek informowania m.in. producentów materiałów budowlanych o planowanych kontrolach z 7-dniowym wyprzedzeniem.

"Jeżeli firma produkuje dobrej jakości materiały budowlane, to nie ma powodu do żadnych obaw. Nie ma znaczenia, czy nadzór budowlany przyjdzie z kontrolą od razu, czy też uprzedzi firmę o takiej kontroli" - podkreślił w rozmowie z PAP Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Robert Dziwiński.

Pytany, czy taka zmiana jest konieczna, Dziwiński odparł: "Z naszego punktu widzenia jest to sprawa drugorzędna. Dla nas istotniejsze jest to, by nałożyć na Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego obowiązek publikacji wyników badań wyrobów budowlanych. Bez względu na to, czy są one pozytywne czy negatywne".

Reklama

Nowy obowiązek

Obecnie nie tylko nie ma takiego obowiązku, ale GUNB podając takie informacje wszedłby w kolizję z ustawą o ochronie danych czy o swobodzie działalności gospodarczej. Mogłoby to być odczytywane tak, że Urząd naraża dobre imię firmy.

"Resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej popiera nas w tym zakresie i dlatego wpisał ten obowiązek do projektu nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych" - powiedział Dziwiński.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego zwrócił uwagę, że skontrolowane przez Urząd firmy, które produkują dobrej jakości wyroby budowlane, będą miały darmową reklamę. Te, które produkują wadliwe materiały, oszukują, zostaną napiętnowane.

"Każdy wynik badań będzie przedstawiany. Oczywiście będziemy starali się badać te wyroby, które naszym zdaniem są podejrzane, a nie te, które są dobre. Nasza rola w nadzorze rynku jest właśnie taka" - dodał.

Dziwiński poinformował ponadto, że od 1 lipca tego roku wejdzie w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE "ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych".

"Z punktu widzenia konsumenta sytuacja się poprawi. Od 1 lipca do każdego wyrobu budowlanego wprowadzanego na rynek powinna być dołączona informacja o jego właściwościach użytkowych. Nie chodzi o opis, czy dany wyrób jest zgodny z jakąś normą jakości. To przeciętnemu konsumentowi nic nie mówi. Chodzi o informację, gdzie i jak wyrób stosować" - podkreślił.

Na rynku

W kwietniu w porównaniu do poprzedniego miesiąca, spadły ceny w siedmiu grupach towarowych, a w dwóch wzrosły - wynika z analizy Polskich Składów Budowlanych.

"W kwietniu 2013 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły ceny materiałów ściennych ceramicznych (+3,3 proc.) i izolacji termicznej (+0,4 proc.).

W 7 grupach ceny spadły, najbardziej narzędzi i sprzętu budowlanego (-5,6 proc.), gazobetonów (-3,4 proc.), suchej zabudowy (-2,3 proc.) i chemii budowlanej (-1,4 proc.). Ceny drewna i materiałów drewnopochodnych nie zmieniły się. W kategorii +inne+ wzrosły jedynie ceny cementu, wapna (+0,8 proc.) a spadły farb, lakierów, tapet (aż o 8,4 proc.), instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (-3 proc.), płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni (-0,6 proc.) i wyrobów stalowych (-0,5 proc.). Nie zmieniły się ceny kostki brukowej i bram, ogrodzeń" - napisano w komunikacie.

Prognoza

W 2013 i 2014 roku należy spodziewać się stabilizacji w budownictwie - uważa Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Robert Dziwiński. Jego zdaniem odbicie w tym sektorze powinno nastąpić w 2015 r., ale pod warunkiem, że nie będzie kryzysu w światowych finansach.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: materiały budowlane | GUNB | materiały | materiał
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »